9 Eylül 2020

TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜNÜ NEDEN ÜZÜYORLAR?

yusuf dergi

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı… 

SEKTÖR NEFES ALMALI

Tıbbi cihaz sektörü stratejik bir sektör ise neden bir darboğaza sürükleniyor? 17 Milyar TL’yi bulan alacakları neden ödenmiyor? Üreticiler, ithalatçılar neden mağdur ediliyor? Durma noktasındaki Ar-Ge çalışmaları ile mi sektör üretim yapacak? Veya zor durumda üretim yapabilenlere nasıl moral verilecek? Sektör bir dokun bin ah işit durumuna neden getirildi? Tüm bunlara bir cevap verecek olan yetkili yok sanırım. Çünkü aylardır sektör temsilcileri çalmadık kapı bırakmadı ve alacaklarını halen alamıyorlar. Çok zor bir durum. Hastaneleri malzemesiz bırakmayan, can siparane çalışan bir sektör gerçekten mağdur durumda. Geçtiğimiz ay ödeme yapılacak olan sektörün ödemeleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarağından durduruldu. Az da olsa bir nefes alacak, çalışanlarının ödemelerini yapabilecek, birikmiş ödemelerini biraz olsun yapacak olan sektör durdurulan ödeme karşısında neye uğradığını şaşırdı. Şu anda; İstanbul Ticaret Odası, Ankara Ticaret Odası başta olmak üzere 81 ildeki Ticaret ve Sanayi Odalarında tıbbi cihaz sektörünün durumu konuşuluyor. Oda üyeleri birbiri ardına açıklamalarda bulunuyorlar. Adeta tüm Türkiye tıbbi cihaz sektörünü konuşur hale gelmişken ödemeler halen sus pus. Bir önceki yazımda da yazmıştım, bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çözmelidir diye. Yakında çözülebilir ama sektörün yeterli nefesi kaldı mı bilinmez?

 

COVID-19

Türkiye’de Mart 2020’den bu yana görülen COVID-19 pandemisinde vaka sayısında ve ölüm oranlarında son günlerde artış yaşanıyor. Bu artışın yaşanmasının tek sebebi kurallara uymamak. Maske takmayanlar, sosyal mesafeye uymayanlar, bulaş riski olan ortamlarda bulunanlar hem hasta oluyorlar, hem bu hastalığı yayıyorlar. Vaka sayısının artmasıyla hastane yoğun bakım doluluk oranları da artmaya başladı. Yoğun bakım hasta yatağı sıkıntısı çeken iller baş göstermeye başladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yeni hastane müjdeleri verirken birçok il ve ilçede inşaatı tamamlanan devlet hastaneleri açılmaya başlandı. Son olarak Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. COVID-19 pandemisi aşı bulunana kadar devam edecek. Bu sebeple hem sağlık altyapısı buna göre hazırlanmalı, hem de vaka sayılarının artmaması için alınacak tedbirlere herkesin uyması gerekmektedir.

 

EXPOMED EURASIA

Avrasya’nın lider medikal fuarı Expomed Eurasia 5-7 Kasım 2020 tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi’nde yapılacak. Tüyap Fuarcılık Grubu, yeni normalde fuar organizasyonları ve fuar alanları için özel hijyen uygulamaları ve sağlık önlemleri geliştirdi. Alınan tedbirler kapsamında ziyaretçiler ve katılımcılar temassız fuar deneyimi ile tanışacaklar. Dünya üzerinde yaşanan pandemi krizinden sektörün en hafif şekilde etkilenmesi ve ticaretin her koşulda en güvenli şekilde aksamadan devam edebilmesi için fuara bir takım dijital çözümler de entegre edildi ve fuarda fiilen bulunamayan katılımcı ziyaretçilerin Expomed’den maksimum verimi almalarını sağlayacak çözümler üretildi. Bu çözümlerin başlıcaları şöyle: Yurt dışından ve içinden fuara gelen ve gelemeyen sektör profesyonelleri ile  fuar sırasında stantlardan ve ofisten online bağlantı fırsatı, Katılımcı & ziyaretçi profili ile 360° iletişim, Yapay zeka ile akıllı eşleştirme, Online toplantı: Chat & anında video konferans ile uzaktan erişim, Online ürün sergileme (ürün fotoğrafı & videosu) ve dosya paylaşımı, Dijital profil – iletişim bilgileri değişimi. Kasım ayında güvenli fuar alanına sektörü bekliyoruz…

 

EPİDERMOLİZİS BÜLLOSA

Medikal News dergimizin bu ayki kapak röportajımızı İstanbul Medikal ve Sağlık Ürünleri Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı sayın Sinem Torun ile gerçekleştirdik. Sayın Torun ile Epidermolizis Büllosa hastalarının yara örtüleri için start verdikleri yeni fabrikalarını ve koruyucu ürünler ile ilgili üretimlerini konuştuk. Hastaların konforunu artıracak ürünlerin üretimine imza atan Sinem Torun’un röportajını ilgiyle okuyacağınızı umarım. Bu sayımızda yine sektörün ödeme sorununa geniş yer ayırdık. Sektörün haklı tepkisini dile getirmeye devam edeceğiz.

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It