22 Nisan 2020

Tayvan’ın Salgın Önleme Ekosistemi COVID-19 ile Mücadele İçin Küresel Toplumla Çalışıyor

Adsız

COVID-19 salgını, tüm dünyada insanların günlük yaşamlarını her açıdan ciddi boyutlarda etkilemektedir. Çoğu ülke pandemi ile mücadele için büyük çaba sarf etmekte, ancak hiçbir ülkenin bu yayılmayı tek başına sona erdirmesi mümkün değildir ve tüm ülkeler bu savaşı birlikte vermektedir. Dünyanın en iyi medikal ve halk sağlığı sisteminin yanı sıra dünya çapındaki en eksiksiz salgın önleme ekosistemlerinden birine sahip olan Tayvan, salgını sona erdirmek için küresel toplumla birlikte çalışmaya tamamen kendini adamış durumdadır.

 

Geçmişte SARS salgını ile mücadele konusunda kapsamlı deneyime sahip olan Tayvan, bugüne kadar COVID-19’u yerel olarak yönetmede son derece etkili olmuştur ve küresel yayılmayı durdurmak için uluslararası topluluklarla işbirliği yapmaya hazırdır. Tıbbi hizmetlerden biyomedikal Ar-Ge’ye, anti-salgın önleme ürünlerinden salgını yönetmek için kullanılan teknoloji ve akıllı çözümlere kadar Tayvan küresel toplumun salgınla mücadelesi için komple çözümler sunabilir.

Tayvan’ın çözümler sunabileceği başlıca sektörler:

  1. Medikal Hizmetler

Tayvan, küresel toplumla salgın önleme tedbirleri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda uzmanlıklarını paylaşabilecek deneyimli ve yüksek nitelikli doktorlar ve halk sağlığı profesyonelleri, üst düzey hastaneler ve medikal enstitüler gibi güçlü bir network sunmaktadır. Örneğin, yakın zamanda TAITRA, Tayvan’ın Ulusal Cheng Kung Üniversite Hastanesi ile Hindistan’ın Alkem Laboratuvarları’nın katılımıyla online konferanslar düzenlemiştir.

 

  1. Biyomedikal Ar-Ge

Tayvan, ilaç geliştirme, hızlı tarama test kitleri ve aşı geliştirme gibi alanlarda gelişmiş biyomedikal araştırma yetenekleri ve çıktılarıyla öne çıkmaktadır. Halihazırda Tayvan, Çek Cumhuriyeti, AB, Avustralya, ABD ve diğer bazı ülkelerle Ar-Ge alanında işbirlikleri yapıyor. Son zamanlarda, Tayvanlı bir araştırma ekibi, COVID-19 koronavirüsü ile enfekte olan üç hastadan alınan antikor gen segmentlerine dayanan 25 insan monoklonal antikoru üretmiştir ki bu, hızlı tarama kitlerinin ve COVID-19 için ilaçların geliştirilmesini kolaylaştırabilecek bir gelişmedir.

 

  1. Maske ve maske üretim makineleri

Dünyanın en iyi makine ihracatçılarından biri olan Tayvan, küresel topluluğa en kaliteli cerrahi maskeler ve maske üretim makineleri sağlayabilir. Salgın sırasında Tayvan hükümeti yerel talepleri karşılamak ve maske üretimini artırmak için yerel akıllı makine ve otomasyon sektörleriyle işbirliği yaptı. Tayvan şu anda maske üretimi alanında dünyada ikinci sırada yer alıyor.

 

  1. Tıbbi koruyucu elbiseler

Çoğu ülke, özellikle ön saflarda çalışan sağlık personeli için koruyucu malzeme sıkıntısıyla karşı karşıyadır. Dünyanın tekstil ve konfeksiyon üretim ve ihracatı alanında en önde yer alan ülkelerinden biri olarak Tayvan, iç ve dış talebi karşılamak için kaliteli koruyucu ve izolasyon kıyafetleri üretmek üzere Tayvan’ın hammadde tedarikçilerinden ürün üreticilerine kadar önde gelen sanayicileri biraraya getiren ulusal bir tekstil ittifakı kurdu.

 

  1. Teknoloji uygulamaları ve akıllı çözümler

Dünyanın en büyük IT Bilgi Teknolojileri tedarikçisi ve yenilikçi bir ülke olan Tayvan, salgının yönetimine yardımcı olmak için çeşitli teknolojiler ve akıllı çözümler uyguladı. Örneğin Tayvan, vatandaşların sağlık ve seyahat verilerinin işlendiği bir sistem kurmaları için IT uzmanlarını çalışmalara entegre etti, ki bu şekilde doktorların bu bilgileri kontrol edebilmelerini ve dolayısıyla daha kesin tanı ve tedavilere ulaşmaları sağlamış oldu. Tayvan hükümeti ayrıca, evdeki karantina veya izolasyon altındaki bireyleri izlemek için Akıllı Elektronik Çitler Sistemini geliştirdi.

 

Maskelerin stoklanmasını önlemek ve tüm vatandaşlar için yeterli tedarik sağlamak için, hükümet çevrimiçi sipariş ve satın alma imkanı veren ve mevcut stokları gösteren bir uygulama ile maske dağıtımı uygulaması başlattı.

 

  1. Kaliteli tıbbi ve yenilikçi ürünler / hizmetler

Tayvan, ventilatörler, koruyucu gözlükler, alın termometreleri, tıbbi eldivenler, kızılötesi sensörler, hava temizleyicileri, hijyen ve dezenfeksiyon ürünleri dahil olmak üzere küresel topluma hizmet etmek için en kaliteli salgın önleme bileşenleri ve ürünlerini üretmekte ve tedarik etmektedir.

Tayvan ayrıca tıbbi robotlar, tele-bakım veya tele-tıp çözümleri, giyilebilir teknolojiler, akıllı hastane sistemleri ve IoT uygulamalarına sahip çeşitli tıbbi cihazlar gibi yenilikçi ve akıllı çözümler sunmaktadır.

*** Tayvan ile iş yapmak için güvenilir ortağınız TAITRA, Tayvanlı partnerler, tedarikçiler, ürünler ve hizmetlerle bağlantı kurmanıza yardımcı olmak için dünya çapında 63 şube ofiste faaliyet göstermektedir. Size en yakın ofise başvurmak için: https://lnkd.in/eRfrjzb

***

En son güncelleme için:

https://www.cdc.gov.tw/En

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It