11 Nisan 2018

Medtronic, Diyabetle Yaşayan Hastalara Özel Guardian Connect Sürekli Glikoz İzleme Sistemi için FDA Onayı Aldı

medtronıc dıyabet

Medikal teknoloji, hizmetler ve çözümler konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Medtronic plc (NYSE: MDT), 14 ila 75 yaş arası diyabet hastaları için geliştirilen Guardian (TM) Connect sürekli glikoz izleme sistemi (CGM) için ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayını aldığını bugün açıkladı. Guardian Connect sistemi diyabet hastalarına yüksek ve düşük glikoz olaylarını önceden haber verebilen ilk akıllı bağımsız CGM sistemidir1. Guardian Connect sistemi çoklu günlük enjeksiyon (MDI) kullanan hastalara diyabetlerini daha aktif şekilde yönetebilme olanağı sağlar.

 

Diyabet bakımında en son teknolojiye sahip Guardian Connect sistemi, potansiyel yüksek veya düşük glikoz olaylarıyla ilgili uyarıları hastalara 60 dakika öncesine kadar haber verebilen tek bağımsız CGM sistemidir. Yapılan bir klinik çalışmada Medtronic’in en gelişmiş glikoz sensörü ve hibrid kapalı döngü sistemini çalıştırabilecek tek sensör olan Guardian (TM) Sensör 3’e sahip Guardian Connect sisteminin hipoglisemik olayların yüzde 98.5’inde hastaları doğru şekilde uyardığı kanıtlanmıştır2. Diyabetlileri takip etmek isteyen yakınları ve ya sağlık çalışanları sistem sayesinde glikoz değerlerini gerçek zamanlı izleyebilir veya metin mesajı şeklinde uyarıları cep telefonuna alabilirler

 

Guardian Connect sistemini kullanan diyabetliler aynı zamanda günlük yaşamda karşılaştıkları diyabete bağlı zorlukları aşmalarına yardımcı olan Sugar.IQ (TM) olarak geliştirilen akıllı diyabet asistanına da erişebilmektedir.. IBM Watson Health tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojisine sahip Sugar.IQ asistanı diyabetlinin glikoz düzeylerinin gıda alımına, insülin dozlarına, günlük rutinlerine ve diğer faktörlere nasıl yanıt verdiğini sürekli olarak analiz eder3. Guardian Connect sistemi ve Sugar.IQ asistanı tespit edilmesi zor paternleri diyabet hastalarının glikoz seviyelerini hedef aralıklarda tutmalarına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş, eyleme dönüştürülebilir bilgilere dönüştürebilmektedir.

 

AMCR Enstitüsü Direktörü ve San Diego (California) Üniversitesi klinik akademisyeni Doç. Dr. Timothy Bailey; “Teknolojideki gelişmeler ve teknolojinin kanıtlanmış faydalarına rağmen, diyabetli kişilerin çok az bir kısmı sürekli glikoz izleme cihazlarını (CGM) kullanmaktadır. Özellikle hipoglisemi olmak üzere glikoz değerlerindeki dalgalanmaları daha iyi öngörmek ve anlamak için geliştirilmiş yeni sensörler ve akıllı algoritmalar insülin enjeksiyonu kullanan hastalar için diyabet bakımını daha güvenli ve daha anlaşılır hale getirecektir. Akıllı CGM sistemlerinin daha fazla kullanılması hastalarımızın glisemik değerlerini daha uzun süre istenen aralıkta tutmasını ve hipoglisemi riskini daha da azaltmasını sağlıyor.”

 

Medtronic Diyabet Hizmetleri ve Çözümleri Başkanı Annette Brüls; “Guardian Connect sistemi için alınan FDA onayı modern diyabet tedavisinde tehlikeli yüksek ve düşük glikoz değerlerini öngörebilme ve bunları engelleyebilme konusundaki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. İleriye dönük tahminlere dayalı uyarılar ve Sugar.IQ asistanı ile Guardian (TM) Connect sistemi, hastalara diyabetlerini aktif olarak yönetebilme olanağı vererek glikoz seviyeleriyle ilgili endişelerini hafifletme ve hayatlarını normal şekilde sürdürmeye odaklanabilme şansı verir.”

 

Diyabetlerini yönetmede daha proaktif bir rol üstlenmek isteyen bireyler için geliştirilen Guardian Connect sistemi, Medtronic’in 2019 mali yılının ilk çeyreğinde (Mayıs 2018 – Temmuz 2018) satışa sunulması planlanmakta.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It