19 Kasım 2020

Truvalı Helen

aylın altuntas

Aylin Altuntaş yazdı…

Londra/İstanbul

AA Executive Consulting Kurucusu

Future Healthcare Conference, Istanbul YK Üyesi

 

“Truvalı Helen böylesi bir güzellikte olmasaydı da, burnunun ucunda çirkin bir siğil olsaydı, batı dünya tarihi daha farklı yazılabilirdi…

Frank Wilczek

 

7 saniye kuralı; ilk izlenim: Karşımızdaki kişi hakkında ilk yedi saniye içinde edindiğimiz izlenim genellikle değişmiyor. Bu 7 saniyenin sihiri nedir?

 

“Biriyle taşınıyoruz ve dakikalar içinde arkadaş olabileceğimizi fark ediyoruz. Yabancı iki kişiyi birbirine çeken şey, kiminle konuştuğumuz değil, ne hakkında konuştuğumuzdur. İyi bir ilişkideki gizem, hayatı birlikte anlamak ve ortak gerçekliği paylaşmaktır. Ortak gerçeklikler, arkadaşları birbirine çaker; uzun süreli ilişkilerde ise, hayata aynı gözden bakmak anlamına gelir. Dünyayı aynı şekilde filtreler, algılar; zihinler buluşur, senkronize olur ve birleşir.”

 

Ayrı dünyaların insanları mıyız?

 

“Nobel ödüllü Steven Weinberg çoklu evren kuramını radyoya benzetir. Dört bir yanınızda uzak radyo istasyonlarından yayılan yüzlerce farklı radyo dalgası bulunur. Fakat, bir radyoyu açtığınızda bir seferde yalnızca bir frekansı dinleyebilirsiniz; diğer frekanslar eşevreliliğini (uyumunu) kaybetmiş ve dinlediğiniz frekansla uyum içinde değillerdir. Benzer biçimde kendi evrenimizde de, fiziksel gerçekliğimize karşılık gelen frekansa duyarlı haldeyiz. Farklı dalga frekansları, bulundukları enerji seviyesi ile orantılı olduğundan, kendi dünyalarındaki uygun frekanslar ile titreşir ve diğer dünyaların frekanslarıyla etkileşim içinde olmazlar. “

helen

Yunan mitolojisinde Truva savaşlarına neden olan İlyada efsanesinin baş kahramanlarından Helen’e geri dönersek; teorik fizikçi Wilzcek cümlesini şöyle tamamlar. “Sonuç olarak; Truvalı Helen’in burnunun ucunda gerçekten de bir siğil olan çok sayıda farklı dünyalar vardır.”

 

Bizim dünyamızda ise, Covid-19’un gölgesinde seyircisiz oynana ABD açık hava turnuvasının oyuncu röportajları hologram teknolojisiyle canlı olarak yayınlandı.

 

Hologramlar sağlık sektöründe nasıl kullanılabilir?

Marjorie Prime adlı filmde Alzheimer hastası olan 86 yaşındaki Marjorie’ye holografik projeksiyon sayesinde ölmüş eşinin hatırladığı şekliyle, genç versiyonu hizmet etmektedir. Holografik eş, Marjorie’ye ilaçlarını ne zaman alacağı, yemek yiyeceği öğünleri hatırlatmakta; yüklenmiş olan anılar sayesinde sohbet ederek, hem anıların canlanmasına, hem de duygusal destek olmaya yardımcı olmaktadır. Bir bakıma refakatçi, hastabakıcı görevi üstlenmektedir.

 

Teknoloji hayatımızla bütünleşiyor…

Sağlıkla,

 

Referanslar:

Truvalı Helen tablosu; Evelyn De Morgan, UK

“What Makes Strangers Click?”; Ian Leslie, BBC

Paralel Dünyalar; Prof. Michio Kaku

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It