16 Nisan 2019

Tüp Bebek Tedavilerinde İlkleri Başaran İsimler III. EXPERMED Kongresi’nde Bir Araya Geldi

Mustafa Bahceci

Üreme tıbbına imza atan ve tüp bebek tedavilerinde ilkleri başaran isimler III. Uluslararası EXPERMED Kongresi’nde bir araya geldi.

 

 

III. Uluslararası EXPERMED Kongresi, 11 – 14 Nisan 2019 tarihleri arasında Kıbrıs’ta gerçekleştirildi. 17 farklı ülkeden 350’nin üzerinde katılımcıyı ağırlayan kongrede üremeye yardımcı tedavilerde kullanılan yeni teknolojiler ve yaklaşımlar masaya yatırıldı.

 

Kongrede 4 gün boyunca; üreme cerrahisi, klinik embriyoloji, androloji, üreme genetiği, immünoloji ve kök hücre tedavisindeki gelişmeler yoğun bir şekilde tartışıldı.

 

Her sene farklı bir tema üzerinden ilerleyen EXPERMED Kongresi’nin bu yılki teması “Zor Vakalarda Kısırlığın Tanı ve Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar” olarak belirlendi. Standart tedavi yöntemleri ile başarılı sonuç alınamayan zor vakalar için geliştirilen son teknikler, üreme uzmanları tarafından tartışıldı. Kongrede tüp bebek tedavilerinde kullanılan uygulamaların etkinliği, güvenliği ve gelecekteki potansiyeli bağlamında gözden geçirildi.

 

Kongrenin Açılış Konuşmasını Prof. Dr. Mustafa Bahçeci Gerçekleştirdi

Üreme Sağlığını Koruma Derneği (ÜRSAK) Kurucu Başkanı ve 3. EXPERMED Kongresi başkanlarından Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, açılış konuşmasında şunları belirtti: “İddialı bilimsel içeriğiyle EXPERMED Kongre serisi, katılımcılar için üreme tıbbındaki yeni yaklaşımların ve teknolojilerin tartışılması için eşsiz bir fırsat yarattı. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz EXPERMED, kısırlık tanı ve tedavi modellerinin uzmanlar ve izleyiciler tarafından geniş çaplı tartışılabildiği bir gelenek haline geldi.”

 

“Şimdiye Kadar Varlıklarını Bile Bilmediğimiz Birçok Kısırlık Durumunu Teşhis Etme Gücüne Sahibiz.”

Kongre başkanlarından Prof. Carlos Simon konuşmasında kişiselleştirilmiş üreme tıbbında moleküler genetik ve genomiğin rolüne değindi. “Omics teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde, şimdiye kadar varlıklarını bile bilmediğimiz birçok kısırlık durumunu anlama ve teşhis etme gücüne sahibiz. Deneyimlerimiz bize kısırlığa genel bir çözüm olarak hizmet edecek tek ve basit bir yaklaşım olmadığını göstermiştir. Bu modeller şüphesiz çok boyutlu ve disiplinlerarası yaklaşımlar gerektirmektedir.”

 

“İmplantasyon öncesi genetik tanı (PGT) uygulamaları çok yakında tümüyle değişecek”

Ünlü üreme genetiği uzmanı Dr. Carmen Rubio embriyoların içinde büyütüldüğü sıvıları kullanarak embriyonun genetiğini belirleme konusunda gerçekleştirmekte oldukları çalışmaları hakkındaki son bulguları paylaştı. “Şu anda embriyo genetiğini anlayabilmek için her bir embriyoya mikrocerrahi uygulamak zorundayız. Ancak eğer çalışmalarımız beklenen şekilde sonuçlanırsa yakın bir süre içerisinde bu işlem yerine sadece içinde bulundukları sıvıyı incelemek yeterli olabilecek. Bu her yönü ile bu alanda bir devrim yaratabilir” dedi.

 

“Kişiye özgü tedavi yöntemleri ve doğru teknikler kullanılarak yumurta, sperm ve embriyo kalitesi iyileştirilebilir”

Kongreye katılan dünyaca ünlü davetli konuşmacılardan Dr. Ribeiro, Dr. Ebner ve Dr. Meseguer hem klinik hem de laboratuvarda kullanılan güncel tüpbebek yöntemlerinde elde edilen yumurta, sperm ve embriyolarda ciddi kalite düşüklüklerinin gözlemlenebildiğini, ancak bu yöntemlerin doğru şekilde ve kişiye özel olarak planlandığında bu sorunların önemli bir kısmında düzelme sağlanabildiğini hem mevcut bilimsel literatür hem de örnek vakalar üzerinden ifade ettiler.

 

Uluslararası Doğurganlık Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Hamish Wallace  doğurganlık koruma yaklaşımları ve elde edilen sonuçların günümüzde gelinen son durumunu anlatırken; dünya çapında bir yumurtalık biyolojisi uzmanı olan Prof. Evelyn Telfer yaptığı sunumda “yapay yumurtalık oluşturma” kavramını biyolojik ve teknik yönleri ile aktardı.

EXPERMED Kongre serisi iki yılda bir düzenlenmeye devam ediyor. Bir sonraki EXPERMED Kongresi 2021’de gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It