18 Haziran 2017

Mikro Optik firması ACENDIS ailesine katıldı

HASANSAHIN_2

ACENDİS Grubu’nun CEO’su Hasan Şahin: “Türkiye’nin alanında en önemli ve köklü firması olan Mikro Optik firmasının ACENDIS ailesine katılması ile göz sağlığında da etkin ve başarılı yapılan kuracağız”

 

1995 yılında Almanya’nın Hannover şehrinde kurulan, Türkiye dahil olmak üzere 11 ülkede, ofisleri, servisleri, showroomları ile faaliyet gösteren ve bugüne kadar 200’ün üzerinde başarılı hastane projesi gerçekleştiren ACENDIS, 1952’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve göz cerrahi aletleri ile göz ameliyat masalarında dünyanın en önemli iki ürününün Türkiye distribütörü olan Mikro – Optik firmasını satın aldı. Bu önemli satın alma ile ilgili Acendis Grubu’nun CEO’su Hasan Şahin ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Mikro Optik firmasını neden satın alarak ACENDIS bünyesine kattınız?

Hayk Celalyan bey çok uzun yıllardır tanıdığım değere verdiğim dostlarımdan biridir. Kendisiyle sohbetimizde artık uzun süredir emek verdiği şirketini devretmek istediğini ben de bu değerli şirkete talip olduğumu, ACENDIS’e büyük değer katacağını söyledim. Hastane projeleri yapan bir firma olarak ACENDIS’in ihtiyaç duyduğu alanı bu kadar değerli bir firma ve ürünleri ile dolduruluyor olması benim için çok güzel bir şanstı. Bunun ötesinde benim için değerli bir dostum çocuğu gibi büyüttüğü emek verdiği Mikro Optik firması bayrağını teslim almak bizim için ayrıca bir mutluluk ve gurur.

Mikro Optik firmasının 52 yıllık bu uzun süreli başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gerçekten aynı ürünlerle, aynı çalışanlarla, aynı müşterilerle bu kadar uzun sürede bu haklı başarıyı sağlamak zor ve güzel bir olay. Sektörümüzde hatta diğer sektörler de dahi bu kadar uzun süreli başarıyı sağlamak ortalama şirket ömürlerinin üzerinde.

Mikro Optik ürünleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Mikro Optik’in elindeki mevcut ürünler sektörünün tartışmasız en iyi markaları. Bu markalar ve ürünler yıllardır kaliteyi tercih edenlerin ilk adresi olmuştur.

Mikro Optik ile birlikte ACENDIS olarak yapmak istedikleriniz nelerdir?

Mikro Optik’in yıllardır kalitesini sürdüren bir firma özelliğini, lider ürünlerini ACENDIS’in vizyoner ve yenilikçi yapısıyla birleştirip hedef daha fazla kaliteli ürünlerin müşterilerimiz ile buluşmasını sağlamak olacaktır.

Türkiye’de göz sağlığı alanında yapılan çalışmalar ile ilgili neler söylersiniz?

Türkiye’de sağlık turizminin en gözde alanı göz tedavisi. 2015 yılında 35.000’in üzerinde yabancı vatandaş göz tedavisi için Türkiye’yi tercih etti. Bu rakam 2016 yılında biraz düşse de sektör her geçen gün gelişiyor. Göz estetiği ile göz cerrahisinde yabancı hastaların tercihi olan Türkiye’de faaliyet gösteren göz hastanelerinin son teknolojiyi yakından takip etmeleri bu başarının sürekliliği için oldukça önem arz ediyor.

Hayk bey’i birkaç cümle ile nasıl tanımlarsınız?

Hayk bey dünya iyisi bir insan. Onu tanımak onunla vakit geçiriyor olmak benim için mutluluk, gurur ve şans. Bizimle hâlâ devam ediyor olması ayrıca çok değerli bir imkân. Mikro Optik’in ACENDIS tarafından satın alınıp ACENDIS gruba dahil edilmesinden sonra Mikro Optiğin kurucusu olan Hayk Celalyan Mikro Optik firmasına engin deneyimlerini paylaşmak üzere Danışman olarak devam edecektir. Mikro Optik genel müdürlüğüne ACENDIS Türkiye Genel Müdürü olan Gürkan Köroğlu getirilmiştir.

 

HAYK CELALYAN: MİKRO OPTİK ACENDİS İLE BÜYÜYECEK

Acendis bünyesine katılan Mikro Optik Ltd.’nin eski sahibi Hayk Celalyan da sorularımıza şu cevapları verdi:

Mikro Optik kaç yılında kimin tarafından ve nerede kuruldu?

