12 Nisan 2017

SAĞLIK HİZMETİNİN GELECEĞİNDE TEHDİTLER,  FIRSATLAR VE EĞİLİMLER

huseyın ınceoz

Hüseyin İNCEÖZ yazdı…

 

Dünyada bir yandan hızla artan nüfus, hızla gelişen teknolojik çözümler ve sağlık endüstrisinin sunduğu çözümlerin gelişmesi sağlık hizmetlerinin gerek yatırımında, gerekse sunumunda, gerekse de erişiminde birçok fırsatı doğurmaktadır. Bu gelişmelerle sağlık endüstrisindeki sunumlar artık yerel olmaktan çıkmış, ulusal ve evrensel hale gelmiştir. Sağlık endüstrinin rotası, sağlık hizmetlerinin gelişimini şekillendiren güçler hakkında bilgi edinmek ve bu heyecan verici pazarda sağlık hizmetlerinin sunumuna yönelik fırsatların ne olduğunu anlamak isteyen her işletme için açıktır.

Tecrübe paylaşımı

Dünya ülkelerinde gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak sağlık teknolojilerinde, sağlık ürünlerinde, sağlık eğitimlerinde, sağlık hizmet yönetimlerinde, sağlık yatırımlarında, sağlık yatırım finansmanı gibi konular başta olmak üzere sağlığın birçok alanında güçlü alanlarını yaratmışlardır. İnternet ile gelişen bilgi paylaşımlarının kolaylığı ve erişimleri sayesinde artık ülkeler sağlık alanlarında geliştirdikleri tecrübelerini başka ülkelerle paylaşarak yeni bir ekonomi alanı sağlamakla kalmayıp sağlık sistemlerinin gelişimine de müthiş bir hız katmışlardır.

Medikal ve bilimsel gelişmeler

Medikal ve bilimsel gelişmeler yüzünden günümüzün sağlık hizmetleri farklı zorluklarla yüzleşmektedir. Genetik alanındaki ilerlemeler, bilgi teknolojileri ve nano teknoloji sağlık hizmetlerinde daha çok bireyselleşen bir yaklaşımı zorlatmaktadır. Çoğunlukla hastane ortamının dışında, kullanıcı merkezli sağlık hizmetleri ile ve artan hasta yetkilendirimi ile karşılaşmaktayız. “Ortalama hasta” konsepti artık popülaritesini kaybetmek üzere. Modern medikal sistemlerin standartları artık farklı parametrelerle ölçülüyor; hastaların en iyi mevcut uygulamalara erişiminin her geçen gün daha kolay hale gelmesi hastaların kurumsallaşmamış bakım sistemlerinden uzaklaşmasına neden oluyor.

İnovasyon eksperleri

Sağlık sistemleri konusunda aktif hareket eden firmalar için bu çalışma ortamı son derece değişken ve verimliliği yüksek olmaktadır.  Ama çok azı gelecek için proaktif düşünmeye başladı. Birçoğu geçmişte pazarın nasıl işlediğinden yola çıkarak oluşturduğu kendi varsayımlarına çok bağlı, ya da çok dar bir perspektife sahipler ve bu tercihleri onların geleceğinde ciddi riskler oluşturabilir. Sağlık endüstrisi sağlık hizmetleri alanında olası gelişmelerle ilgili birçok fikri gelecekte tartışacak. Birkaç yıl içinde sağlık sektöründe, lider teknoloji ve inovasyon eksperlerinin önderliğinde gerçekleşecek birçok yeni fikir yeni bir büyüleyici dünyaya göz kırpabilir.

Hüseyin İNCEÖZ

Sağlık Bakanlığı

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Medikal ve İşletme Planlama Daire Başkanı

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It