28 Haziran 2019

ÜREME ŞANSINIZI ARTIRACAK İPUÇLARI

Mehmet Resit Asoglu2

Stres, sigara, alkol ve çevresel toksinlerden uzak durarak, hem yumurta hem de sperm kalitenizi artırabilirsiniz

 

Başarısız tüp bebek tedavilerinin ardında pek çok faktör bulunuyor. Bunların önlenmesi için bilimsel müdahaleler bulunsa da anne ve baba adaylarına da görevler düşüyor.

 

Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Reşit Asoğlu, yumurta ve sperm kalitesini artırmak için hastalara düşen görevler hakkında bilgi verdi.

 

“Çiftlerin yapması gereken en önemli şey, stresten uzak durmak” diyen Asoğlu, “Sperm ve yumurta kalitesi, adet düzeni ve hatta cinsel ilişki sıklığına varıncaya kadar üremeyle ilgili birçok parametre stresten olumsuz etkileniyor” açıklamasını yaptı.

 

Doç. Dr. Mehmet Reşit Asoğlu, diğer faktörleri de şöyle sıraladı:

 

“Sigaranın üremeyi her yönden olumsuz etkilediği artık netleşmiş bir bilgi. Hatta pasif içiciliğin bile olumsuz etkileri gösterildi. Anne-baba adaylarının aşırı alkol tüketimini azaltmalarını, mümkünse bırakmalarını tavsiye ediyoruz.

 

Akdeniz tipi beslenme, sebze ve meyve ağırlıklı bir program benimsenmeli. Omega 3 içeren yiyecekler, özellikle balık tüketilmeli. Yüksek oranda hayvansal yağ içeren gıdalardan uzak durulmalı ve zeytinyağı tercih edilmeli. Tabii ki, kırmızı et tüketimi azaltılmalı. Kafein içeren gıdalar aşırı tüketilmemeli. Muz, ıspanak, brokoli, yumurta, kuşkonmaz, nar, ceviz gibi vitamin ve antioksidan bakımından zengin yiyeceklere beslenme planında mutlaka yer verilmeli.

 

Beslenme kadar, hareketlilik de önemli. Haftada en az 3-4 gün, her seferinde 45-60 dakika olmak üzere egzersiz yapılmalı.”

 

Antioksidan desteği gerekir mi?

Hava ve beslenme aracılığıyla vücuda giren zararlı maddelerin de üreme sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Dr. Asoğlu, “Vücudumuz bunlara karşı antioksidan mekanizmalar geliştiriyor. Ancak oksidanlar, vücudun temizleme kapasitesini aşınca oksidatif etkiler daha fazla kendini gösteriyor. Bunun sonucunda da DNA kırıkları dediğimiz DNA hasarı ortaya çıkıyor” dedi.

 

Uyku hijyeni sağlanmalı

“Düzensiz uykunun sperm kalitesine etkileri olduğu gösterilmiş” ifadesini kullanan Asoğlu, ideal uyku ortamını şu sözlerle anlattı: “Genel olarak günde en az yedi saat uyumak gerekir. Odanın yeterince karanlık ve sessiz olması, sıcaklığının 20-21 dereceye ayarlanmasında fayda var hafif serin olmalı. Uyumadan 5-6 saat önce kafein içeren içeceklerden uzak durmak ve yemek yemekten kaçınmak da önemli. Bu arada cep telefonlarının yattığımız yerde bulunmaması gerekiyor.”

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It