3 Ağustos 2018

Sağlık Bakan Yardımcılığına iki isim atandı

eldemır bırıncı

 

3 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de Sağlık Bakan yardımcılığına 2 isim atandı. Dr. Şuayip Birinci ve Halil Eldemir bakan yardımcılıkları görevine getirildi. Dr. Şuayip Birinci daha önce Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunuyordu. Halil Eldemir ise 26. dönem AK Parti Bilecek Milletvekili idi. Bakan Yardımcılığına daha önce de Prof. Dr. Muhammet Güven atanmıştı. Böylece Sağlık Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı sayısı 3’ü yükseldi.

 

Dr. Şuayip Birinci kimdir?

1973 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon illerinde tamamladı. 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Rize’de meslek hayatına başladı ve 2001 yılına kadar Sağlık Ocağı, 112 Acil ve Rize Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. 2001 yılında İstanbul’da çeşitli kamu kuruluşlarında hekimlik yaptı. 2005 ve 2009 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı, 2009 ve 2012 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Kasım 2012 tarihinde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Genel Sekreteri olarak göreve başladı. Mayıs 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atanan Dr. Şuayip Birinci, 2010 yılında Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi yüksek lisans programını, 2013 yılında Liderlik ve Küresel Girişimcilik Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. 2013 yılında başladığı Sağlık Kurumları Yönetimi doktora programına halen devam etmekte. Sağlık teknolojileri, sağlık bilişimi, iletişim teknolojileri, sağlık yönetimi ve bilişimle yönetme konularında çalışmaları olan Dr. Birinci, bölgesel ve ulusal bazda çok sayıda kamu e-sağlık projesi kurgulamış ve başarıyla hizmete alınmasına liderlik etmiştir.

 

Halil Eldemir kimdir?

20 Haziran 1973’te Ankara’da doğdu. Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesini bitirerek İnşaat Mühendisi oldu. Eldemir, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Bursa İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Eldemir, evli ve 4 çocuk babasıdır.

  1. dönem AK Parti Bilecik Milletvekilliği görevinde bulunmuştur.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It