Mikro Optik 1952 yılında, İstanbul’da, babam Nubar Celalyan tarafından kuruldu.

Mikro Optiğin ilk satışını yaptığı ürünler nelerdi? Hangi temsilcilikleri vardı?

Mikro Optik, Sovyetler Birliği’nin ihracat firması olan V/O Medexport’un Türkiye dağıtıcısı idi. İthalat yaptığı ürünler: LÜBİTEL Fotoğraf Makinesi, ZENITH Fotograf ve Sinema Makinesi idi. O yıllarda mercekle ilgili tüm ürünlere Optik dendiği için ve ondan 35 sene sonra, makro cerrahiden, mikro cerrahiye geçerken kullanılan Mikro Optik adı çok iyi bir tesadüf olmuştur.

Mikro Optik çalışma hayatı boyunca hangi branşlar da çalıştı ve bu çalışma hayatı boyunca hangi markalarım temsilcisi oldu?

Bahsetmiş olduğum ürünlerin haricinde, 25 sene kadar Fransız Moria ve Alman Teufel Göz Cerrahi aletleri, 1984 yılından 2014 yılına kadar LEICA Ameliyat Mikroskopları ile Oftalmo, KBB, Beyin vs. aynı yıllarda Amerikan KATENA Göz Cerrahi aletleri, 1988 yılından beri de İsveç PHARMACIA firmasının ilacı olan ve Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatı ile ithal edilip sadece eczacı eline teslim edilen, HEALON adlı viskoelastik maddenin dağıtımını yaptı.

Mikro optik in çalışma felsefesi ve müşteriye bakışı nasıldır?

Mikro Optik felsefesinde her zaman kullanıcıya, müşteriye uygun ürünü, ihtiyacı olan ürünü sunma önceliği vardır. Müşterisinin her zaman yanında olma felsefesi Mikro Optik firmanın bu kadar uzun yaşam ömrünün olmasının sebebidir. Mikro Optik müşterinin ürüne yaklaşma ve satın alma sürecini olabildiği kadar kısa tutmaktadır. Ürünlerin teknik özelliklerine ve kalitelerini anlatmaya son kullanıcıdan başlamıştır. Mikro Optiğin uzun süredir çok iyi ilişkilerde olduğu bayilerine destek vermesi, bayilerin bu destek karşısında aynı tutumu sergilemesi güzel bir sinerji sağlamaktadır.

Bu kadar uzun yıl varlığını sürdüren ve hâlâ başarılı bir şekilde devam eden Mikro Optik neleri doğru yaptı?

Bir önceki soruda bahsetmiş olduğum gibi Mikro Optik hiçbir zaman müşteriye iyi, kötü ne olursa satayım felsefesi olmadığı ve müşterinin ihtiyacı olan doğru ürünü sattığı için hala başarılı şekilde devam etmektedir. Bugünün tüm ABD Başkanları, Klinik şefleri, 25 yıl öncesinin öğrencileri idi. Hepsine senet karşılığı diledikleri kadar cerrahi alet verilmiş, senetlerin bir kısmı ödenmemiş  ancak tüm Göz Doktorları bu aletlerle uzmanlıklarını almışlardır.

Müşteri gözünde Mikro Optik sizce nasıl bir firmadır?

En azından sözünü tutan, döviz büyük değişikliğe de uğrasa proforma şartlarını yerine getiren, satış sonrası hizmete önem veren bir firma olmak için elimizden geleni yaptık.

Acendis ile tanışmanız nasıl oldu?

Acendis ile tanışmamız 13 yıl önce Hasan Şahin ile Perpa’da bir kahve sohbeti ile başlamıştı. Gözümüzün  önünde özellikle son 7-8 yılda büyüyerek hak ettiği yere kadar gelen bir firma. Çok değil 4 ay önce bize birleşme teklif ediyor. Hem de ne birleşme, çok kısa sürede tüm ödememi yapıp tüm yasal prosedürü tamamlayıp, hepsinin önemlisi  işimi devam ettirmeme müsaade ediliyor.

Mikro Optiğin Acendis grup çatısı altında devam etmesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Acendis’in büyüklüğü, vizyoner yapısı, geniş müşteri ağı ile Mikro Optik çok daha fazla büyüyeceğine hiç şüphem yok. Bunca yıllık firmamızın değerli bir dostumun önderliğinde devam ediyor olması beni mutlu ediyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It