18 Şubat 2016

Siemens, Ar-Ge yatırımlarına 1 milyar Euro ayırarak, kanser teşhis ve tedavisinde etkin rol alıyor

sevket on 1

İlk patentli X-ray tüpünün üretiminden bugün en gelişmiş PET MR çözümlerine kadar, insan sağlığına yönelik pek çok farklı ürün ve çözüm sunan Siemens Sağlık, dünyanın en yaygın ve ciddi sağlık sorunlarından biri olan kanserle mücadelede etkin rol alıyor. Siemens Healthcare Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Şevket On, sağlık sektörüne en yeni teşhis ve tedavi teknolojilerini sunmak amacıyla global gelirlerinin en az yüzde 8’ini Ar-Ge yatırımlarına ayırdıklarını söyledi. Şevket On, 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesi ile bir kez daha kanserin önlenebilir ve erken evrede teşhis edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizdi. Siemens Sağlık, insan sağlığına yönelik çalışmalarında sürekli inovasyon vizyonunu benimseyerek, dünyanın korkulu rüyası haline gelen sağlık sorunlarına çözüm bulmak için durmaksızın çalışıyor. Farklı türleri ile dünya genelinde oldukça yaygın olan kanser hastalığı Siemens Sağlık’ın önemle üzerinde durduğu çalışma alanlarından bir tanesi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin verdiği bilgilere göre, tüm kanser türlerinin üçte birinden tarama yoluyla korunmak mümkün. 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesi ile bir kez daha kanserin önlenebilir ve erken evrede teşhis edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Siemens Healthcare Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Şevket On, bu doğrultuda Siemens’in Ar-Ge yatırımlarına 1 milyar Euro’dan fazla kaynak ayırdıklarını söyledi.

Dünyada ve Türkiye’de kanser

Amerikan Kanser Derneği’nin verilerine göre, dünya genelinde teşhis edilen yeni kanser vakası sayısı 14,1 milyon ve bu yeni vakaların 8 milyonu, yani yarısından fazlası da gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıktı. Yine aynı yıl kanser kaynaklı ölümlerin sayısı 8,2 milyon oldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanan verileri de bu sayıyı doğrularken, erkekler arasında en yaygın kanserlerin akciğer, prostat, kolorektum, mide ve karaciğer olduğunu gösteriyor. Kadınlarda da özellikle meme, kolorektum, akciğer, rahim ağzı ve mide kanserlerinin yaygın olduğu belirtiliyor. Nüfus artış hızı da göz önüne alındığında, 2030’lu yıllarda kanserli hasta sayısının bugüne kıyasla iki kat artacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de ise 2012 verilerine göre her yıl yaklaşık 148 bin kanser vakası görülüyor. Fakat tablo aslında bu kadar karamsar algılanmamalı. Özellikle Türkiye’de de en sık görülen meme, rahim, prostat, kolorektum kanserleri, tarama yoluyla erken teşhis sayesinde önlenebilir hastalıklar olarak tanımlanıyor. Ancak bu noktada da düzenli taramanın olduğu kadar, sağlık teknolojilerinin önemi de artıyor. Bu önemin bilincinde olan Siemens Sağlık, laboratuvar çözümlerinden PET MR taramalarına kadar her noktada sunduğu ürün ve çözümlerle, kanserle mücadelenin en temel aktörlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Kanserle savaşta Siemens Sağlık

Siemens Healthcare Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Şevket On sözlerini şöyle sürdürdü: “Siemens’in kanserle mücadelede en etkin çözümlerinden biri PET MR cihazı. Yüksek çözünürlüklü PET dedektörleri ile 3 Tesla MR cihazını bir araya getirerek çok küçük boyuttaki tümörleri bile tespit edebilen PET MR, erken tanı ve tedavi açısından büyük önem taşıyor. PET MR ile lokal evreleme en detaylı şekilde yapılıyor, böylece hasta için ilave bir incelemeye gereksinim duyulmuyor. Kanserli hastaların tedavi planında doğru ve hızlı odaklanma sağlayan Siemens teknolojisinin kullanıldığı PET MR cihazı, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de ilk kez Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nde kuruldu. Böylece ülkemizde erken tanı açısından en önemli adımlardan biri Siemens Sağlık Türkiye ile atılmış oldu. Siemens Sağlık imzalı MR, tomografi, PET/CT ve SPECT CT cihazları da kanserin görüntülenmesi ve evrelenmesi açısından önem taşıyor, çünkü ameliyat/ kemoterapi/ radyoterapi gibi yöntemlerin seçiminde bu sonuçlar etkili oluyor. Son olarak, Siemens Sağlık, hem teşhis hem de tedavinin doğru yönetilmesi süreçlerini, geliştirdiği IT çözümleri ile de destekliyor. Siemens Sağlık IT çözümleri, doktorların yapılan çekimi teşhise en uygun halde karşılarında bulmalarını ve zamanlarını verimli kullanarak daha fazla hastaya teşhis koymalarını sağlıyor. Uzun yıllardır hastalar ve sağlık çalışanları ile birlikte kanserle mücadelenin en temel aktörlerinden biri olan Siemens Sağlık, hastalığın önlenmesi ve teşhisi konusunda çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It