3 Mayıs 2019

MEDİKAL NEWS “EN SAĞLIKLI DERGİ” SEÇİLDİ

yusuf

Ülkemizin sağlık temalı ilk devlet üniversitesi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen “Şahane Medya Ödülleri” sahiplerini buldu. Medikal News dergisi En Sağlıklı Dergi ödülünü aldı. Ödülü Medikal News Genel Yayın Yönetmeni Ecz. Yusuf Kürkçüoğlu Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Zeynep Demir’in elinden aldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Basın Danışmanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Basın Müşavirliği birimleri ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kulübü Şahane Kulübü üyesi öğrencileri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu “Televizyon, Yazılı ve İnternet Basını” olmak üzere gazetecilere ödülleri takdim edildi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sağlık ve Gıda Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Pervin Tuba Durgut, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şahane Medya Ödülleri kapsamında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl törende yaptığı konuşmada, “Yirmi birinci yüzyılın inkâr edilemez bir gerçeği televizyon, gazete, dergi ve internet ortamı olmak üzere hiç şüphesiz medyadır. Medya doğru, ahlaki ve müspet bir şekilde kullanıldığında, eşi benzeri bulunmaz bir iletişim aracı, bilgi kaynağıdır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ailesi olarak geride bıraktığımız 2018 yılı boyunca iletişim araçlarını etkin bir şekilde kullanarak, başta Aziz Milletimiz olmak üzere, ulaşabildiğimiz herkese yaptığımız çalışmaları, insanlığın faydasına ve zararına olduğunu gördüğümüz konuları anlatmayı ve dolayısıyla insanlığı bilinçlendirmeyi hedefledik. Medyada bilim, eğitim, patent, inovasyon çalışmalarımızla; akademisyen ve öğrencilerimizin başarıları ve yenilikçi projelerimizle yer aldık. Bilimsel ve akademik çalışmalarımızın yanı sıra uluslararası eğitim faaliyetlerimizle çok sayıda olumlu haber konu olduk. Hiç şüphe yok ki her müspet çalışma neticede meyvesini verir. Doğru haber hassasiyetimiz ve insanlara faydalı olanı ulaştırma gayretlerimizle, Türkiye’nin en prestijli televizyon, gazete, dergi, radyo ve sosyal medya ağlarının sayfalarını süsledik. Elbette zaman zaman değerli teveccühler de aldık ve onurlandık. Başta Basın Danışmanlığımız olmak üzere yakaladığımız başarıda emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma, akademisyenlerimize ve çalışmalarımızı haberleştiren medya mensuplarımıza değerli gayretleri ve hizmetleri için teşekkür ediyorum. 2019 yılında da değişmez ilkemiz, ivme kaybetmeden Aziz Milletimize ve sesimizin ulaştığı herkese, doğru ve faydalı olanı sunmak ekseninde sürdürülebilir bir vizyonla ilerlemek olacaktır. Ruhuyla bizim olan, geçmişten bize kalan eski fakat eskimeyen bir özdeyişimiz vardır: “Marifet iltifata tabidir”. Sayın Cumhurbaşkanımızın destek ve teveccühleriyle, Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’nin bugünkü imkanlarla daha ileriye taşınmasına müteveccih bir uygulama olarak kurulan ülkemizin sağlık temalı ilk devlet üniversitesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Basın Danışmanlığı 2018 Yılında sağlık temalı haberlerin adsız kahramanlarına teşekkür etmek için yola çıktı. Amacımız, en büyük değerimiz olan sağlığın doğru anlatılması ve anlaşılması noktasında emek veren Basın Mensubu arkadaşlara; harcadıkları kıymetli mesaileri ve değerli gayretleri için üniversitemiz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve halkımız adına teveccüh göstermektir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Basın Danışmanlığı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Basın Müşavirliği birimleri ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kulübü Şahane Kulübü üyesi öğrencilerimiz tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu “Televizyon, Yazılı ve İnternet Basını” olmak üzere, ödüle layık görülen basın mensubu arkadaşları tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu da, sağlıkla ilgili bireylerin karar vermesinde medyanın gücünün hissedildiğini ve çok etkili olduğunu belirtti. Bu gücün doğru bir şekilde kullanılmasını sağlamanın herkesin görevi olduğunu ifade eden Topaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu konuya önem verdiğini ve sağlıkla ilgili konularda medyanın kullanımıyla ilgili kurul toplantıları yaptığını söyledi. Sağlıkla ilgili haberlerde medyanın çok önemine işaret eden Topaloğlu, şöyle konuştu: “Vatandaşlar televizyonlarda mutlaka sağlık programlarını görmek istiyorlar. Gazetelerde sağlık haberleri en çok okunan haberler arasında. Bir kişi hastalandığı zaman öncelikle internete, medyaya bakıyor. Daha sonra hekime gidiyor. Hatta hekimden aldığı bir ilacı, medyadan gördüğü bir haber üzerine bırakabiliyor. Yani bu kadar önemli medyanın gücü. Aslında sağlık hizmetini sağlık çalışanları medya mensupları birlikte yürütüyor. Bu nedenle bu sorumluluğu iyi bilmek lazım. Sağlık üzerine bu kadar etkili bir gücün sağlığa katkı sağlayabileceği gibi olumsuz etkileyebileceği, sağlık personeline şiddeti artırabileceği, insanları umuda sevk ettiği gibi umutsuzluğa da yönlendirebileceği unutulmaması lazım. Yanlış, eksik ve yanıltıcı haberlerle karşılaşıyoruz. Bu nedenle sağlık muhabirliği özelinde uzmanlaşmanın önemine dikkat çekmek istiyorum.”

