4 Mayıs 2018

ORDER Başkanı Delikanlı: İstediğiniz iskontolar firmaların iflası demek

erkin delikanlı 1

 

Üniversite Hastanelerinin tıbbi malzeme ve ilaç alımlarıyla ilgili biriken borçlarını ödeyeceğini açıklayan Maliye Bakanlığı’nın firmaların biriken alacakları için talep ettiği iskonto tutarlarına firmalardan itiraz geldi. Alacak vadesinin üzerinden 3 yılı aşkın süre geçen tıbbi cihaz satıcıları “Kâr oranlarımız yüzde 7-10 iken yüzde 27’lere varan iskonto talebi firmaları çıkmaza sokuluyor. Bakanlık bizi haklı alacağımız üzerinden indirime mecbur bırakıyor” diye isyan etti.

 

Bir süredir üniversite hastanelerinin yüklü borçları nedeniyle sıkıntıya düşmesi Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirmişti. Hastanelerin tıbbi malzeme ve ilaç alımlarıyla ilgili firmalara biriken borçlarının Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacağı, üniversite hastanelerinin ise Ocak 2020’den itibaren, 60 ayda eşit taksitlerle faiz uygulanmaksızın borçları Maliye Bakanlığı’na geri ödeyeceği açıklandı. Vade farklarıyla birlikte 31 Aralık 2017 itibariyle üniversitelerin borcunun 3,5 milyar liraya çıktığı biliniyor. Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı plana göre 6 Nisan 2018’e kadar ödenmemiş ilaç ve tıbbı malzemelere ilişkin borçlar firmalara ödenecek. Ancak bakanlık firmalardan alacakları üstünde iskonto yapmalarını istiyor.

Üniversitelerin tıp fakültelerine bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezi birimleri ile rektörlüklerine bağlı sağlık hizmeti sunan enstitüleri döner sermaye işletmelerinin 31.12.2017 tarihi itibarıyla muhasebe kayıtlarında yer alan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmemiş ilaç ve tıbbi malzeme alımlarına ilişkin borçlarının Maliye Bakanlığı tarafından ödenmesine ilişkin durum ile ilgili “Tıbbi Cihaz Sağlık Platformu” bir deklerasyon yayınladı. Deklerasyonda; “Bakanlar Kurulu Kararıyla belirlenen oranlar sektörü çok zora sokan bir seviyede olmuştur, bu büyük bir haksızlıktır ve çok yanlış bir uygulamadır. Sektörümüzdeki birçok firma faaliyetini durdurma noktasındadır. Bu durumu ve bunun doğuracağı sektörel daralmayı ve yaratacağı sıkıntıları her ne kadar anlattıysak da maalesef bu konuda netice alamadık. Son olarak şunu belirtmek isteriz ki, sürecin bu denli olumsuz bir noktaya gelmesinin sorumlusu iskonto oranları hakkında karar verenlerdir” denildi. Deklerasyona; TÜMDEF, SEİS, ORDER, MASSİAD, TIPGÖRDER, SADER, ARTED ve TÜDER imza attı.

 

19 Nisan’da Resim Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre firmalara olan borçların ödenmesi için alacak tutarının üzerinden belli oranlarda iskonto yapılması şartı var. Bu oranlar da ortalama yüzde 20 ile 30’u buluyor. Bakanlığın iskonto talebini kabul etmeyen firmaların ise alacaklarını henüz bilinmeyen bir tarihte üniversitelerden alabileceği belirtiliyor. Firmaların isyanı da bu noktada başlıyor.

 

Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Delikanlı da konuyla ilgili şunları söyledi: “Bakanlık arkadaşlarımızın alacaklarına çözüm üretiyor gibi gözüktü ve bu da tüm sektörü sevindirdi. 4 yıldır alacaklarımızı alamıyorduk. Sonrasında ‘Öderim ama borçların bir kısmından feragat edin’ dedi. Biz da tamam destekleyelim faiz maliyetlerini konuşalım dedik. Ama Bakanlar Kurulu öyle bir rakam açıkladı ki bankaların vermiş olduğu faiz oranlarından bile yüksek bir rakam açıkladılar. Yüzde 27’leri buluyor. 4 yıl önce devlete güvenip ürün veren arkadaşlarımız bugün mağdur edilerek zarar ettirilmiyor. İşin kötü tarafı insanlar tahsilatları geç olduğu için bu anlaşmayı imzalamak zorundalar. Yoksa kredilerini ödeyemeyecek durumdalar. Bu şekilde bundan sonra üniversite hastanelerine cihaz temininde sıkıntı yaşanacaktır kimse güvenmediği için alışveriş yapmayacaktır. Türkiye’nin sağlığından bahsediyoruz. Bu konu hayati önem taşımaktadır.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It