2 Kasım 2016

“Taşınabilir Ultrason sistemi Sonosite ve FDR Amulet Innovality büyük ilgi görüyor”

hakan-bulut-1 

Fujifilm Medikal Sistemler Grup Müdürü Hakan Bulut ile faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik:

Fujifilm Dış Ticaret A.Ş.’nin medikal alanındaki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Medikal alanda geniş bir ürün gamına sahip olan Fujifilm, Türkiye’de; endoskopi sistemleri, bilgisayarlı radyografi, dijital mamografi, dijital radyografi, kuru sistem yazıcılar, imaj arşiv ve görüntüleme (PACS) sistemleri ve kuru biyokimya ile sağlık sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, taşınabilir ultrason cihazlarında dünyanın önde gelen markası olan SonoSite, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Fujifilm ailesine dahil oldu.

2016’da ne kadar büyüdünüz? Büyümede 2017 hedefleriniz neler?

2012 yılından itibaren yakaladığımız yıllık %15-20 oranındaki büyüme rakamı, Türk sağlık sektörüne olan güvenin en önemli sonucu oldu. Bu oranlar sonraki yıllarda da kendini korudu. Türkiye pazarındaki dinamizm sayesinde elde ettiğimiz başarıların sonucu olarak da, 2014 yılından itibaren Orta Asya bölgesinin tüm operasyonlarının Fujifilm Türkiye ofisi tarafından yapılması kararlaştırıldı. Bu bölgedeki ülkeler için Türkiye, sağlıkta gerçekleşen reformlar sayesinde referans ülke olması açısından büyük önem taşımaktadır.

İddialı olduğunuz ürünlerinizden bahseder misiniz?

Hitap ettiğimiz alanlara baktığımızda geniş bir ürün grubumuz var. Bunlardan ikisi Sonosite ve FDR Amulet Innovality’yi biraz açmak isterim. Taşınabilir Ultrason sistemimiz Sonosite, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Fujifilm ailesine dahil oldu. Taşınabilir ultrason cihazlarında dünyanın önde gelen markası olan Sonosite, dünya genelinde gerçekleştirilen satın almalar kapsamında Fujifilm Sonosite olarak faaliyetlerine başarıyla devam ediyor. Fujifilm Türkiye tarafından tüm satış ve teknik destek servislerinin de üstlenildiği Sonosite; seyyar ve kompakt sistemleriyle, yüksek performans ultrason teknolojisiyle klinik alanda ultrasonun kullanım alanını genişletmektedir. SonoSite, aynı zamanda ultra yüksek frekans mikro ultrason teknolojisinde de sektör lideri. Meme radyoloji alanında en az radyasyon ve en yüksek görüntü kalitesini sunmasıyla büyük ilgi gören FDR Amulet Innovality, dünyada ilk defa çift mod tomosentez yapabilen bir sistem. Rutin teşhis yöntemlerinde dozaj verimliliğini geliştiren bir uygulama olarak, farklı açılardan çekilmiş iki yüksek çözünürlüklü görüntü kullanıp 3 boyutlu gelişmiş görüntüleme yapılabiliyor. Sistem, yeni bir amorf selenyum (a-Se) dedektör ile donatılmıştır. Bal peteği (Altıgen) piksel (HCP) teknolojisine sahip olup, alanında gelişmiş bir detektör geometrisinden faydalanıyor. Detektör yapısı piyasadaki en verimli sistemlerden biri olan bir önceki sürümle karşılaştırıldığında, uygulanan dozajı yaklaşık %20 oranında azaltıyor. Aynı anda görüntü ayrıntı düzeyinin de artması, sistemi özellikle cazip bir konuma getiriyor. Elde edilen bulgular, dozun azami oranda azaltılması ve teşhis kalitesinin mükemmel seviyeye çıkartılması amacıyla, iki farklı tomosentez modundan herhangi biri kullanılarak kolayca sınıflandırılıp değerlendirilebiliyor.

Yeni nesil görüntüleme Synapse (PACS) ile ilgili ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Fujifilm Synapse PACS donanımı, 3 boyutlu radyolojik görüntüleme yanında görüntüleri zamansal (4D) işleme ve saklama özelliklerini kullanıyor. Bu donanım; tetkik ve raporların kısa sürede hazırlanmasını, hasta verilerinin uzun süreli saklanmasını ve hekimlerin bu verilere istenen her noktadan erişebilmesini sağlıyor. Ayrıca, klasik PACS donanımına göre; Nöroloji, Kardiyoloji, Pulmonoloji, Gastroentroloji, Üroloji ve Onkoloji branşlarında çok ayrıntılı uygulamaların yapılması da olanaklı hale geliyor. Bu sayede; kalp ameliyatları öncesinde, sistemin sanal kateter özelliği ile oluşabilecek komplikasyonların önceden görülmesi ve önlem alınması sağlanabilecek, hastaya kateter takılıyormuş gibi, ameliyat öncesi damarlar içindeki tıkanıklık ve oluşabilecek zorluklar önceden izlenebilecek. Sistemin 3 boyutlu işlem yapabilme özelliği ile kemik implantları oluşturularak, hastanın kemik kayıplarında titanyum kemik oluşturulması işlemini, yazıcıdan print alır gibi gerçekleştirebilecektir.

Endoskopi alanında neler yapıyorsunuz?

Fujifilm, gelişmiş toplam çözümler ile birçok farklı tanı ve terapi amaçlı endoskopik ihtiyacı karşılamaktadır. HDTV EPX-4450HD, FICE Teknolojisi, 600 Seri Skoplar, EUS ve EBUS Sistemleri, Double Balloon Sistemi ve Endocam Görüntü Aktarım Arşivleme Sistemi bunlardan bazıları.

Cihaz eğitimi ve satış sonrası servis hizmetleriniz ile ilgili neler söylersiniz?

Fujifilm olarak sağladığımız yüksek pazar payları ve satış rakamlarının en önemli faktörlerinden biri de her zaman iş ortaklarımızın yanında olmamız. Her biri alanlarında son derece yetkin uzman bir kadro ile hizmet veriyoruz. Makine ya da sistemleri sattıktan sonra işimiz bitmiyor. Bu hizmetlerimiz sadece Türkiye ile de sınırlı değil. Fujifilm Türkiye’nin yönetiminde olan komşu ülkelerin eğitim ve teknik desteklerini de buradan karşılıyoruz.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Burada bizi gururlandıran bir ödülden de bahsetmek isterim. Fujifilm Value from Innovation Ödülü’nün kazananları 8 Haziran’da Tokyo’daki Fujifilm Corporation genel merkezinde düzenlenen bir tören ile açıklandı. Dünyanın dört bir yanındaki grup şirketlerinden bu ödüle layık görülenlere düzenlenen törenle bir onur belgesi verildi. Ödüller ise Fujifilm Başkanı ve COO’su Kenji Sukeno tarafından bizzat takdim edildi. Bu yarışmada Fujifilm Türkiye, Genba kategorisinde satış ve pazarlama ödülünün kazananı oldu. FFTR ekibi, bu ödülü, Medikal Sistemler alanında KETEM’in mobil mamografi tarama projesi neticesinde kazanmıştır. Bu bizim için çok büyük bir gurur. Bu vesileyle çalışma arkadaşlarımızı tekrar tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It