“Yeniden tütün mücadelesine başlamak gerekiyor

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut ise halk sağlığını geliştirmenin ve korumanın en önemli ayaklarının savunuculuk ve iletişim olduğunu, bu noktada da medya çalışanlarının oynadığı rolün çok önemli olduğunu ifade etti. Tütünle mücadele konusuna değinen Durgut, “Tütünle mücadele çalışmaları çok güzel başladı. Medyanın burada gerçekten büyük bir rolü oldu ama biraz zaman geçince o eski heyecanımızı kaybettik. Bunun etkisiyle maalesef tütün kullanım oranları artmaya başladı. Bununla birlikte tütünden mütevellit hastalıklarda da artış gözlemleniyor. Yeniden tütün mücadelesine başlamak gerekiyor. Çok uluslu sigara şirketlerinin oyunlarını bozmak üzere yeni bir ruhla başlangıç yapacağız. Yine siz sağlık medya mensuplarının desteğine ihtiyacımız olacak” dedi.

20190502_132544

En Sağlıklı Dergi

Şahane Medya Ödülleri kapsamında En Sağlıklı Dergi Ödülü’ne layık görülün Medikal News dergisinin ödülünü Medikal News Genel Yayın Yönetmeni Ecz. Yusuf Kürkçüoğlu Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Zeynep Demir’in elinden aldı. Törende bir konuşma yapan Kürkçüoğlu, “Meslekte 30. Yılımı kutluyorum. Sağlık haberciliğinde ise 23. Yılım. Geçen 23 yıl içerisinde sağlık alanında yaşanan gelişmeleri objektif bir bakış açısıyla haberlerime yansıttım. İşimi severek yaptığım için başarı kendiliğinden geliyor. Bizleri ödüle layık gören Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Cevdet Erdöl Hocam başta olmak üzere bu organizasyona emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

IMG-20190502-WA0063

Yazılı Basın Ödülleri

✓ En Sağlık’lı Dergi Ödülü – Medikal News-Yusuf Kürkçüoğlu

✓ En Başarılı Sağlık Editörü – Didem Seymen Balcı – Sabah Gazetesi

✓ Yılın Haberi Ödülü – Mesude Erşan – Hürriyet Gazetesi – “Cerrahi Tehlike” Haberiyle

✓ Yılın Röportajı – Mert İnan – Milliyet Gazetesi- “Sigarayla Yeni Savaş”

