17 Eylül 2015

ÜNİVERSİTE HASTANELERİ’NE HAYAT AŞISI SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN

YUSUFYaz aylarını geride bıraktık. Tatil dönemi Eylül ayı ile birlikte geride kaldı. Genel seçimlerin yaz ayına denk gelmesi, Hükümetin kurulamamasından dolayı meydana gelen sıkıntının azalmasına sebep oldu diyebiliriz…Malum, yaz aylarında piyasalar bir rehavet içerisine girerler. Yeniden seçimlerin 1 Kasım’da yapılması ve tek başına bir Hükümet’in göreve gelmesi ekonomiyi rahatlatacaktır.

Yaz aylarının son gününde sektör güzel bir haber ile mutlu oldu. Hem Üniversite hastaneleri sevindi, hem de bu hastanelere malzeme verip parasını alamayanlar sevindi. Artık üniversite hastanelerinin tıbbi malzeme ihtiyacını Sağlık Bakanlığı karşılayacak. Borç batağı içerisinde bulunan üniversite hastaneleri borcu borç ile kapattıklarından dolayı büyük bir sıkıntı içerisindeydiler. Örneğin; İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Çapa ve Cerrahpaşa hastanelerinin borcu 650 milyon TL, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nin ise 230 milyon TL borcu bulunuyor.

Son 4 yılda 60 kamu üniversitesi hastanesinin borcu 1.4 milyar TL’den 2.7 milyar liraya çıktı. 2010’da 22 üniversite hastanesinin 380 milyon liralık borcunu devlet ödediğinden rakam aşağılara çekildi. Medikal ürün satan firmalar, paralarını 2 yıl sonra ödeyebilen üniversite hastanelerine malzeme vermek istemiyorlardı, bu da sıkıntı oluşturuyordu. YÖK ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile artık üniversite hastaneleri tıbbı malzeme sıkıntısı çekmeyecek, borçları da Bakanlık tarafından ödenecek. İlk aşamada kullanılmak üzere 50 milyon TL’lik bir fon oluşturuldu. Yapılan protokol ile tıbbi malzeme firmalarının alacaklarının önümüzdeki aylarda ödenmesi bekleniyor. Bu durum sektöre biraz olsun nefse aldıracaktır sanırım. Yaz ayları dedik, rehavet dedik ama medikal sektörü hareketliydi. İki önemli yatırım yapıldı sektöre. Birincisi, yara bantları, elastik bandaj ve flaster gibi geniş bir ürün grubunun üretimine başlayan Honnes Sağlık ve Endüstriyel Ür. A.Ş. kuruldu. İkinci önemli yatırım ise Dünya devi The Abraaj Group’un, Yü-Ce Tıbbi’nin üretim kapasitesinin arttırılması, satış ve dağıtım ağının genişletilmesi ve tek kullanımlık tıbbi malzeme sektöründeki ürünlerinin daha da çoğaltılması için Yü-Ce Tıbbi’ye yatırım yapması idi. Bu iki yatırım sektöre heyecan getirecektir. Medikal News dergimize yönelik gelen övgüler inanın bizleri çok mutlu ediyor. “Avrupa çapında bir dergi hazırlıyorsunuz”, “Haberlerinizin kalitesi gerçekten yüksek”, “Sektörü yakından takip ediyorsunuz” gibi sözleri çokça duyuyor olmamız bir sonraki dergimizin daha güzel olmasına katkı sağlıyor diyebilirim. Enerjimizi sadece ve sadece dergimize harcıyoruz. Okuyucularımıza nasıl daha iyi bir dergi sunabilirizi hep düşünüyoruz.

Medikal News olarak, 24-27 Mart 2016 tarihlerinde yapılacak olan Medikal sektörün buluşma noktası expomed eurasia’da standımız ile yer alacağız. Ayrıca bu yıl içerisinde Ankara’da 2-4 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan Medexcon Sağlık Kongre&Fuarı’ndaki standımıza da okuyucularımızı bekleriz. Medikal News, Tıp sektörünün önemli kongrelerinden biri olan Radyoloji Kongresi’ne de standı ile katılıyor. 21-25 Ekim tarihleri arasında Kaya Palazzo Golf Resort – Antalya’da düzenlenecek olan kongrede görüşmek üzere.

Esen Kalın.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It