11 Ocak 2018

Yoğun bakım ve cerrahi hastalarına yardımcı olabilmek için WhatsApp grubu kuruldu

hastane gece 1 

İstanbul ve yakın illerdeki özel hastanelerin gece müdürleri yoğun bakım ve cerrahi hastalara yardımcı olabilmek gayesiyle WhatsApp grubu kurdu. Yoğun bakımda yer bulamayan hastalar kurulan WhatsApp grubu aracılığıyla yoğun bakım yatağı müsait olan hastanelere yönlendirilerek hayırlı bir işe imza atılıyor. WhatsApp grubunun Bahçeşehir İstinye Üniversitesi Liv Hastanesi Gece Müdürü ve İstanbul Özel Hastaneler Gece Müdürleri Birliği Başkanı Tolga Güler, Yardımcıları Silivri Medical Park Hastanesi Gece Müdürü Selahattin Arkaz ve Beylikdüzü Kolan Hastanesi Gece Müdürü Mehmetcan Kumanlı ile birlikte, Medipol Mega Hastanesi’nden Bülent Özyiğit, Akgün Tem Hastanesi’nden Çağdaş Çoban, Maslak Acıbadem Hastanesi’nden Fatih Avcı, Çevre Hastanesi’nden Ferdi Erdoğan, Batı Bahat Hastanesi’nden Mevlüt Biricik, Asya Hastanesi’nden Murat Kaynak, Başarı Hastanesi’nden Nihat Güğük, Emsey Hospital’dan Sezgin Taş, Florya Medical Park’tan Taner Gömlekli ve Şişli Memorial Hastanesi’nden Veysel Özkaya olmak üzere toplam 13 kişilik yönetim kadrosu mevcut.

Birkaç ayda binlerce hastaya yardımcı olduklarını söyleyen İstanbul Özel Hastaneler Gece Müdürleri Birliği Başkanı Tolga Güler, “Çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Şu anda çocuk yoğun bakım konusunda sıkıntı çekiyoruz. Çorlu’dan Gebze’ye kadar bulunan özel hastanelerin gece müdürleri bu grupta yer alıyor. Yoğun bakım ve cerrahi hastalara yardımcı olabilmek gayesiyle böyle bir grup kuruldu. 170 üyemiz var. 3 ayda bir de bir araya gelerek toplantılar yapmaktayız. 2017’nin Nisan ayında kurmuş olduğumuz grup, bu zaman zarfı içerisinde Devlet Hastanelerinin de bizden destek istemesi ile birlikte toplam hasta paylaşımı 2.000 üzerinde olup, bu sayının % 94’üne yoğun bakım ve cerrahi ameliyat yeri bulunup transferi sağlanmıştır. Yaptığımız işin ciddiyetinin farkında olup, empati duygularımızla canla başla hiç tanımadığımız ve karşılığında maneviyattan hariç hiçbir beklenti içinde olmadan en kısa zamanda tüm yerde kalmış hastaların mağduriyetinin gidermek adına çaba sarf ediyoruz. İçimizde Türkiye’nin tanıdığı dev hastaneler ile birlikte, tek şubeli hastaneler de var. Her birinin de büyük, küçük demeden ayrı ayrı branşlar konusunda yeterlilikleri bulunmakta” dedi.

Hastayı en kısa sürede an itibari ile doğru adrese ulaştırmak adına kontrollü davranıp mağduriyeti gidermek adına nokta atışları yaptıklarını anlatan Güler, “İstanbul nüfusunun 2017 resmi sayısı 15 milyon olması kimseyi doğru bir rakam olarak aldatmasın. Mevsimsel nüfus artışı ile birlikte göç dalgasının yaşanması, bu sayının 20 milyon rakamına denk gelmesi demektir. Bu aşamada Devlet Hastanelerinin özellikle yoğun bakım sayılarının yetersiz olması ile birlikte devreye biz giriyor. Uygun ve boş yer olması takdirde o hastanenin gece müdürü ve doktorunun onayı sonucu hastanın transferini gerçekleştiriyoruz. Buradaki en büyük sıkıntı Çocuk Yoğun Bakı Ünitelerinin (PICU) ve Yanık Merkezlerinin fazlasıyla yetersiz kalmasıdır. Bu aşamadan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu konudaki ciddi derecede kapasitesi olan her hastane için Çocuk Yoğun Yakım Servislerinin zorunlu hale getirmesini sağlayabilmesidir” diye konuştu.

Güler sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz millet olarak duygularımız her zaman ön plandadır, mağdur olan her kişi için elimizden geleni fazlasıyla yapmak isteriz. Hele ki bu kişi bir hasta ise bakış açımız 1 kat daha olumlu yönden ağır basar ve her hastaya kendi yakınımız, hatta ve hatta kendimiz gibi davranırız… İşbirliği ile çıktığımız bu samimi yolda, sonuçların sağlıklı olması beni ve tüm gece müdürleri arkadaşlarımın fazlasıyla memnun etmektedir. Daha hızlı, daha çözüm odaklı başarı dolu yolların olması arzusundayız.” Acıbadem hastanesinde bir araya gelen hastane Gece Müdürleri toplantısına Medikal News yazarımız Prof. Dr. Melih Bulut da katıldı.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It