6 Haziran 2016

RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ

Prof.Dr. Fatma Çelik

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesiyle birlikte yaklaşık 17 saat oruç tutulacağına dikkat çeken Biruni Üniversite Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Prof. Dr. Fatma Çelik, “uzun süreli açlık, ara öğünlerin de ortadan kalkmasıyla birlikte metabolizma yavaşlayabilir ve kilo kontrolü zorlaşabilir. Ancak doğru beslenme ve egzersiz programıyla bunu önlemek mümkün” dedi.

 

Sahura mutlaka kalkın!

“Kahvaltı günün en önemli öğünüyse Ramazan ayında da en önemli öğünü sahurdur ve kesinlikle atlanmamalıdır. Sahurda tercihinizi kahvaltılıklardan yana kullanmak sizin için en sağlıklı seçim olacaktır. Az tuzlu peynir, zeytin, haşlanmış yumurta, süt, domates, salatalık, biber, ceviz-fındık, çiğ sebze-meyve ve tam buğday ekmeğinden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı, aşırı yağlı, tuzlu, şekerli, unlu gıdalardan ve kızartmalardan uzak durulmalıdır.”

Susatacak besinlerden uzak durun

“Mideyi zorlamamak adına özellikle orucu bir bardak su, zeytin veya hurmayla açabilirsiniz. Orucumuzu açtıktan sonra da iftar öğünümüze bir kase ılık çorbayla devam edebiliriz. Ana yemek olarak da zeytinyağlı yemekler, haşlama et, tavuk, balık ve bulgur pilavı şeklindeki yemekler tercih edilmeli. Özellikle yemeğin yanında bol yeşillikli salatanızı eksik etmeyin “

 

Tatlı olarak da haftada 2 veya 3 gün olmak üzere ramazana özgü tatlımız olan güllaç, sütlü tatlıla, veya dondurmayı tercih edebiliriz. “

Ara öğünler oluşturun

“İftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki ara öğün oluşturabilirsiniz. Düzenlediğiniz bu ara öğünlerde ise porsiyon kontrolü yapılarak mevsim meylerinden (kavun, karpuz, kiraz, erik, kayısı ve şeftali), ceviz, fındık, badem, yoğurt ve yarım yağlı süt tüketilebilirsiniz.

Ramazanda iftarın geç saatlerde olması ve bununla beraber sıcak yaz aylarında su kaybının daha fazla olması sıvı alımımıza daha fazla önem vermemizi gerektiriyor. Bu sebeple iftarla sahur arasındaki yaklaşık 7 saatlik zaman diliminde 2 veya 2,5 litre su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. Böylece hem sindirim sisteminin uzun süre çalışmamasına bağlı olarak gelişen kabızlık problemini hem de vücudunuzun susuz kamasını önlemiş olursunuz.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It