24 Mayıs 2017

SUT NİHAYET DEĞİŞECEK

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

 

Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının 10 yıldır değişmediğini her fırsatta dile getiren Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), OHSAD Kurultayı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’ndan müjdeli haberi aldı. Evet SUT fiyatları nihayet değişiyor.

 

“İnşallah bu yıl önümüzdeki aylarda mevcudun yapısını yeniden şekillendiren ve her yıl TEFE, TÜFE, enflasyon gibi kriterleri 2018’den itibaren koyacak şekilde bir düzenleme yapacağız” diyen Bakan Müezzinoğlu sektörü bir nebze de olsa rahatlattı. OHSAD Kurultayı’na ikinci gün katılarak bir konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu, gün boyu sektör temsilcileri ile birlikte oldu. Özel hastanelerin sorunlarını dinleyen Müezzinoğlu medikal firma sahipleriyle de görüşerek yerli üretim yapan firmalardan bilgiler aldı. Bu yıl ki OHSAD Kurultayı ele alınan konular bakımından da kaliteli bir organizasyon oldu. Özel hastaneler ve kamuyu buluşturan önemli bir platform olan Kurultay’dan çıkan sonuçların iyi değerlendirilmesiyle sektörün sorunlarının asgariye inmesi kaçınılmaz gibi.

 

Kurultay’da düzenlenen Ortak Akıl Toplantısı’nda, “Şehir Hastaneleri ve Sağlık Sektörüne Etkileri” 7 başlık halinde değerlendirildi. Bu değerlendirmenin sonuçlarına ayrıntılı olarak dergimizde yer verdik. Şehir hastaneleri özel hastaneleri nasıl etkileyecek? Sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz. OHSAD Genel Başkanı Sayın Op. Dr. Reşat Bahat nezdinde başta Ajansfa olmak üzere organizasyonda emeği geçen herkesi kutlarım. Dolu dolu bir Kurultay oldu.

 

Bu sayımızda kapak röportajımızı Kansuk Laboratuarı’na ayırdık. 1960 yılında Dr. İsmet Sözen tarafından kurulan ve F.A. Tolga Sözen tarafından yönetilen Kansuk Laboratuarı hâlâ bir aile şirketi olarak ve yüzde yüz yerli firma olma özelliğini koruyarak günümüzde ilaç ve tıbbi malzeme konusunda başarılı çalışmalar sergilemeye devam ediyor. Bu başarılı çalışmaları Sayın Dr. İsmet Sözen ve F. A. Tolga Sözen’den dinledik. İlgiyle okuyacağınızı umduğumuz bir röportaj oldu.

 

Nisan ayında sağlık gündemi epeyi yoğundu. Bu yoğun gündemi yakından takip ederek sağlık sektörü ile ilgili birçok önemli organizasyonu dergimiz sayfalarına taşıdık. Birbirinden önemli röportajlarımız da var. Onlardan birisi Medipol Sağlık Grubu Satınalma Müdürü İsmail Hızlı ile yaptığmız röportaj. Zamanında termin ve ürün kalitesi ile güven faktörleri sağlık sektörü tedarikçilerinde aranılan başlıklar. Bu başlıkların ayrıntılarını Sayın İsmail Hızlı konuştuk. Dikkat çekici bu röportaj sayfalarımız arasında. Siemens Healthineers Türkiye Ülke Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Gürdal Şahin ve yönetim ekibiyle de, şirketin sağlık hizmetleri alanında nasıl farklılaştığını konuştuk. İlaç şirketlerinde en önemli görevlerden birini üstlenen hukuk müşavirlerinin şirketleri başarıya taşımadaki rolünü ise, Amgen Türkiye’nin Hukuk Müşaviri ve aynı zamanda Amgen Türkiye Yönetim Kurulunun en genç üyesi Avukat Canan Arslan ile konuştuk. GE Sağlık Dünya CEO’su John Flannery ile yapılan röportaj da bu sayımızda…

 

Köşe yazarlarımız; TÜMDEF eski Başkanı Mehmet Ali Özkan, Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Cihan, Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Medikal ve İşletme Planlama Daire Başkanı Hüseyin İnceöz, Sağlık Teknolojileri ve Yönetim Danışmanı Metin Genç, SADER Hukuk Danışmanı Av. Muhittin Ertuğrul Ertürk ve Esra Öz’ün köşe yazılarında yine sektörü ilgilendiren birçok önemli konuya parmak basılmış.

 

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It