27 Ekim 2020

TÜRK NÖRORADYOLOGLAR BEYİN DAMAR HASTALIKLARININ TEDAVİSİNİ TÜM DÜNYAYA ÖĞRETİYOR

WLNC 2019 BARCELONA

Türk tıbbının dünyada tartışmasız lider olduğu girişimsel nöroradyolojide, Türk nöroradyologlar düzenledikleri “World Lıve Neurovascular Conference” ile beyin damar hastalıklarının tedavisini tüm dünyaya öğretiyor.

Bu yıl 8.’si gerçekleştirilecek kongrede katılımcılar, kasık damarından girilerek yapılan endovasküler (kapalı) beyin ameliyatlarını canlı olarak izledi. Toplantıda, en yüksek teknolojiyle ve bıçaksız ameliyatlarla, beyin damar baloncukları, damar yumakları ve beyin damar tıkanıklıkları gibi ciddi beyin damar hastalıklarının tedavisi canlı olarak yapılırken, en son kanıta dayalı veriler sunulacak ve 72 farklı ülkeden 12 bin hekim bu ameliyatları seyrederek eğitim aldı.

Girişimsel Nöroradyoloji alanında dünyada Türkiye’yi lider konumda tutan Türk hekimleri, Prof. Dr. Işıl Saatçi, Prof. Dr. Saruhan Çekirge, Prof. Dr. Civan Işlak, Prof. Dr. Naci Koçer ve Prof. Dr. Osman Kızılkılıç, ABD, Çin, Fransa, Arjantin’den doktorlarla birlikte geliştirdikleri ve tıp literatürüne giren tedavi yöntemlerini anlattı.

“World Live Neurovascular Conference girişimsel nöroradyolojide dünya lideri olan Türk doktorların düzenlediği, alanında tüm dünyadaki en önemli canlı cerrahi eğitim platformu” diyen Prof. Dr. Naci Koçer, bu organizasyon ile ilgili şunları söyledi: “Girişimsel Nöroradyoloji ‘beyin krizi’ olarak adlandırılan rahatsızlığa sebep olan beyin damar baloncukları (anevrizma), damar yumakları (arteriyovenöz malformasyon) ve beyin damar tıkanıklıkları gibi ciddi beyin damar hastalıklarının tedavisini yüksek teknolojik ve bıçaksız ameliyatlarla tedavi ettiğimiz bir alan. Bu alandaki dünyanın en tepesindeki lider konumumuzun öyküsü Ankara ve İstanbul’da kurulan 2 ayrı merkezde başladı. Bu öykü bizim açımızdan 90’lı yılların sonundan itibaren Ankara’da Prof. Dr. Işıl Saatci ve Prof. Dr. Saruhan Çekirge, İstanbul’da da ben, Prof. Dr. Civan Işlak ve Prof. Dr. Osman Kızılkılıç ile birlikte kurulan 2 ayrı ekip ile oldu. Merkezin geliştirdiği tedavi teknikleri sayesinde, dünyanın en iyisi olarak kabul edilerek pek çok ülkedeki önemli tıp merkezlerinden Türkiye’deki merkezlerimize gelen uzman doktorlara eğitim veren bir yapıya dönüşmesi ile devam etti.”

“Harvard, Yale gibi dünyanın en önemli tıp merkezlerinden Ankara veya İstanbul’a ekiplerin çalıştığı merkezlere geliyorlar”

“Kendi alanlarında yarattığı gelişmeler devrimsel olarak nitelendirilen bu 2 ekip tarafından geliştirilen tedavi metotları, tüm dünyadaki hekimler tarafından da yaygın kabul görmüş durumda” diyen Prof. Dr. Işıl Saatci, “Özellikle son 20 yılda ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi tüm ileri Avrupa ülkeleri ile İsrail ve Ortadoğu ülkeleri, Hindistan, Japonya, Güney Afrika, Latin Amerika ülkeleri, Avustralya, Çin’den önemli tıp merkezlerinde çalışan yüzlerce doktor konuyla ilgili eğitim almak üzere Ankara veya İstanbul’a bu ekiplerin çalıştığı merkezlere geliyor. Eğitimin verildiği doktorların bağlı oldukları klinikler arasında Harvard Hastaneleri, Yale Üniversitesi Hastanesi, Mayo Clinic, Cleveland Clinic, Barrows Neurological Institute, University of California Los Angeles ve University of Oxford gibi dünyanın en önemli tıp merkezleri de var. Ayrıca Prof. Çekirge, Prof. Işlak, Prof. Koçer ve ben tüm dünya ülkelerinde ve özellikle ABD’de 20’nin üzerinde tıp merkezinde, Avrupa’daki onlarca önemli tıp merkezlerine davet edilerek seçilmiş hastaların kapalı damar içi beyin operasyonlarının gerçekleştirilmesinde yardımcı oluyoruz” dedi.

“Kasık damarından girilerek yapılan endovasküler (kapalı) beyin ameliyatlarını dünyanın birçok ülkesinden gelen hekimlere canlı olarak izleterek eğitim veriyoruz”

Prof. Dr. Civan Işlak, şunları söyledi: “Aynı zamanda birbirleri ile çok iyi arkadaş olan bu iki ekip güç birliği yaparak ve aramıza aldığımız diğer önemli uluslararası ekiplerle dünyadaki en önemli girişimsel nöroradyoloji eğitim plarformu olan WLNC-World Lıve Neurovascular Conference (Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı) isimli toplantıyı düzenliyoruz. Bu konferans her sene başka bir kıtada yapılmakta olup, kasık damarından girilerek yapılan endovasküler (kapalı) beyin ameliyatlarını dünyanın birçok ülkesinden gelen sayıları bin kişiye kadar varabilen hekimlere canlı olarak izleterek eğitim veriyoruz.”

“Beyin damar hastalıkları olan hastalar için yeni çözüm yolları, örnek vakalar üzerinden canlı yayında yapılacak operasyonlarla gösterilecek”

“Her yıl farklı bir kıtadaki ülkede organize ettiğimiz WLNC, bu yıl pandemi nedeniyle 23-24 Ekim 2020 tarihlerinde ilk kez online olarak düzenlenecek” diyen Prof. Dr. Saruhan Çekirge, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm dünyadaki hekimlerin gerçek zamanlı olarak www.wlnc.org adresinden ücretsiz olarak kayıt yaptırarak, yüksek çözünürlüklü akış teknolojisinin kaliteli görüntüleri ile donanımlı canlı yayında birçok farklı ve zor vakanın ameliyatını seyredip öğreneceği bir global kongre oldu. 72 farklı ülkeden şu anda toplantıya kayıtlı olan 12 bin üzerinde hekimin eğitim alacağı toplantıda, beyin damar hastalıkları olan hastalar için yeni çözüm yolları, örnek vakalar üzerinden canlı yayında yapıldığı operasyonlarla gösterildi.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It