19 Kasım 2015

SAĞLIKTA YENİ DÖNEMDE NELER YAPILACAK?

YUSUF

1 Kasım seçimleriyle birlikte Türkiye’deki 78 milyon vatandaşın sağlığı yine AK Parti’ye emanet. 13 yıl boyunca iktidarda olmak kolay değil. Sağlık politikalarının iktidarda kalmada etkin bir payı olduğunu söyleyebilirim.

13 yıl boyunca sağlık hizmetlerinde devlet vatandaşı düşündüğü kadar kendisini de düşündü. Nasıl mı? İlaç fiyatları düşürüldü. Vatandaş ucuz ilaç almaya başladı ama 25 bin cezacının kârı yüzde 60-70 düştü. İlaca daha az ödeme yapayım derken eczacılık bitme noktasına geldi.

Türkiye’deki tüm kamu hastanelerinde yenilenmeye gidildi. Modern cihazlar alındı. Bu cihazların paraları üniversite hastanelerinden iki yıl, devlet hastanelerin de de bir yıla varan sürelerde ödenmeye başladı. Döviz fiyatları yükselince sektör bırakın kâr etmeyi sattığı malı yerine koyamamaya başladı. Medikal sektörü kan ağlıyor adeta. Sağlıkla ilgili sadece bu iki örnek (eczacılar ve medikal sektörünün durumu) yapılan olumlu işleri de gölgeliyor diyebilirim…

Muayene ücretlerinin eczanelerden tahsil edilmesi vatandaşı zor durumda bırakıyor. İlaç almaya gelen vatandaş birikmiş muayene borcunu görünce ilacını alamadan eczaneden ayrılıyor. Buna bir çare bulunmalı. Vatandaş gittiği hastanede muayene olurken o anda muayene parasını da ödemeli. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyu iyice araştırması yerinde olur. Sonuçta vatandaş mağduriyeti söz konusu. Özel hastanelerin ise birçok sorunu çözüme kavuşturuldu ama onlar da dertli. Yani sektörde dertli olmayan yok.

Sağlıkta yeni dönemde neler planlanıyor şöyle bir göz atalım: Tıbbi teknolojide, ilaç endüstrisinde ve sağlık turizminde kapasite artışı hedefleniyor. Hastanelerdeki nitelikli yatak oranı yüzde 90’ın üzerine çıkarılacak. Aile hekimi başına düşen nüfus sayısı 3 binin altına düşürülecek. Koruyucu Hekimlik yaygınlaştırılacak, sağlıklı yaşam kültürü teşvik edilecek. Evde sağlık hizmetleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve belediyeler ile entegre edilerek evde öz bakım hizmetleri geliştirilecek. Biyoteknolojik ürünlerde yerli üretim artırılacak. Plazma fraksinasyonu ile yerli plazma ürünleri üretilecek. Kişiye özel kanser tedavisini öngören ONCOGEN projesi hayata geçirilecek. Milli aşı projesi ile kendi aşımız üretilecek. Kamu-Özel Ortaklığı modeli ile inşa edilen Şehir hastaneleri yaygınlaştırılacak. Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü ile ülkemizde sağlık alanında biyoeşdeğer ilaçların geliştirilmesi sağlanacak. Obezite ile mücadele edilecek. Diyabetin erken dönemde teşhis edilme oranı artırılacak. Bütün illeri kapsayan aktif bir kanser kayıt sistemi oluşturulacak.

Tüm bunlar yapılırken; hastaların kamu hastanelerinde muayene olurken muayene süreleri de artırılmalı. 5 dakikada hastanın eline reçete tutuşturulup gönderilmemeli. Bu durum düşük muayene ücreti alan özel hastanelerde de yaşanıyor. Önemli hastalıkları bulanan yatan hastalar taburcu edildikten sonra evlerinde takip edilmeli. Hiç olmazsa telefon ile durumları sorulmalı. “Özel hastaneler güvenlidir” algısının kamu hastanelerinde de oluşturulması acilen sağlanmalıdır. Modern tıbbi cihazlarla donatılan kamu hastanelerinde hastalara özel hastanelerde gördükleri ilgi ve alaka gösterilmelidir. Dünyanın en iyi hastanesini de kursanız hasta memnuniyetini sağlayamazsanız başarılı olamazsınız…

Yine siz okuyucularımız için dopdolu bir dergi hazırladık. Fujifilm Medikal Sistemler Grup Müdürü Hakan Bulut, Mealis Ortadoğu Yaşam Bilimleri A.Ş. Satış&Pazarlama Direktörü Volkan Çekmen, Orsa Ortopedi Sanayi Genel Müdürü Ecz. Necdet Çapa, Siemens Sağlık Türkiye İletişim Müdürü Müge Yılmaz, Michael Page Sağlık ve Yaşam Bilimleri Bölümü Müdürü Jülide Tunalı, Philips Uyku ve Solunum Hizmetleri İşletme Müdürü Marc Krueger ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Deniz Akata ile yaptığımız röportajları ilgiyle okuyacağınızı umarım.

Medikal News dergisi olarak, siz değerli okuyucularımız ve desteğini bizlerden esirgemeyen sektörümüzün değerli firmalarıyla hedeflerimize emin adımlarla yürüyoruz. Bizlere destek verenleri mahcup etmeyeceğiz. Hep birlikte güzel projeleri imza atacağız. 2-4 Aralık 2015 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan Medexcon Sağlık Fuarı &Kongresi’ndeki standımıza bekliyoruz…

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It