3 Nisan 2020

Medikal sektörün ekonomik desteğe ihtiyacı var

DSC_5423

TÜMDEF Yönetim Kurulu Üyesi V. Cengiz Balçık, medikal sektörün ekonomik desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Üreticilerin ham maddeye, lojistiğe, ara malzemeye ulaşabilmesi, personel ücretlerini ödeyebilmesi için acilen ekonomik olarak desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade eden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkan Yardımcısı ve Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Yönetim Kurulu Üyesi V. Cengiz Balçık, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinde medikal sektörünün olmadığını belirterek, finansman paketinden sektör olarak faydalanmak istediklerini söyledi.

 

“ÖDEMELER ZAMANINDA YAPILMALI”

Cengiz Balçık, “Firmalarımızın güvenli tedarik yapabilmesi için finansmana ulaşabilmesi gerekiyor. Üzülerek söylüyorum ki en çok ihtiyaç duyulan sektör, finansman paketi dışında bırakıldı. İthalatçıların yurt dışından gelecek malzemeler için finansman bulmaları lazım. Üreticilerin ham maddeye, lojistiğe, ara malzemeye ulaşabilmesi, personel ücretlerini ödeyebilmesi için acilen ekonomik olarak desteğe ihtiyacımız var” dedi. Ödemelerde de sıkıntı yaşadıklarını anlatan Balçık, “Almamız gereken ödemeleri yaklaşık 10 ay sonra alabiliyoruz. Bu da firmaların nakit akışını ve mali bilançolarını bozuyor. Özellikle bu dönemde ödemeler düzeltilirse güvenli şekilde üretimimize devam edebiliriz” diye konuştu.

 

ELDİVEN DE SIKINTI OLABİLİR

Balçık, Koronavirüs salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan maske, koruyucu önlük gibi medikal malzemelerin temininde yaşanan sıkıntıların, alınan ihracat önlemleriyle çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi. Solunum devresi üreten firmaların sarf malzemesi sorunu olmadığının altını çizen Cengiz Balçık, “İhracat yolu kapandığı için firmaların mevcut kapasiteleri ülkemize yeter. Bu firmalar tam kapasite çalışıyorlar. Ancak beklenenin üzerinde bir hasta sayısı olursa sıkıntı yaşanabilir. En büyük sıkıntı, önümüzdeki dönemde koruyucu ürünlerden biri olan eldivenlerde yaşanabilir. Çünkü eldiven ülkemizde üretilmiyor, dünyadaki en büyük üretici olan Malezya’dan geliyor. Salgın nedeniyle tüm dünyadan talep geldiği için Malezya bu taleplere yetişemiyor. Malezya, eldiven taleplerimizin Haziran- Temmuz ayına kadar karşılanamayacağını açıkladı. Ama ithalatçılarımızın elindeki eldiven stoku şu an için yeterli” dedi.

 

GAZLI BEZ VE ENJEKTÖR ÜRETİMİ

Virüs sebebiyle koruyucu ürünlerle ilgili hasta ve çalışan sağlığı koruyucu ürünlerine olan talebin çok arttığını belirten Balçık, ancak ameliyatlarda kullanılan bazı ürünler, gazlı bez, enjektör gibi malzemelerin üretiminde ise duraklama dönemi yaşandığını ifade etti. Balçık, “Üretimi durma noktasına gelen bazı medikal malzemeleri üreten fabrikalar, maalesef çalışanlarına ücretsiz ya da ücretli izin verdiler. Ama solunum maskesi, solunum sarf malzemeleri üretenler hızla üretime devam ediyor” dedi. Medikal malzeme sektöründe genelde küçük ve orta teknolojik ürünler ürettiğini anlatan Cengiz Balçık, “Katma değeri yüksek ürünler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sağlık Bakanlıklarının destekleri var. Medikal sektör olarak orta seviyeden yüksek teknolojiye geçiş aşamasındayız. Birçok firma buna yönelik altyapılarını oluşturmaya çalışıyor” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It