7 Haziran 2020

ANKARA ÜNİVERSİTESİ BİNLERCE FİDAN DİKTİ

IMG-20200604-WA0021

Ankara Üniversitesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü için binlerce fidan dikti. Programda, adeta akciğer dostu olan ve akciğerlerimiz için bol oksijen üreten karaçam ağacı özellikle tercih edildi.

 

 

Toplumun sağlıklı bir yaşam sürdürmesi şu günlerde en önemli ihtiyaç halinde karşımıza çıkarken, Ankara Üniversitesi bu anlamda duyarlı bir programa imza attı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında “Özleminizi Ağacınız Yaşatsın” etkinliği düzenlendi. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Halk Bankası Genel Müdürlüğü ve Medikal Turizm Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte toplam 2 bin 200 karaçam tohumu dikilmesi ve bir orman oluşturulması planlandı. Adeta akciğer dostu olan ve akciğerler için bol oksijen üreten karaçam ağacı özellikle tercih edildi.

 

KATKI SAĞLAYABİLMEK

Etkinlikte hazır bulunan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Çevre Günü’nün yıllar geçtikçe kamuya da ulaşan geniş bir küresel farkındalığa dönüştüğünü belirtti. Bu özel günün 100’den fazla ülkede paydaşlar tarafından kutlandığını hatırlatan Erkan İbiş, “Çevre için pozitif bir şeyler yapmak isteyen insanların da günü. Önemli olan Dünyaya bir katkı sağlayabilmek, şimdiyi ve gelecek nesilleri düşünebilmektedir” diye konuştu.

 

SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN

Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş de ABD’li bir bilim insan olan McPherson’ın, “Eğer paranın çevreden daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir de nefesinizi tutarak paralarınızı saymayı deneyin” sözüne değinerek, “Bu söz aslında bize birçok anlamı açıkça ifade ediyor. Bu sözden yola çıkarak önce çevre demeli, sağlıklı bir ömür ve sağlıklı nesiller için daima bu öncelikle hareket etmeliyiz” ifadesini kullandı.

 

FİDANLAR TAKİPTE OLACAK

Medikal Turizm Derneği tarafından koordine edilen etkinlikte Halk Bankası tarafından tedarik edilen karaçam tohumları, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve üniversite akademisyenleri katılımıyla toprağa ekildi. Ankara Üniversitesi tarafından bakımları sürdürülecek ekimlerden elde edilecek fideler ise Ankara Üniversitesi tarafından sağlanacak alana Ankara Üniversitesi ve Halkbank çalışanları ile diğer davetli kuruluşların katılım sağlayacağı bir organizasyonla ebedi kalacakları orman alanına aktarılacak. Tasarlanan bu projenin takibi Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan başta olmak üzere Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzman Dr. Sinan İbiş tarafından takip edilecek.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It