23 Mart 2015

Tek Kullanımlık Ürünlerde 21 Yıllık Kalitenin Adı Plasti-Med

Plasti-Med, 1994 yılında tek bir ürünün üretimi ile çıktığı yolda, bugün birçok branşta yüzlerce ürünün üretimi, satışı ve ihracatını gerçekleştiriyor.

 

1994 yılında tek bir ürünün üretimi ile çıktığı yolda, bugün birçok branşta yüzlerce ürünün üretimi, satışı ve ihracatı ile yoluna devam eden Plasti-med Ltd. Şti. Genel Müdürü Ufuk Özkaya bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Plasti-med ne zaman kuruldu? Faaliyet alanından biraz bahseder misiniz?

7 yıllık tek kullanımlık şırınga tecrübesinin ardından, 1994 yılının ortalarında faaliyete başlamıştır. Vücut içi ve dışı disposable plastik medikal ürünlerin üretimini, yurtiçi içi satışlarını ve ihracatını gerçekleştirmektedir. Firmamızın ürün tercihlerini genelde pazar ve firmaların çalışma alanları belirlemiştir. Hasta güvenliğini, kullanıcı konforunu ve sürekliliği ön planda tutan bir yaklaşım içinde bulunmaya gayret ediyoruz.

 

Bu yıl 21. Yılınızı kutluyorsunuz. 21 yılda Plasti-med nereden nereye geldi, anlatır mısınız?

21 yıl önce Plasti-med iki kişi ile prototip bir çalışma ve küçük bir sermayeyle yola çıktı.  Bugün ise 180 çalışanı, geniş ürün yelpazesi ve makine parkuru ile hem Türkiye Pazarının tamamında hem de Dünya çapında 60’dan fazla ülkeye yaptığı ihracatla yoluna devam ediyor.   Kalitesi ve markası ile gerek sağladığı hizmetlerde, gerekse girişimciliğinden dolayı pazarda birçok üreticiye önderlik yapmaktadır. Oran olarak ithalatın çok üst seviyelerde olduğu sektörümüzde yerli üretici olarak biz bu konuda üzerimize düşen görevi layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz.

 

Tek kullanımlık tıbbi malzemelerde önemli bir firmasınız. Tek kullanımlık malzemelerin öneminden biraz bahseder misiniz?

Tek kullanımlık malzemelerde hedeflenen aslında hastanelerde, dolayısıyla klinik, yoğun bakım servis ve ameliyathanelerde kontaminasyonu önlemektir. Ürünler nitelikli hammadde ve malzemelerden özellikli alanlarda, eğitimli çalışanlarca üretilmektedir. Ürün denetimleri ve belgelendirmesi uluslararası denetleme kuruluşlarınca FDA, CE ve ISO sistemine göre, Sağlık Bakanlığının Tıbbi Cihaz mevzuatlarına uyumuna göre veya Biyosidal Ruhsatı mevzuatı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bizler bu üretim tarzını seçerken gereken hassasiyetlerin sağlanması bilinci ile yola çıktık. Bu konuda kesinlikle taviz verilmemesi gerektiği bilinci ile aynı kararlılık ve disiplinle yolumuza devam ediyoruz.

 

Ürün gruplarınızdan biraz bahseder misiniz?

Anestezi – Solunum, Üroloji, Drenaj ve diğer Genel Sarf ana grupları altında ürünler üretmeye devam etmekteyiz. Başlangıçta üretimi kısmen daha kolay olan tek kullanımlık ürünlerin üretimini yapmaktayken zaman içinde daha spesifik ürünlere doğru yöneldik. 2010 yılında Üroloji ürünlerini mevcut gamımıza ekledik. Üretim hatlarında üretilmesi mümkün olan, uygunluğu alınmış ve ticari fizibilitesi yapılmış ürünleri mevcut skalamıza ekliyoruz. Biriken tecrübenin ve devam eden Ar-Ge faaliyetlerinin de bunun oluşturulmasında çok büyük katkısı vardır.

 

Plasti-med üretim yelpazesinde bulunan ürünlerde iç piyasadaki konumunuz nedir?

Birçok üründe lider konumdayız. Bizce daha da önemli olan kalite alanında sektör tarafından kabul edilen referans noktası olmamızdır. Tartışılması gerektiğine inandığımız bir konuda pazarda fiyat faktörü öne çıkmasıdır. Bizce en düşük fiyat doğru bir belirleyici değildir. Ürünün pazarda var olmasını sağlayan ucuz olmasından ziyade bir bütün olarak oluşturduğu memnuniyettir. Kullanıcının ihtiyacını görmesi, tedarikinin sağlanması, ürünün tanınması, satılabilmesi, satış sonrası desteği ve en önemlisi de sürekliliği faktörleri hep birlikte değerlendirilmelidir. Her zaman en iyi fiyat hedefi kaliteden ödün, tedarik sorunları ve ürün geliştirme çabasından uzaklaşmayı da beraberinde getirir. Tedarik zincirinin her kademesinde görev alanlardan beklentimiz, bir ürünü kaça aldıklarından daha çok, ödediklerine karşılık ne satın aldıklarına dikkat etmeleridir. Son zamanlarda sektörde yaşanan çalkantılar da bunu ispatlar niteliktedir. Akıllardan çıkarılmaması gereken en önemli şey bizler sağlık sektörüne hizmet vermekteyiz.

