4 Kasım 2019

TEKNOPOL İSTANBUL… YELDA ULU COLİN… TIBBİ TEDARİK KONGRESİ… BİR ÖDÜL DAHA…

yusuf med

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

 

TEKNOPOL İSTANBUL

 

Türkiye’nin ilk sağlık temelli teknokenti Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti A.Ş.’nin (Teknopol İstanbul) idari ve kuluçka binasının temeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla geçtiğimiz ay atıldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün önderliğinde çalışmaları uzun zamandır süren Teknopol İstanbul sağlık sektörüne katma değer katacak. Sağlık Teknokenti’nde birçok firma ilaç ve tıbbi cihaz üretimi yapacak. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, savunma sanayisinde olduğu gibi yerli ilaç ve yerli tıbbi cihaz alanlarında da babayiğitler çıkaracaklarını söylüyor. Sayın Erdöl nezdinde bu projeye emeği geçenleri tebrik ederim.

YELDA ULU COLİN…

Bu sayıda kapak röportajımızı sektörün lider firmalarından GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin ile gerçekleştirdik. Planlanmış 29’u aşkın kamu-özel sektör ortaklığı projesi kapsamında 2016’dan 2023’e kadar sağlık sistemindeki 41.000 yatağın renove edileceğine dikkat çeken Yelda Ulu Colin, ilk operasyonel şehir hastanesinin teknoloji sağlayıcısı ve çözüm ortağı olmakla beraber sadece son 3 yıl içinde 230 milyon dolar değerinde kamu-özel sektör ortaklığı projesi üstlendiklerini anlattı. GE Sağlık’taki son gelişmeleri ve yeni ürünler üzerine yaptığımız röportajımızı ilgiyle okuyacağınızı umarım. Uluslararası Katılımlı Radyoloji Kongresi TÜRKRAD 2019 bu yıl 40. Yılını kutluyor. Görüntüleme alanında en son teknolojilerin tanıtılacağı kongredeki Medikal News standımıza okurlarımızı bekleriz.

TIBBİ TEDARİK KONGRESİ

Tıbbi Tedarik Kongresi ise daha güçlü bir katılım ile 11-13 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Eliz Otel ve Kongre Merkezi’nde yapılacak. Tıbbi tedarik zincirinin tüm bileşenlerinin ortak geleceğinin konuşulacağı kongrede, tıbbi tedarik yönetimiyle ilgili sorunlar, yeni teknolojiler ve başarılı uygulamalar gündeme taşınacak. Tıbbi tedarik zincirinde yer alan firmaların kongreye katılmaları için sebepleri şöyle sıralayabiliriz: Sağlık endüstrisinde ihracatçı şirketler USHAŞ’ın, Sağlık Bakanlığı ile birlikte ihracata sağlayacağı destekleri ve pozisyonlanmasını burada öğrenebilecek. Sağlık endüstrisinde üretici şirketler, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üreticiye verdiği destekler ve kapasite kullanımı ile ilgili güncel konuları ve yenilikleri takip edebilecek. Sağlık endüstrisinde kamu tedarikçisi şirketler, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen Kamu Hastaneleri yöneticileri ile bir araya gelebilecek. Sağlık Endüstrisinde Kamu ile çalışan şirketler, Cumhurbaşkanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve SGK yetkilileri ile ödemeler ve diğer tüm konularda sektörle birlikte konuşabilecek. Sağlık endüstrisinde üniversite hastaneleri tedarikçisi şirketler, üniversite hastanelerinin satın alma süreçlerini yeni yapılandırması hakkında bilgi sahibi olabilir. Sağlık endüstrisinde global oyuncu şirketler, Dünya’daki gelişmeler ile paralel şekilde düzenlemelerin yapılmasında fikir beyan ederek Türk Sağlık Endüstrisinin geleceğini şekillendirmekte yer alabilecek. Sağlık endüstrisinde Sağlık Market’te ürünleri olan şirketler Sağlık Market’in geleceği ve yenilikleri öğrenebilecek. Medikal News olarak bu kongreye de katılarak sektörle bir araya geleceğiz.

BİR ÖDÜL DAHA…

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi tarafından Gazi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliği içerisinde 2019 Dünya Gıda Günü kapsamında düzenlenen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü, Endüstriyel Trans Yağların Eliminasyonu, Sürdürülebilir Kalkınma için Gıda Güvenliği ve Risk Yönetimi” Sempozyumu geniş bir katılımla Elazığ’da gerçekleştirildi. Toplantıda Medikal News dergimize bir plaket takdim edildi. Böylece 2019 yılında üçüncü ödülümüzü almış olduk. Medikal News olarak sağlık sektöründe yaşanan gelişmeleri siz değerli okuyucularımıza ulaştırmak için çalışıyoruz. Bu ödüller bize güç veriyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It