3 Mayıs 2020

Ticaret Bakanlığı tarafından tıbbi malzemelerin ihracatına getirilen yasak kaldırıldı

akilli-solunum-cihazlari-turkiyede-cN3

Solunum cihazları ve bunların sarf malzemeleri, ihracı ön izne bağlı mallar listesinden çıkarılırken, etil alkol, kolonya, dezenfektan ve hidrojen peroksit ihracatında kayıt ve izin uygulamasına son verildi.

02.05.2020 tarih ve 31115 sayılı Resmi Gazete’de ‘’İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (İhracat 96/31)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat 2020/8)” ve “İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: İhracat 2006/7)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat 2020/9)” yayınlandı.

 

Ticaret Bakanlığı tarafından dezenfektan, kolonya, ventilatör, entübe tipleri gibi tıbbi malzemelerin ihracatına getirilen yasak kaldırıldı. Ticaret Bakanlığı’nın ilgili tebliği Resmi Gazete’nin 2 Mayıs tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Bakanlık 18 Mart 2020 tarihinde bir tebliğ yayınlamış ve etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksit ihraç etmek izne tabi hale getirilmişti. Daha sonra 26 Mart 2020’de Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir tebliği ile bazı tıbbi ekipmanlar ve tıbbi cihazların ihracatı yasaklanarak ön izne tabi olan ürünler listesine eklenmişti.

“İhracı Ön İzne Bağlı Mallar Listesine” ilave edilmiş olan “ Ventilatör, Ecmo, Oksijen Konsantratörü, Ventilasyon Sarfları, Hasta devreleri (Anestezi/Ventilator devresi), IV Kanül, Entübasyon Tüpleri, Yoğun Bakım Monitörleri”, bahse konu listeden çıkartılarak, bu ürünlerin ihracatının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ön iznine bağlanması düzenlemesine son verildi.

“İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine” ilave edilmiş olan, “ Etil Alkol”, “Kolonya”, “Dezenfektan” ve “Hidrojen Peroksit ” ürünleri bahse konu listeden çıkartılarak, bu ürünlerin ihracatının kayıt altına alınması düzenlemesine son verildi.

Salgına karşı halk sağlığının korunmasında ve sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde önemli ihtiyaç kalemleri olan solunum cihazları ve sarf malzemelerinin ihracatı ön iznine bağlanmıştı. İhracatı Ön İzne Bağlı Mallar listesiyle İhracatı Kayda Bağlı Mallar listesinde 18 Mart’ta yapılan değişiklikle, toplam 12 ürün grubunda ihracat yasağı getirilmişti.

Ticaret Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını sürecinde maske ve tulum ihracatına getirilen ihracat yasağı ise halen devam ediyor. Bu ürünlerin yurt dışına satışı Bakanlık tarafından yasaklanmıştı.

İhracatçı memnun

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, ön iznin kalkmasına ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “İhracatımızın önü açıldı. Sektör temsilcilerimizle mümkün olan tüm platformda yaptığımız girişimlerin sonuç vermesi bizler için son derece sevindirici bir haber ve olumlu bir sürece girildiğinin işaretidir. Yakın zamanda 4 Mart’ta ihracı ön izne bağlanan maske ve tulum ihracatının da yasak kapsamından çıkarılmasını bekliyoruz.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It