 

Fabrikanızdan ve kalite belgelerinizden biraz bahseder misiniz?

Bizler fabrikamızda hep en iyisini yapmayı hedefledik. Üretimde kullandığımız malzemelerin tamamı MDD gerekliliklerine uygun, sektörde tanınan ve dünyada kabul görmüş tedarikçilerden sağlanmaktadır. Yine güvenilir kuruluşlar tarafından yapılan denetlemeler sonucunda alınmış kalite sertifikalarımız var. Periyodik denetlemeler neticesinde belgelerimiz sürekli yenilenmektedir. Bünyemizde eğitimli mühendis ve teknisyenlerimizin çalıştığı, deneyimli personele sahip ayrı ayrı teknik destek, kalite güvence, kalite kontrol ve Ar-Ge bölümleri bulunmaktadır.

 

Hangi ülkelere ihracatınız var?

Plasti-med 12 yıldır aralıksız olarak dünyanın en prestijli fuarlarında yer almaktadır. Kendi bünyesinde oluşturduğu ve bölgesine hâkim ekibi sayesinde ihracat alanında her geçen gün daha fazla yol almaktadır. Plasti-med markası ürün kalitesi, zamanında teslimat politikası ve sürekliliği ile dünya çapında 60’dan fazla ülkede tedarikçiler ve kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

 

İhracatta aranılır bir marka olmak kolay olmasa gerek?

Düzenli olarak uluslararası Medica (Düsseldorf) ve Arab Health (Dubai) fuarlarına katılmaktayız. Geçen yıllarda bölgesel yapılan başka fuarlarda da katılımcı olarak bulunduk. Bunlara ek olarak 2015 yılı içinde Brezilya, Afrika ve Rusya fuarlarında katılımcı olarak yerimizi alacağız. İhracat için hem içeride hem de dışarıda iyi bir ekibe, düzenli çalışmaya ve en önemlisi de sabıra ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz

 

Hep fabrikaya, Ar-Ge’ye yatırım yaptığınızı söylemiştiniz. 2015’de yeni ürünleriniz var mı?

Kurulduğumuz günden beri bütün birikimlerimizi işletmemize aktardık. Bu sayede hem makine parkuru hem de işletme sermayesi açışından güçlü bir yapıya sahip olduk, İlk günden beri devam eden Ar-Ge faaliyetleri zaman zaman KOSGEB ve TUBİTAK desteklerinden de yaralanmaktadır. Ayrıca üretkenliği artırmak ve maliyetleri düşürmekte Ar-Ge faaliyetlerinin bir parçasıdır ve bu faaliyetler aralıksız olarak devam etmektedir. 2015 yılında da mevcut ürün gruplarının skalasının genişletilmesi faaliyetleri devam ediyor olacak. Özellikle tek kullanımlık ürünlerde Pazarda var olmaya devam etmek ve ilerlemek istiyorsanız sürekli kendinizi yenilemeniz gerekmekte. 2015 yılı ve sonrasındaki yıllarda hedeflerimizin en başında ihracatı olabildiğince arttırmak geliyor.

 

Son olarak neler söylersiniz?

21 yıllık faaliyetimiz boyunca ilkeli çalışmamızdan ödün vermeden sağlıklı bir pazar oluşması için çaba sarf ettik. Her talebi satışa çevirmek yerine Türkiye’nin tamamında konusunda tecrübeli ve pazarın en güvenilir firmaları ile çalışmayı tercih ettik. Onlara ve sektöre sunacağımız ürünlerde seçici davranmaya özen göstererek uzun vadeli sağlıklı bir ticaret yapmayı hedefledik. Biz vizyonumuzdan vazgeçmeden hareket ettikçe iş ortaklarımız sayesinde hedeflerimize doğru yürümeye devam diyoruz. Bu sayede birçok üründe de ilkleri yapmayı başardık. Türkiye’de ilkleri başarmamızda ve sektörün öncü firmalarından biri olmamızda emeği geçen, destekleriyle her an yanımızda olan tüm personelimize, iş ortaklarımıza ve sağlık sektörü çalışanlarına sonsuz teşekkür ederiz. Sektörel yayıncılığa yeni bir soluk getiren Medikal News dergisine de yayın hayatında başarılar dileriz.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It