17 Mayıs 2020

Yeşilköy’deki 1.008 yataklı hastanenin ismi belli oldu

tabela-konuldu-yesilkoy-cok-amacli-acil-durum-hastanesi

 

Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamında yapımına 8 Nisan’da başlanılan ve önümüzdeki günlerde tamamlanması beklenen Yeşilköy’deki hastane inşaatında sona yaklaşıldı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan 1.008 yataklı hastanenin ismi belli oldu. “Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi” yazılı tabela, giriş binasının üstüne yerleştirilirken, çevre uyarı tabelaları da takıldı. 7 gün 24 saat aralıksız çalışmaların devam ettiği hastanenin 29 Mayıs’ta hizmete açılması bekleniyor. Salgın, deprem ve afet hastanesi olarak kullanılması hedeflenen, 432 yoğun bakım odası bulunan hastanenin her odası da istenildiğinde yoğun bakıma dönüştürülebilecek.

 

Hastanede yapılan örnek odalar iki kısımdan oluşuyor. Doktorlar ve hemşireler hastanın yanına girmeden önce veya girdikten sonra özel bölümde kendilerini dezenfekte edecek. İki odanın kapısı senkronize olarak çalışıyor. Odaların kapısı, hasta veya hastane içine virüs taşımaması için aynı anda açılmıyor.

 

Türkiye’de korona vakalarının yükselmeye başladığı dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da iki hastanenin yapılması için talimat vermişti. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde de çalışmaları havadan kontrol etmişti.

184 bin metrekarelik alanda inşa edilen hastanenin yapımı için 4000 personel 3 vardiya çalıştı. Hastane bahçesine ağaç dikimi ve peyzaj çalışmaları da yapıldı.

 

Sancaktepe ve Hadımköy’deki hastanelerde de sona yaklaşılıyor

 

COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında yapımı devam eden Sancaktepe’deki Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi” ile Hadımköy’deki hastanede de çalışmalar sürüyor. Koronavirüsle mücadelede önemli bir merkez olması hedeflenen, Sarıgazi Mahallesi’ndeki hastanenin bin yataklı olması planlanıyor. Bazı blokların tamamlandığı hastane bittiğinde 70 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. İstenildiğinde her oda yoğun bakıma dönüştürülebilecek hastanede ameliyathaneler, MR, triyaj odaları, laboratuvarları, anjiyo ile ekoları ve ultrasonlarla tam teşekküllü bir hastane altyapısına sahip olacak.

Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi’nde inşası süren Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi’nde beş yüzden fazla işçi yoğun mesai yapıyor. Yerleşkede peyzaj çalışmalarının yanı sıra hastanede bulunan tarihi Osmanlı tuğrasının bakımı da yapılıyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It