15 Aralık 2016

ŞEHİR HASTANELERİ’NİN İLKİ HİZMETE GİRMEYE HAZIR

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

 

Şehir Hastaneleri’nin ilki açılışa hazır hale geldi. 1.294 yatak kapasiteli Mersin Şehir Hastanesi’nde son düzenlemeler yapılıyor artık. Ocak ayı içerisinde açılması planlanan hastane ile ilgili görüştüğüm DİA Holding Medikal Satınalma Koordinatörü Mehmet Şener Şenyurt, hastanede son rötuşların yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılması planlanan hastane bir ilk olması açısından büyük önem taşıyor. Mersin Şehir Hastanesi ile birlikte Yozgat ve sonrasında Isparta Şehir Hastaneleri de hizmete girecek. Bu iki hastanede de son ayrıntılar gözden geçiriliyor.

Modern Şehir Hastaneleri vatandaşlara hizmet vermeye hazırken üniversite hastanelerinin durumu ise üzüntü verici boyutta. Yaklaşık 5 milyar TL borçları bulunan üniversite hastanelerinin durumu geçtiğimiz günlerde masaya yatırıldı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile ilgili bürokratların katıldığı bir toplantıda üniversite hastanelerinin ayağa kaldırılması konusu görüşüldü. Üniversite hastanelerinin finansman ve iyi bir modelle borçsuz hale getirilmesi planlanıyor. 2017 yılı içerisinde üniversite hastanelerinin sorunlarının çözümünde önemli adımlar atılacak gibi.

Hem ilgili bakanlıkları, hem kamu hastanelerini, hem özel hastaneleri hem de medikal sektörü yakından ilgilendiren II. Tıbbi Tedarik Zinciri Yönetimi Kongresi büyük bir katılım ile Antalya’da gerçekleştirildi. Kamu hastaneleri satın alma sorumlularının tamamına yakınının katıldığı kongrede medikal sektörün sorunları da ele alındı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün kamu ve özel hastanelerde yerli sarf ve cihaz payının artırılması ile SUT fiyatlarının artırılması yönündeki olumlu görüşleri sektörü sevindirdi. Medikal firmaların ödemelerini zamanında alabilmeleri için de Müsteşar Gümüş’ün beyanatları olumluydu. PPP hastanelerinde yerli malzeme alımının artırılacağı müjdesini de veren Gümüş, hastanelerde yerli ürün kullanımının yüzde 50’ler düzeyine çıkartılması için çalışacaklarını söyledi. Ciddi bir satınalma havuzunun oluşturulması ve ödemelerin gününün belli olması gerektiğini söyleyen Gümüş’ün sektöre olan olumlu yaklaşımları takdirle karşılandı.

OHSAD Başkanı Sayın Reşat Bahat, “Satın alma asla ucuza almak değildir” diyerek satın alma sorumlularına önemli bir mesaj iletti. Medikal sektör STK’larının tam kadro katıldığı kongrede sektörün sorunları ilgililerine bir kez daha iletildi. Sektörün en hassas konusu ‘ödeme’ sorunu her platformda dile getirilirken, yerli üreticilerin daha fazla desteklenmesi istendi. Kongre çerçevesinde stant açarak ürünleri tanıtma fırsatı bulan medikal firmalar etkinlikten memnun ayrıldılar. Önümüzdeki yıl kongreye katılımın daha fazla olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Kongrede yer almayan firmalar çok şey kaybetti diyebilirim. Sektörel dergilere reklam veren firmalar ve bu tür kongrelere katılan firmalar bir adım daha öndeler. Unutmayın, ürün reklamsız satılmaz. Ürününüzü ve firmanızı tanıtmak için sektörel dergilerin önemi her geçen gün artmakta.

Bu sayı kapak röportajımızı Toshiba Türkiye Tıbbi Sistemler A.Ş. Genel Müdürü Salih Bilgin ile gerçekleştirdik. Uzun yıllar Toshiba’da çalışan Bilgin son olarak Genel Müdür olarak aileye döndü. GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin ile ise TÜRKRAD Kongresi’ni konuştuk. Yeni açılan hastaneler, açılacak olan hastaneler ile ilgili tüm haberleri dergimizin sayfaları arasında bulabilirsiniz. Medikal News dergisi 2. Yaşını geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyor. Bu sürede bizlere desteklerini esirgemeyen tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Sizlere en güzel haberleri ulaştırmak için gayretlerimizi artıracağız.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen kalın

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It