2 Ağustos 2019

Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi yeni binasında hizmet verecek

METUM 1

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) bünyesinde hizmet veren, üç boyutlu yazıcılarla kişiye özel implant üretimi yapan Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi (METÜM) yeni hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. Gülhane Külliyesi içinde bulunan METÜM’ün yeni hizmet binasının açılış törenine, Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, Ankara Valisi Vasip Şahin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, üniversite öğretim üyeleri ve diğer yetkililer katıldı. Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sağlıkta çok önemli bir yere geldiğini belirterek, METÜM’e ilişkin, “Kişiye özel implantların, kişiye özel protezler ve anatomik modellerin üretilebileceği, eğitimde de kullanılabilecek bir merkez. Sadece araştırma değil bir üretim merkezi olması açısından da önemli” değerlendirmesini yaptı.

 

Yeni binasında hizmette

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise merkezin faaliyetlerine 2011’de başladığını, 2016’da üniversite bünyesine devredildiğini söyledi. METÜM’ün yeni binasında yürütülecek faaliyetlerin Türkiye’de tıbbın gelişimine önemli katkı sağlayacağını ifade eden Prof. Dr. Erdöl, “Koroner anjiyo, ortopedi ve plastik cerrahi operasyonları öncesinde prototiplerini burada çıkarıp ameliyatta yol gösterici olarak gösterme potansiyelimiz var. Bu konuda meslektaşlarımıza da daha detaylı bilgi vermemiz gerekiyor. Bundan sonra METÜM’ü bu alanda daha iyi tanıtacağız” dedi.

“Kişiye özel implant üretiyoruz”

METÜM Müdürü Doç. Dr. Simel Ayyıldız de konuşmasında, merkezde yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ayyıldız, 2016’da Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilen METÜM’ün Türkiye’de alanında tek, Avrupa’da ise sayılı merkezlerden birisi olduğunu söyledi. Teknik personelin tamamının üç boyutlu medikal tasarım ve üretim, bu konuları kapsayan cihaz, donanım ve yazılımlar ile anatomi üzerinde gerekli sertifika ve eğitimleri aldıklarını aktaran Doç. Dr. Ayyıldız, şunları kaydetti: “Bu merkez, esas olarak kişiye özel implant üretmektedir. Kişiye özel implant; trafik kazası, kanser, ateşli silah yaralanması gibi durumlarda sert doku için ihtiyaç duyulan standart yollarla yapılması mümkün olmayan ve her bir hasta için özel olarak tasarlanan vücut protezleridir. Merkezimize hastalara ait tıbbi görüntüler ve tarama bilgileri öncelikle gelir. Bu görüntüler alındıktan sonra çeşitli yazılımlar aracılığıyla, üç boyutlu olarak sanal ortama getirilir. Sonrasında ise tasarımlara geçilir. Bu aşamada ise mühendis ve hekim beraber çalışarak tasarıma son şeklini verirler.”

Konuşmaların ardından METÜM’ün kuruluşunda emeği geçenlere, plaket takdim edildi. Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, METÜM Müdürü Doç. Dr. Simel Ayyıldız ve diğer katılımcılar merkezin açılış kurdelesini birlikte kesti.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It