✓ Yılın Sağlık Muhabiri Ödülü – Hatice Şenses Kurukız – Anadolu Ajansı

✓ Sağlık Okuryazarlığı Ödülü – Ziyneti Kocabıyık – Türkiye Gazetesi-

✓ En “Sağlık” lı Köşe Yazarı Ödülü – Demet Erciyes – Milliyet Gazetesi-

✓ Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülü – Akşam Gazetesi – Yeliz Coşkun – “Kollarım Çıkacak Sanıyordum” Haberiyle

✓ Yazılı Basın Vaka – Araştırma Ödülü -Duygu Yener – Anadolu Ajansı – “Literatüre girecek annelik öyküsü” haberiyle

✓ En Sağlık’lı Gazete Ödülü – Medimagazin Gazetesi-İbrahim Ersoy

✓ Yazılı Basın Özel Ödülü – Gül Kireklo- Sabah Gazetesi – “Haydi Mehmet Yürüyebilirsin” Haberiyle

İnternet basını ödülleri

✓ Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülü – Ceyda Erenoğlu – Haberturk.com

✓ Sağlık Okuryazarlığı Ödülü – Demet Demirkır – Haberturk.com

✓ En Başarılı Sağlık Editörü Ödülü – Tülay Karabağ – Ntv.com.tr

Televizyon ödülleri

✓ En İstikrarlı Sağlık Programı Ödülü – Sinan Kunter – CNN Türk – Sağlık Kontrolü

✓ Yılın En “Şahane” Haberi – Kerim Ulak – El Ele Tutuşan Kahraman Afrin Gazileri Haberiyle

✓ En İyi Çıkış Yapan Sağlık Programı Ödülü – Leyla Ataman – A Haber – Sağlıkta 10 Dakika

✓ En “Sağlık’lı” Tartışma Programı Ödülü – Cansel Poyraz Akyol – Haber Global TV – “Başka Gündem”

✓ Sağlıkta Yerli ve Milli Üretimi Teşvik Eden Program Ödülü – Ayşenur Asuman UĞUR – TV NET – “Gündem Özel”

✓ Sağlık Turizmine Katkı Ödülü – Esra Kazancıbaşı – ATV Avrupa – “Sağlığım İçin Herşey Programı”

✓ Yılın Haberi Ödülü – Melike Şahin -NTV- “3 DNA’lı Çocuk” Haberiyle

✓ Vaka-Araştırma Ödülü – Dilşad Dede Taşkın – Star TV – “Tuğra’nın artık yüzü gülüyor” haberiyle

✓ En İyi Röportaj Ödülü – Fatma Demir Turgut – TRT Haber – “Elektronik Sigara Altın Tasta Sunulan Zehirdir” röportajıyla

✓ Sağlık Okuryazarlığı Ödülü- Dr. Onur Kulaksızoğlu ve Ceyda Düvenci- TV8- “Günaydın Doktor Programı”

✓ Sağlık Bilinci Oluşturmada En Başarılı TV Programı Ödülü – Doç. Dr. Halit Yerebakan – TRT 1- “Hayatın Ritmi Programı”

✓ Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülü – Gülnur Saydam – Haber Global TV – “Tekrar Isıtıldığında Zehirliyor” Haberiyle

✓ Görsel Basın Özel Ödülü – Sema Akbulut-CNN Türk – “Amerikalı Doktorlar Türkiye’de Eğitim Görmeye Başladı” Haberiyle

Plaket verildi

2018 Yılında 7537 adet gazete,1165 televizyon ve 50 binden fazla internet haberine imza atarak kurumumuzun tanıtımına büyük bir katkı sağlayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü Basın Danışmanı Ahmet Balcı, Başarılı haberleri ve medyada kriz yönetimi anlamında gayretleri ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Basın Sorumlusu Cihan Karabel ile Eşine böbreğini vererek büyük bir fedakârlığa imza atan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Basın Sorumlusu Gökçe Eker’e birer plaket takdim edildi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It