30 Nisan 2020

Yaşlıların Karantinasında Mutluluk Adımları

sınan ıbıs yenı

Uzman Dr.Sinan İBİŞ

Medikal Turizm Derneği Başkanı

Birçok yönden yaşlılık kısıtlılıkların buluştuğu bir yaşam dönemi olsa da üzerine gelen karantinalar ile ev hapsi ise hapishanede olmaktan farksızdır. Yaşlıların yaşamlarını aktif, mutlu, üretken ve yaşama isteği ile dolu hale getirmek için onlara yardım edeceğimiz birçok husus düşüncelerimizle sınırsız sayıdadır.

Aşağıda ifade edeceklerimiz her ne kadar yaşlılar için söylense de bunları yapabilecek tüm bireyler için tümü son derece yararlıdır.

Hayata Katılım…

Evlerimizde günlük veya haftalık yapılması gereken birçok işler vardır. Bu işlere yaşlılarımızın katılımlarını sağlamak son derece kıymetlidir. Yaşlılarımız için çamaşırları katlamak veya yıkanmış çorapları eşleştirerek iç içe koymak, maydanoz veya nane ayıklamak gibi mutfak işlerine yardımcı olmak, ev işlerini yaparken onları da yanınızda getirerek sohbet açmak, onlarla şarkı söylemek gibi birçok işe katılımlarını sağlayarak; onların aileye aidiyetlerini ve karar verme süreçlerinde hala etkin olduklarını, işe yaramazlık duygusuna kapılmamalarını sağlayacaktır.

Egzersiz…

Aile bireyleri belirleyecekleri bir disiplin çerçevesinde yaşlı bireyleri için birçok aktiviteyi planlayarak ve aksatmadan uygulayarak; hem kendilerini, hem de yaşlı bireylerini aktif kılabilirler ve mutlu edebilirler. Yaşlılar ile egzersizler yaparken onların filmleri ve resimlerini çekerek, onları arkadaşları ile veya sosyal medyada akranları ile iletişim kurmalarına ön ayak olabilirler.

Okuma…

Yaşlılar internette amaçsız olarak saatlerini harcayan gençlerin aksine, kitap okuyarak evrenin değişik güzelliklerine erişebilirler. Eğer ki yaşlıların gözleri görmüyor ise bu kişilere aile yakınları onların sevdiği türdeki kitapları satın alarak okuyabilirler, yorumlarını dinleyebilirler. Eğer ki evlerde küçük bireylerde var ise yaşlılar bu bireylere hikaye kitapları okuyabilirler veya tersi de yapılabilir.

Hikayeler ve deneyimler…

Yaşlılık deneyim demektir ve yaşlıların bilgelikleri torunları için bir hazine değerindedir. Yaşlıların torunları ile iletişimlerinin güçlendirilmesi, çocuklar için bilgi ve deneyimleri öğrenmek, yaşlılar için ise mutluluk biriktirmek demektir. O nedenle yaşlılarımıza hayatlarındaki önemli deneyimleri anlatmaları için fırsatlar oluşturabiliriz. Bu aile aynı evde yaşayan aile üyeleriyle yüz yüze, dostlarıyla ve tanıdıklarıyla ise mümkünse görüntülü telefonlar yardımıyla gerçekleştirilebilir. Böylece yaşlıların aileleri, dostları ve tanıdıkları arasındaki iletişim onların enerji kaynakları olabilir.

Eğlenceli aktiviteler…

Yaşlılar için evlerinde eğlence yaratacak aktivitelere de ihtiyaç vardır. Bunun için tavla ve satranç oynamak, pazıl yapmak, bilmeceler ile meşgul olmak evde yapılabilecek bazı neşe artırıcı aktivitelerdir. Ancak fiziksel gücü artırmak içinde egzersiz topları ile oynamakta yararlıdır.

Yazmak…

Yaşlılar için anılarını veya günlük olarak yaşadıklarını yazmak, aile bireylerine veya dostlarına mektuplar yollamak karantina stresini uzaklaştırmanın başka yollarından birisidir. Yazmak onların hem zamanlarını dolduracak, hem de zihinlerini meşgul ederek zinde kalmalarına yardım ederek dışarı çıkma dürtülerini öteleyecektir.

Evde Hayvanlar…

Yaşlılar için evde hayvanlar son derece değerlidir, özellikle kafeste yaşayan öten kuşlardan kanarya veya konuşabilen muhabbet kuşları beslemek, onlarla iletişim kurmak ve günlük bakımlarını yapmak yararlıdır. Evde yardımcı birileri var ise uysal köpekler veya kedilerde yine yaşlıların fiziksek, zihinsel ve duysal fonksiyonlarını zinde tutmalarına yardımcı olabilir.

İç Mekan Bitkileri…

Evlerde veya balkonlarda fazla büyük olmayan, çiçek açan, dikensiz bitkilerden birkaç saksı olmasında fayda var. Bu çiçeklerdeki gelişimin günlük olarak kontrol edilmeleri, sulanmaları, bakımlarının gözden geçirilmeleri, çiçeklerin değişimlerinin gözlenmeleri, çiçeklerin göz hoş gelen anlardan fotoğraf çekilerek dostlarla paylaşılması ve telefonda sohbet ortamı yaratılması yine meşguliyet edinmek anlamında da son derece yararlıdır.

Özel Günlerde Aktiviteler…

Bayramlar, kandiller, özel haftalar, doğum günleri, anneler veya babalar günü gibi birçok anlamlı günler vardır ve bu günlerde yaşlıların aile bireyleri ve dostları ile iletişim kurmaları, o günlere has evlerde aktiviteler yapılması yine insanların stresini uzaklaştırmak için önemli aktiviteler olabilir.

Film İzlemek ve Müzik Dinlemek…

Yaşlıların sevdikleri filmleri izlemek, hoşlandığı müzikleri dinlemek onların mutlu olmaları için iyi araçlardır. Gözleri az görenler için olabildiğince büyük boyutlu ve netliği yüksek ekranlar ile, işitme sorunu olanlar için kulaklıklar film ve müziklerden mutlu olma seviyelerini artırabilir.

Onlar İçin Neyin İşe Yaradığını Deneyin

Her bireyin farklı kişilik özellikleri vardır. Yaşlı ebeveynlerinizi, kişisel ilgi alanlarına bağlı olarak yaratıcı şeyler denemeye teşvik edebilirsiniz. Örneğin, anneniz yeni bir tarif deneyerek mutlu olabilir, yaşlıların büyük çocuğunu kağıt oyuncak yapmaktan zevk alabilir. Basit bir ifadeyle, onları mutlu edebilecek şeyleri denemelerini destekleyin. Ve onlar için gerçekten işe yarayan şeyleri yapmalarına izin verin

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It