1 Mart 2017

Orhan Koç: Sağlık hizmeti sunumu süreklilik isteyen bir hizmettir

sgk ızmır 1 orhan koc 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık ve Sosyal Hizmetler Federasyonu (SADEFE), Özel Hastaneler Platformu ve Türk Eczacıları Birliği’nce düzenlenen “Sağlık Çalıştayı”,  SGK Buca Yerleşkesi’nde yapıldı. GSS Genel Müdürlüğü, Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü yetkilileri, Mevzuat Birimleri, Hizmet Alım Sözleşme Birimleri, İtiraz Komisyonları, Medula yazılım ekibi ve inceleme ekiplerinin katılacağı toplantılara Özel Hastaneler, Kamu Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Tıp merkezleri, Eczaneler,  Optisyenler ve diğer sağlık hizmet sunucuları yetkilileri katıldı. SGK Başkan Yardımcısı Op. Dr. Orhan Koç çalıştayda yaptığı konuşmasında, sağlık hizmeti sunumunun süreklilik isteyen ve kalitesinin sürekli arttırılması gereken bir hizmet olduğunu belirtti. Başkan Yardımcısı Koç, mevzuatların taşradaki uygulamalarında farklılıklar olabildiğini, farklı bölgelerdeki sektör buluşmalarıyla sorunları tüm paydaşlarla değerlendirmek istediklerini ifade etti. Daha önce İstanbul’da yapılan etkinlikten olumlu sonuçlar elde ettiklerini belirten Koç, bu toplantının İzmir’in ardından başka illerde de yapılacağını aktardı.

Teşvik edici modelleme

Sağlıkta dönüşüm reformuyla pek çok şeyin halledildiğini ancak gelinen noktada çözüm bekleyen farklı konular bulunduğunu dile getiren Op. Dr. Koç, şöyle devam etti: “Sağlık hizmeti sunumu süreklilik isteyen, kalitesinin sürekli artırılması gereken bir hizmettir. Devamlılığı şart. ‘İki yıl önce veya iki gün önce iyi hizmet verdik, artık vermiyoruz’ diyemezsiniz. Sürekli o hizmeti verecek şekilde hekiminizin, insan kaynağınızın olması lazım. ‘Dün kaliteli hizmet verdim, bugün yoruldum’ diyerek kalite düşürme lüksüm yok. Herkes, her vaka özeldir, her vakaya aynı ihtimamı göstermemiz lazım.” Başkan Yardımcısı Koç, vatandaşların sağlık hizmeti almasında en önemli hizmet sunucularından biri olan üniversitelerin borç açısından sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, “Toplam gelirlerinin yüzde 50’sinden fazla borçlu olduğunu biliyoruz ortalamada. Bu sürdürülebilir değil. Çeşitli tedbirler alındı. 2016’dan bu yana kendi üzerimize düşen görevlerimizi yapıyoruz. Üniversitelerden verilmiş hizmetlerin maliyetleri güncellendi. Teşvik edici modelleme ile global sözleşme yaptık” diye konuştu.

Sorunlar masaya yatırıldı

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Mehmet Altuğ da sağlığın herkes için çok önemli bir konu olduğunu vurgulayarak bu tür etkinliklerin direkt insana, topluma faydalı sonuçlar doğuracağını düşündüğünü ifade etti. SADEFE Genel Sekreteri Mine Tunçel de federasyonun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Üç gün süren etkinlikte, SGK ile sosyal güvenlik alanında çalışan tüm paydaşlar bir araya gelecek, sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Çalıştayda şu konular ele alındı: Tıbbı malzeme ödeme usul ve esasları, Tıbbi malzeme temin  esasları, Tanıya dayalı işleme dahil olmayan tıbbi malzemeler, Tıbbi malzeme ödeme esasları, Kurumdan beklentiler ve çözüm önerileri. Medula kullanım kılavuzu ve uygulamaları, Medula kullanım ilkeleri, Medula’da yapılan son değişiklikler ve yapılması planlanan değişiklikler, Sektör Sorunları ve Sektörden Beklentiler, Risk Analiz ve yönetimi işleyiş süreçleri, SUT değişiklikleri ve Uygulamaları, Acil Sağlık Hiz. Doğrudan ve sevkli müracaatlar, İlave ücret uygulamaları, Yoğun bakım sınıflandırma ve ödeme esasları, Kan ve Kan bileşenleri temini ve bedellerin ödenmesi, FTR uygulamaları ve Raporları, 2016 yılı Sağlık Hizmetleri Satın Alım Sözleşmesi Uygulamaları, Cezai Şartlar ve Fesih koşulları, Sayıştay ve Kurum tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen hususlar, Sözleşmeye ilişkin genel hususlar.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It