13 Nisan 2015

Tıbbi Cihaz Sektörünün, Hastanelerin Yüzü 2015’de Gülsün

Ali Sait Septioğlu’nun, “Sağlık sektörünün dünya markası tıbbi cihaz sektöründen çıkacak” sözü sektörün ne kadar doğru yolda olduğunun bir göstergesi.

 

Yine güzel bir sayıyı sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Tüyap’ta düzenlenen expoMED Fuarı’nda gördüğümüz ilgi alaka bizleri mutlu etti. Medikal News standında dağıttığımız dergilerden hem bizlere hem firmalara olumlu geri dönüşlerin olması her iki taraf adına da sevindirici gelişmeler…

Biz sektörün en güzel dergisini hazırlama sözü vermiştik tüm okurlarımıza. Öyle de yapıyoruz. Elinizdeki Nisan sayımızı okurken sağlık sektöründen bir şey kaçırmadığınızı göreceksiniz. Sizlerin adına sektörü takip edip yaşanan gelişmeleri sayfalarımıza aktarıyoruz.

Türkiye tıbbi cihaz pazarı her geçen gün büyüyor. 2013 rakamlarına göre 2.4 milyar dolarlık bir hacme sahip olan bu pazardaki gelişmeleri Medikal News’in her sayısında bulabilirsiniz.

Yüzde 21 sarf malzeme, yüzde 19 tanısal görüntüleme malzemeleri, yüzde 7 diş hekimliği ürünleri, yüzde 16 ortopedi ürünleri, yüzde 9 hastaya yardımcı ürünler, yüzde 28 diğer ürünler olmak üzere önemli bir pazara sahip olan Türkiye, yabancı ülkelerin de iştahını kabartıyor. 51’e yakın şehir hastanesinin hizmete gireceği (17’sinin sözleşmeleri imzalandı, inşaatlar devam ediyor) ülkemizde sağlığa erişim de önemli ölçüde arttı. Toplum yaşlanıyor, nüfus artıyor, buna paralel sağlık harcamaları da artıyor. Sağlık işletmeleri de teknolojilerini buna göre ayarlıyorlar.

Tıbbi cihaz sektörünün adeta bayramı olan expoMED’te hastane yöneticilerinin yeni teknolojilere olan ilgileri firmaları da sevindirdi. Yeni çıkan cihazlarını sergileyen firmalar önemli satışlar da gerçekleştirdiler.

Tüyap’ta düzenlenen sempozyumda konuşan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Sayın Ali Sait Septioğlu’nun, “Sağlık sektörünün dünya markası tıbbi cihaz sektöründen çıkacak” sözü sektörün ne kadar doğru yolda olduğunun bir göstergesi. Ar-Ge’ye ayrılan payın son 10 yılda kat be kat artması, yerli üreticilerin üretime ağırlık vermeleri bu sektörün geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor.

Türk markaları reklama da önem veriyor. Reklam onların vazgeçilmezleri arasında. Sürdürülebilir bir kalite ve satışın ardında reklamın önemi büyüktür. Bunu yapabilen firmalar marka olmada adımlarını daha sık atabilirler.

Sektör, yerli ürüne güvenmeli artık. Alıcılara, yerli ürüne güvenin mesajı her platformda verilmeli. Alımlarda yerli ürünlerin payı artmalı. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Cengiz Balçık’ın bu konu ile ilgili röportajını okumanızı tavsiye ederim.

Hastanelerimizi ilgilendiren önemli bir konu olan yetkili teknik servis konusunu Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Esen Tümer ile konuştuk. Kapak konumuzun dikkatinizi çekeceğini umarım.

2015, sağlıkta dönüşümün taçlandırılacağı bir yıl olacak. Türkiye’deki tüm özel, üniversite ve devlet hastaneleri ile tüm sağlık merkezleri ayrı ayrı kalite standardından geçirilecek. Standartlara uyan hastanelere akreditasyon sertifikası verilecek. Uymayanlar ise kamuoyu ile paylaşılacak. Aile Sağlığı Merkezleri yeni baştan dizayn edilecek. 81 ilde örnek Aile Sağlığı Merkezi binaları yapılacak.

Sektörü ilgilendiren diğer önemli bir zirve ise Sağlık Bilişim Zirvesi. 8-9 Mayıs 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan zirvedeki standımıza bekleriz. Ayrıca, 18-20 Eylül tarihleri arasında Azerbaycan’da düzenlenecek olan sağlık ve tıp teknolojileri fuarı BIHE’de de Medikal News dergimizin standı olacak. Yerli üreticilerimizi bu fuara bekleriz.

ExpoMED 2016 ise 14-17 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Şimdiden yerinizi ayırmanızı öneririm. Yer kalmayabilir…

2015 yılı tıbbi cihaz sektörünün, hastanelerimizin, dolayısıyla sağlık sektörünün yüzünün güldüğü bir yıl olsun.

 

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle

Esen Kalın.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It