20 Haziran 2015

TIBBİ CİHAZ STRATEJİ ÇALIŞTAYI

DSC_1080Tıbbi Cihaz Reklam ve Satış Yönetmeliği sektöre saygınlık, sektörel birliği yakalama ve sektörün bugün ve gelecekte oluşacak sorunlarının çözümü için bir fırsattır.

 

Tıbbi Cihaz Strateji Çalıştayı 14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ev sahipliğinde Bursa’da ilgili kamu kurumlarının ve sektör temsilcilerinin katılımları sonucu başarı ile gerçekleştirildi. Bende sektör için önemli olduğuna inandığım bu çalıştaya isteyerek, severek katıldım. Çalıştay altı masada 10’ar kişilik guruplar halinde önceden belirlenen on bir konu başlığı üzerinde bir tam gün tartıştılar. İkinci gün her masa yapılan çalışmalarının sonucu hakkında tüm katılımcılara sunumlar gerçekleştirdiler. İyi ve titiz bir çalışmaydı. Dilerim bu çalışmalar çalıştay raporuna en iyi şekilde yansır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Tıbbi Cihaz Strateji Raporu’nu sektör ve ilgili kamu kurumlarının ortak çalışmaları ile hayata geçirilmesindeki kararlı ve samimi davranışı takdire şayan bir durumdur. Kurumu, kapsamlı strateji raporunun hazırlanmasındaki kararlı çalışmalarından dolayı kutluyorum. Sektör de kurumun bu samimi davranışına destek vermektedir. Bursa çalıştayına ve çıkartılacak rapora katkı sağlayabilecek birçok sektör temsilcisinin katılım göstermesi bunu teyit etmektedir. İnanıyorum ki en kısa zaman içinde tıbbi cihaz strateji raporu netleşerek Türkiye’de tıbbi cihaz üretiminin artması ve birçok kamu kurumunda sektörün yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlayacaktır. Strateji raporu sektör ve kamunun ortak yol haritası olacaktır. Niyetin böyle olduğu gözlemlenmektedir.

Rapor genel seçimlerden önce çıkmış olursa çok iyi olur. Seçim sonrası oluşacak bakanlıklar nezdinde sorunların çözümü için vakit kaybetmeden görüşmelere başlanabilir. Oluşacak raporunun Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun sahiplenmesi ve seçim sonrasında görev alacak sağlık bakanının da sahip çıkması raporda yer alacak sorunların çözümü için çok önemlidir. Bu sahiplenme ne kadar kararlı olursa çözümde o kadar kolay olacaktır. Ben bu kararlılığı ilaç ve tıbbi cihaz kurumunda gördüm. Dilerim yeni bakanda sahiplenir.

Sektörün yol haritası olacağı belirtilen bu raporun hazırlanmasında sektöre düşen önemli sorumluluklarda var. Sektör birlik olmalı. Her kafadan ayrı sesler duyulmamalı. Çalışmalar sektör için olmalı, şahsi çıkarlar, egolar terk edilmeli. Sektör bir olur, sorunlar ortak sesle dile getirilebilirse çözümler daha kolay elde edilebilir. Sektörel birlik en yüksek seviyede yaratılamaz, birde aynı soruna farklı yaklaşımlar sergilenirse kamu tarafı bundan yararlanabilir. Bu da sektöre büyük zarar verir. Sektör iğneyi kendine batırmasını bilmeli, sorunlar üzerinde dersini iyi çalışmalı. Sektörün kendisinden kaynaklı sorunların çözümü için kamudan çözüm beklemesi samimi ve profesyonel bir davranış biçimi olmayacağını artık öğrenmeli. Kısaca, sektör dersini iyi çalışarak kamunun karşısına çıkmalı. Dersini çalışmayan öğrencinin sınıf geçme dönemi artık bittiğinin farkına varmalı. Kamu, sektörle yapılan toplantılara dersini çalışarak geliyor. Sektörün ise dersine tam olarak çalışarak geldiği ve tek seslilik gösterdiği pek söylenemez. Sektör, eksikliklerinin olduğunu görmeli. Bir de yaratılmış sektörel birlikteliği bozmaya çalışan bir gurup var ki onların bu tutumunu anlamak hiç mümkün değil.

Sektör kendi sorunlarını kendi içinde ortak akıl felsefesiyle tartışarak çözmeli ve tek sesliliği yakalamalıdır. Tıbbi Cihaz Reklam ve Satış Yönetmeliği sektöre saygınlık, sektörel birliği yakalama ve sektörün bugün ve gelecekte oluşacak sorunlarının çözümü için bir fırsattır. Bu fırsatın yok edilmesi için belli kişiler tarafından kafa karıştırmak için yapılan çalışmalar, kurum üzerinde yapılmaya çalışılan baskılar sektörün saygınlık kazanmasını istemeyenler tarafından yapılmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmaların sonuç getirmeyeceği artık sektördeki herkes tarafından bilinmesi gerekir.

Sektör, “tıbbi cihaz reklam ve satış yönetmeliği” ile kamunun ve sektörün yol haritası olacağı belirtilen “tıbbi cihaz strateji raporunun” bir fırsat olduğunun bilinciyle hareket etmeli. Yolunu bulmuş akan suyun tersine akıtılmaya çalışılması enerji kaybından öteye bir durum değildir. Akmakta olan suyu tersine akıtmak için boşa zaman harcayan değerli dostlarıma tavsiyem, zamanlarını ve enerjilerini akmakta olan suyun yatağının ıslah edilmesine katkı vermek için harcamaya davet ediyorum. Sektörün özlenen ve istenen bu dayanışmaya ihtiyacı var.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It