13 Şubat 2018

YERLİ ÜRETİME ÖDEME SORUNU FRENİ

yusuf med 

4 YAŞINDAYIZ

Şubat 2015’de ilk sayımızı yayınlamıştık. Üzerinden 3 yıl geçti. Ve elinizdeki Şubat 2018 sayımız ile 4. Yaşımıza girdik. Yıllar su gibi geçiyor. 1996 yılında sektöre ilk merhaba deyişimizin üstünden ise tam 22 yıl geçmiş. İnsan ömrünün üçte biri kadar bir süre medikal ve sağlık sektörü ile olan bağımız kopmadan devam ediyor. Medikal News dergisi olarak sektörde yaşanan tüm gelişmeleri her ay sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz. www.medikalnews.com internet sitemizi ise daha aktif hale getireceğiz. Bizi internet sitemizden, facebook (MedikalNews Dergisi) ve twitter (@Medikal_News) hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

 

ÖDEME SORUNU SÜRÜYOR

Tıbbi cihaz, üretici ve tedarikçileri uzun zamandır Üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinden alacaklarını taahhüt edilen sürelerde tahsil edemiyor. İhale şartname ve sözleşmeleri ile taahhüt edilen ödeme vadeleri, Üniversite hastaneleri için 120-180 gün, Sağlık Bakanlığı hastaneleri için ise 120-150 gün iken, bu vadeler Üniversite hastaneleri için ortalama 1.000 güne, Sağlık Bakanlığı hastaneleri için ortalama 250 güne ulaşmış durumda. Üniversite hastanelerinin yıllar öncesinden başlayan, sektörü ciddi mali darboğaza sokan ve 3 yıla varan inanması güç ödeme vadeleri halen düzelmedi. Birçok firma kapısına kilit vurmuş, birçoğu kredi batağına saplanmış durumda.

 

YERELLEŞME

Ödemelerini vadesinde alamayan firmalar ne üretimi düşünebiliyor ne de yerli üretim konsorsiyumlarının içerisinde yer alabiliyor. Teknoloji ve istihdam üretmeyi unutan firmalar kendi sorunlarıyla boğuşur hale gelmiş durumdalar. Bu sürecin tersine çevrilmesi, üreten firmaların yeni ürünler üretmesinin sağlanması, yabancı firmalarla ortak üretim yapar hale gelebilmeleri için gecikmiş ödemelerin süratle ödenmesi tek çaredir. İyi niyetini hiçbir zaman kaybetmeyen medikal sektöre bu çok görülmemeli. Ödeme vadelerinin normale dönüşmesinin sağlanması için ise yasal çalışmaların biran önce tamamlanması gerekmektedir.

 

MEDİKAL ESTETİK

Medikal Estetik sektörü Türkiye’de hızlı büyüyor. Birçok özel hastane bünyelerinde Medikal Estetik bölümleri açıyor. Dolayısıyla sektörde bir hareketlilik var. Antalya’da Kaya Palazzo Otel’de gerçekleşen 2. Ulusal Medikal ve Estetik Kongresi’ni yakından takip ettik. Medikal Estetik Tıp Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen kongre ile ilgili MESTDER Başkanı Dr. İbrahim Devrim Gürsoy’un açıklamalarına bu sayımızda geniş yer verdik. Medikal Estetik alanında lider firma olan Mezoklinik firmasının reklamı da bu sayımızda sayfalarımız arasında yerini aldı. Mezoklinik firmasına destekleri için teşekkür ederiz.

 

GÜNDEM TAKİBİMİZDE

Sektörü yakından takip eden Medikal News dergisi, “Sağlık Market” ve ödeme sorununu gündemde tutuyor. Sektördeki toplantılar ve röportajlar ile de gündemi yakından takip ediyoruz. Mixta Kurucu Ortakları Yılmaz Salık ve Murat Cantekin ile yaptığımız kapak röportajımız ilginizi çekecektir. Paslanmaz çelik sektöründe önemli firmalardan olan Mixta yüzde 100 yerli imalatıyla her geçen gün büyümesini sürdürüyor.

Bir diğer önemli röportajımızı ise Scrap İmha Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Kurucu Genel Müdürü Merdan Altınöz ile yaptık. İmha Danışmanlığı alan, firmaların ürünün maliyetinin %20’si kadar daha az geçici vergi ödediklerini söyleyen Altınöz’ün röportajında önemli bilgiler var.

REED TÜYAP Genel Müdürü Ali Muharremoğlu ile de expomed fuarını konuştuk. Muharremoğlu, Türkiye’nin dünya standartlarında kaliteli medikal ürünleri çıkartacak altyapıya eriştiğini söyledi. Türkiye’den 149 firmanın katıldığı Arab Health Fuarı ile ilgili haber de sayfalarımız arasında.

Esen Kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It