16 Mart 2017

SAĞLIK SEKTÖRÜ ŞEHİR HASTANELERİ İLE BÜYÜYOR

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

Sağlık sektörü gün geçtikçe büyüyor. Ülkemizde sağlıkta önemli işler yapılmaya devam ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayalim’ dediği Şehir Hastaneleri’nin ilki Yozgat ve Mersin Şehir Hastaneleri vatandaşlara kaliteli sağlık hizmeti sunmaya başladılar. Mersin Şehir Hastanesi günlük 9 bin hasta potansiyeline ulaştı. Onlarca Şehir Hastanesi’nin inşaatları ise sürmekte.

Sayıları 30’u aşacak olan Şehir Hastaneleri tamamen hizmete girdiklerinde Türkiye’nin sağlık altyapısı gerçekten güçlü olacak. Dünyadaki Kamu Özel Ortaklığı (PPP) Projelerinin yarısını şu anda Türkiye yapıyor. Bu çok önemli. Dünyada bu tecrübeye sahip tek ülkeyiz diyebilirim. Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışına katılarak hastaneyi gezmiştim. Modern tıbbi cihazlarla donatılan bu hastanelerin hizmete girmesiyle sağlık alanında büyük bir devrime imza atılmış olacak.

Böylesine devasa hastanelerin problemleri de olacaktır şüphesiz. Uygulamadaki sorunların çözülmesi için Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği önemli bir platform. Bu sayımızda Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Nihat Tosun ile derneğin çalışmalarını konuştuk. Kurumsal ve bireysel üyelikler kabul eden Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği’nin çalışmalarını yakından takip ederek okuyucularımızı bilgilendireceğiz. Derneğin düzenlediği, “Şehir Hastaneleri, Yönetim, İşletme ve Kabulleri, SUT” Toplantısı ile ilgili haberimiz de sayfalarımız arasında. Benim de takip ettiğim bu toplantıda Şehir Hastaneleri yüklenici firma yöneticileri yaşadıkları sorunları anlattılar. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş yaşanan sıkıntıları tek tek not aldı.

Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği (SAYED) ile Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği, expomed Eurasia 2017 ile eşzamanlı olarak 1 ve 2 Nisan tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nin 5 no.lu salonunda “Şehir Hastaneleri, Sağlık Turizmi ve Kamu Özel İşbirliği” konulu bir sempozyum düzenliyor. T.C. Sağlık Bakanlığı ile çevre ülkelerin Sağlık Bakanlığı heyetleri bu sempozyum kapsamında İstanbul’a geliyor. Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş., CCN Holding ve Akfen İnşaat yetkililerinin de konuşmacı olarak katılacağı sempozyumda Şehir Hastanesi inşaatı gerçekleştiren dünya devi Türk inşaat şirketleri hastane projelerini tanıtacak. Bu önemli sempozyuma ilginin büyük olacağını söyleyebilirim.

Sağlık sektörünün liderleri, TÜSAP Vizyon Toplantıları ile ikinci kez, kamu ve özel sektörün ileri gelenlerinin katılımı ile biraya geldi. TÜSAP Sağlık Platformu’nun çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. TÜSAP’ın ikinci toplantısında sağlık hizmet sunumunun geleceği ve şehir hastanelerinin sektöre etkileri konuşuldu. Toplantının ayrıntılı haberini sayfalarımızda bulabilirsiniz. TÜSAP ayrıca, 25 Mayıs 2017 tarihinde önemli bir etkinliğe imza atarak, “Sağlık Platformu Zirvesi”ni gerçekleştirecek. İstanbul’da düzenlenecek toplantıda sektörün tüm bileşenleri yer alacak.

Bu arada; Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği tarafından eylül veya ekim aylarında İstanbul PPP Zirvesi 2017’nin düzenlenmesi planlanıyor. Bu toplantı da sektör açısından büyük önem taşıyor. Dernek, faaliyet planlaması çerçevesinde, 2017 Mayıs ayı içerisinde Suudi Arabistan, Riyad’da, ülkemizdeki PPP modeli ile yatırım süreçleri devam eden şehir hastanelerinin kamu ve özel sektör tüm paydaşlarının da katılacağı, T.C. Sağlık Bakanlığı ile Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nın himayelerinde “Sağlıkta Kamu Özel İşbirliği (PPP), Türkiye ve Suudi Arabistan’da Sektörel Durum” isminde zirvenin yapılmasını da planlıyor.

Kamudaki hareketlilik özel sektörde var. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD)’nin düzenlediği Türkiye’nin En Büyük Sağlık Buluşması – OHSAD Kurultayı 2017 Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları-8, 26-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Sueno Hotels Deluxe/Antalya’da düzenlenecek… Medikal News dergisi olarak OHSAD Kurultayı 2017’ye standımız ile katılacağız. Tüm dostlarımızı bekleriz.

Medikal News dergisi olarak okumakta olduğunuz sayımızda sağlık sektöründe geçtiğimiz ay yaşanan tüm gelişmelere yer verdik. Sektörü yakından takip ediyoruz, sizlerde bizi takip etmeye devam edin…

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It