14 Ocak 2020

MINDFULNESS

gurkan

 

Mindfulness pratikleri uygulayan bireyler stres seviyelerinde, stresi algılayış biçimlerinde ciddi oranda azalma olduğu yönünde olumlu geri bildirimler vermektedirler.

 

Mindfulness son zamanlarda en popüler olan konulardan biri olmasına rağmen birçok kaynakta farklı anlamlarla karşımıza çıkan bir kavram.

Kimine göre “şimdiki zaman farkındalığı”, kimine göre “kişinin kendinde ve etrafında gerçekleşenleri olabildiğince fark edebilme”, kimine göre “anın içindeki deneyimimizi yargılamadan, izleyebilmek, düşünceleri, duyguları ve bedensel hisleri gözlemleyebilmektir”

Bunun gibi birçok tanım bulabilirsiniz fakat en doğru tanım sanırım “kişinin an içerisinde kendinde ve çevresinde gerçekleşenleri algılama ve algılananı yargısızca kabul etme durumudur” diyebiliriz.

Aslında zor tanımlanan kavramlarda etkili olan “ne değildir ?” sorusu ile üzerinden gidersek Mindfulness’ı biraz daha iyi anlayabiliriz.

Mindfulness sadece çevre ve zihnimizde olan soyut kavramları fark etmek değildir.

Mindfulness anında vücudumuzda neler oluyorun da farkındalığına sahip olmaktır. Nasıl nefes alıyoruz, kalbimiz nasıl çarpıyor, vücudumuz o an sıcak mı soğuk mu gibi fiziki durumlarımızın da anda farkına varmaktır. Fakat bir gevşeme tekniği değildir.

Mindfulness da yapılan bazı fiziki egzersizlerin amacı gevşeme değil dikkati geliştirmektir.

Mindfulness hiçbir şey düşünmeme değildir. Zihnimizde binlerce düşünme geçmektedir.

Mindfulness anında yaptığımız bunları fark edip sakince izlemektir. Düşünceler engellenmez ve zihnimizden geçişleri izlenir.

Mindfulness durumunda ne geçmişteyizdir ne de gelecekteyizdir. O andayızdır.

Mindfulness bir olumlama tekniği değildir. Olanı kabul ederiz.

Mindfulness durumunda duygularımızı fark etmeye çalışırız ama onları yorumlamadan, yargılamadan izleriz.

Peki mindfulness bir bilim dalı mı, bir meditasyon aracı mı, bir felsefe mi, bir psikolojik tedavi aracı mı?

Aslında tek olarak net bir alana sokmak zor. Budist felsefesinde de izler taşısa da hiçbir dinle doğrudan bağlantısı yoktur. Kimilerine göre bir meditasyon aracı kimilerine göre bir bilim dalı kimi üniversitelerde bölümü olan bir stres azaltmaya yönelik psikoloji terapi yöntemidir.

Her ne alanda olursa olsun neye hizmet ettiği bizim için daha önemli olduğunu düşünmekteyim.

Peki Mindfullness ne işimize yarar?

Mindfulness’ın en etkili olduğu alan stres seviyesini azaltma’dır. Mindfulness pratikleri uygulayan bireyler stres seviyelerinde, stresi algılayış biçimlerinde ciddi oranda azalma olduğu yönünde olumlu geri bildirimler vermektedirler. Stresin yanında depresyon, anksiyete gibi şikayetlerde de ciddi oranda gerilemeye yol açmaktadır.

Mindfulness odaklanma ve dikkat seviyemizi geliştirir. Yapılan düzenli mindfulness uygulamaları sonrasında kişilerin günlük aktivitelerinde odaklanma ve dikkat seviyelerinde ciddi artış olmuştur.

Mindfulness hafıza kapasitesinde artışa sebep oluyor.

Mindfulness yararsız ve istenmeyen alışkanlıklarımızı fark etmemize yardımcı olur.

İlişkilerimizde daha sağlıklı bir ilişki seviyesine geçmemizi sağlar.

Olayları olduğu gibi kabul etmemizi sağlar.

Etkili dinleme becerisini arttırır.

Mindfulness çeşitli fiziki ağrılar özellikle fibromiyalji rahatsızlığının iyileşmesinde dahi kullanılmaktadır.

Mindfulness’ı kimler kullanıyor?

Şirket çalışanları;

Çoğu şirket çalışanlarının stres seviyelerini azaltmak, farkındalıklarını arttırmak, bireyler arası ilişkilerini ve performanslarını üst seviyelere taşımak için uygulamaktadırlar.

Okullar, Öğrenciler;

Çoğu okul artık eğitimlerinde Mindfulnes ile öğrencilerinde odaklanma ve hafıza kapasitesini arttırmakta kullanmaktadır.

Hastaneler;

Hastaneler geleneksel tedaviler, terapiler dışında artık Mindfulness’ı da kullanmaktadırlar.

Mindfulness uygulamasını öğrendikten sonra bir başka kişiye ihtiyaç duymadan kendimize istediğimiz zaman uygulayabiliriz.

Mindfulness uygulamalarını öğrenebileceğiniz birçok kurum mevcut. Mindfulness eğitimi veren yetkin bir kurumdan eğitim almanız hayatınızda daha farkındalıklı bir yaşama sahip olmanızın yolunu açacaktır.

 

 

 

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It