18 Ağustos 2015

Spor Hekimliği ve Spor Hastaneleri

Sporcuların tedavi süresince ve bu süre içerisinde performans geri kazandırma ve sporcunun performans artırmak amaçlı diagnostik ölçümlemelerin yapıldığı medikal kampüslere ihtiyaç vardır.

Spor ister kişisel ister profesyonel olsun her geçen gün modern dünyanın içinde daha fazla yer almakta ve üstelik bu alan yapılan yatırımlar ve uluslararası müsabakalar sonucunda milyonlarca dolar ciro yapan ciddi bir izleyici kitlesine sahip bir ekonomi olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde yaklaşık 3,500,000 lisanslı sporcu bulunduğunu bilmekteyiz. Peki bu profesyonel sporculara kim ve nasıl bir sağlık tesisinde hizmet verecek sorusunun cevabı nedir?

Spor hekimliği

Spor Hekimliği, Spor müsabakalarında ortaya çıkan yaralanmalar ve sakatlanmaların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp alanıdır. Sakatlanmaların ve yaralanmanın tedavisi ile sporcunun sağlığını en uygun şekilde geri kazanmak ve performansını en üst düzeye çıkarmayı amaçlanmıştır. Genel anlamda terim olarak Spor Hekimliği spor yaralanmaları sonrası rehabilitasyonun yapıldığı bir alan olarak algılanmaktadır. Fakat Amerikan Spor Hekimliği Birliği (ACSM) spor hekimliğinin tarifini, egzersiz ve spor ile ilişkili olan fizyolojik, biyomekanik, psikolojik ve patolojik durumlar ile uğraşan çok alanlı ve alanlar arası bir çalışma şeklinde yapmıştır.

Sporcu sağlığı merkezleri

İnsanların yaşam kalitesini arttırmak için egzersiz ve spora katılımı özendirmek ve katılım sırasında ortaya çıkan sorunları en kısa zamanda çözerek profesyonel yaşamına geri dönüşü sağlamak spor hekimliğinin temel görevidir. Özellikle büyük yatırımların sponsorlukların bulunduğu futbol ve basketbol branşları ile uğraşan profesyonel sporcular sakatlıklarının ivedi bir şekilde Rehabilite edilmesi kulüplere çok büyük ekonomik değer sağlamaktadır. Bugüne kadar ülkemizde hatırı sayılı bir sporcu sağlığı merkezi kamu imkânları ile yapılmamıştır, sporcuların tedavileri bağlı bulundukları kulüplerdeki spor hekimleri vasıtası ve onların ekipleri ile beraber yurt içinde özel veya yurtdışında ki merkezlerde yapılmaktadır. Özelikle maddi gücü olmayan kulüplerde bu ihtiyaç tam manasıyla karşılanmamaktadır. Bu sebepten maddi imkânı olmayan lisanslı sporcularımızda büyük risk altındadır.

Sağlık turizmi

Mevcut durumda bu alanda bir kaç merkezimiz bulunmaktadır. Bu tesisler özel hizmet veren sağlık kuruluşlarıdır. Ortak özellikleri ise sporcunun tedavi esnasında antrenman yapacak mekânları barındırmaları yanı sıra sporcunun performans ölçümlerinin yapıldığı ileri testlerin yapılabildiği teknolojiye sahip olmalarıdır. Bu nedenle ciddi bir medikal cihaz yatırımına sahiptirler. Sonuç olarak sporcuların tedavi süresince ve bu süre içerisinde performans geri kazandırma ve sporcunun performans artırmak amaçlı diagnostik ölçümlemelerin yapıldığı medikal kampüslere ihtiyaç vardır. Eğer kararlı adımlar atılıp yatırımlar yapılırsa, Türkiye sağlık turizminde olduğu gibi başka bir alanda fırsat penceresi açılmış olur.

Hukuksal mevzuat geliştirilmeli

Gerekli yatırım yapıldığı takdirde, Sporcu sağlığı alanında yüksek medikal teknolojilerinin ve iyi hekim deneyiminin kullanıldığını var sayarsak, özelikle 3 saatlik uçuş mesafesindeki profesyonel kulüplere ve ferdi sporcuya hizmet verebilir duruma gelebiliriz. Bu fırsat için bakanlığımızın bazı adımlalar atması gerekmektedir. Öncelikle daha çok spor hekimine ihtiyaç vardır. Yanı sıra bu alanda mutlaka yardımcı personelin yetişmesi elzemdir. Ülkemizde uygulanan fizik tedavi hizmetleri örnek alınarak satın alma modelinin hastaneler bünyesinde sporcu sağlığı ve sporcu performans geri kazanım merkezlerinin hizmet satın alma modeli geliştirerek gerekli hukuksal mevzuatı geliştirmelidir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It