2 Eylül 2020

Tıbbi cihaz ve medikal ürünlerin tedariğini sağlayan firmalar iflasın eşiğinde

erkın delıkanlı 1 

Tıbbi cihaz ve medikal ürünlerin tedariğini sağlayan firmalar 3 yıldır alacaklarını tahsil edemiyorlar. Borcun ülke genelinde 17 milyar TL’yi bulduğu ifade ediliyor. TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı ve Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, “10 bine yakın firmanın iflasa yaklaştığı bir süreç yaşıyoruz. Bu durum aynı zamanda halk sağlığı açısından büyük bir krize yol açacak” dedi. Tıbbi cihaz üreticisi ve tedarikçisi firmalar, Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine olan borcunun yaklaşık 17 milyar TL’ye dayandığını ve sağlık sektörünün tükenme noktasına geldiğini ifade etti. Delikanlı sektörün tükenme noktasına geldiğini belirterek: “Kamudan bu kadar alacağı olan başka bir sektör var mı? Bu kadar süre alacağı için yalvaran başka bir sektör var mı? Ne hikmetse medikal sektörünü ödeme süreçlerinde görmezden gelmeyi tercih ediyorlar” diye konuştu.

 

“Sağlık Bakanlığı kapı duvar!”

Erkin Delikanlı yaşadıkları sorunu şu sözlerle aktardı; “Entübe olmuş bir endüstrinin entübe olmuş vatandaşa hizmet vermesi nasıl bekleniyor? Buradaki nakit kaynak sıkıntısının istihdama negatif bir yansıması olacak. 10 bine yakın firma var. 250 bine yakın istihdam söz konusu. Bir taraftan istihdamı güçlendirelim derken bu şekilde istihdamı zarara uğratıyoruz. Kredi yükünü ödeyemiyor insanlar. İcra takipleri var. Pandemiden dolayı sadece yoğun bakım hastalarını konuşuyoruz. Normal hayata döndüğümüzde, poliklinikler açılınca insanların rafına eksik malzemesini koyması gerekiyor. İthalatçının nakit akışına ihtiyacı var. Kademeli olarak temin problemi yaşanacak. Endüstrinin yola devam edebilmesi için bu nakit akışının bir an evvel düzelmesi gerekiyor. Yerli endüstriyi nefessiz bırakırsanız global firmaların ekmeğine yağ sürmüş olursunuz. Global firmalara hazır pazarınızı sunmuş olursunuz bir taraftan böyle de bir sıkıntı var. Hem yerli ve milli olduğunu iddia edip, hem de yerli firmaların kamu alacaklarını ödememek samimi bir yaklaşım değildir”. Sağlık Bakanının konuya kayıtsız kaldığını belirten Delikanlı, “Sayın Bakan geçtiğimiz yıl tam bu zamanlarda ilaçta ve tıbbi cihazda her türlü yerelleşmeye destek olacaklarını söyledi ama o açıklamayı yaptığı günden bugüne kadar kamudan tek kuruş tahsilat söz konusu değil. Aksine vadeler 3 aydan 4 aya, 4 aydan 6 aya, 10 aydan 16 aya kadar geldi. Hiçbir açıklaması yok! Sağlık Bakanlığı bu anlamda kapı duvar. Sayın Bakan’a twitter’dan ödeme konusunu soruyoruz oradan da cevap alamıyoruz” dedi.

 

“Alacağı için yalvaran başka sektör var mı”

Delikanlı, yaklaşık 1 milyon kalem ürünün olduğu sektöre dair şu bilgileri verdi: “Tıbbi cihaz o kadar geniş bir kavram ki; yara bandından solunum cihazına 1 milyon kalem ürün var. Kalbiniz teklediğinde yerine ikame edeceğiniz kalp piliniz, ayağınız kırıldığında yeri gelecek plağınız yeri gelecek koltuk değneğiniz, göğsünüz ağrıdığında ‘acaba kalp krizi mi geçiriyorum’ dediğiniz EKG, yoğun bakımlardaki solunum cihazı, cihazın filtresi, hortumları serumu aklınıza gelebilecek her şey biziz. Sağlık çalışanlarının emeğinin arkasındaki o işleri yapmalarını sağlayan gizli kahramanlar diyebilirsiniz bizim endüstrimize.”

onur akgun 2

EGEDER- Ege Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Akgün de ödemeler yapılmaz ise binlerce firmanın kapanacağı uyarısında bulunarak şunları söyledi: “Kamu ihalelerine iştirak ederken idari şartnamelerde bize belirtilen süre 90 gün maksimum 150 gün olmak üzere bu süreçler dahilinde iştirak ediyoruz bu ihalelere. Girdiğimiz ihalelerin üzerinden 1 buçuk yıl geçmesine rağmen ödeme yapılmamış. Kamu hastanelerde 15 ay, üniversite hastanelerinde vadeler 36 ayı geçmiş durumda. Dolayısıyla artık sektör kangren olmuş vaziyette. Bu saatten sonra 3 aylık bir ödeme de yetmez. Bu sadaka olur. Ödenmesi gereken rakam 2019 yılının tamamının ödenmesidir. Aksi takdirde binlerce firma kapanacak. 10 binlerce insan işsiz kalacak. Hastanelerde değil maske, en ufak bir enjektörü bulmakta zorluk çekecekler” dedi. Bu çöküşün sektörden kaynaklı olmayacağının altını çizen Akgün “Sektörün bunu yurt dışından temin edecek parası, stoğunu çoğaltacak finansmanı kalmamıştır. Bu sorunun acil çözülmesi gerek. Aksi takdirde halk sağlığı sorununa dönüşecek” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It