16 Mart 2018

MASSİAD 17. OLAĞAN KONGRESİ

Mehmet Ali ÖZKAN yazdı…

 

3 Mart 2018 tarihinde MASSİAD (Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği), 17. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Kongreye üyelerin ilgisinin yüksek olması sevindiriciydi. Kongrede göze çarpanlar arasında en dikkati çeken durum MASSİAD üyelerinin tıbbi cihaz sektöründe yaşanan kaoslar ve “Sağlık market” söylentisinin yarattığı gelecek endişelerinin konuşmalara çok geniş seviyede yansımalarını gösterebiliriz. Genel anlamda üyelerin tam bir olgunluk içinde dernek yönetiminin geçen iki yıl çalışmaları üzerine yapıcı eleştirileri ve yapılan çalışmaları takdir ettiklerini gördük. MASSİAD adına yakışan olgunlukta bir kongre gerçekleştirildi.

MASSİAD kısıtlı imkânlarına rağmen sektörel dernekler içerisinde kurumsallaşmış, en profesyonel yönetilen derneğimiz dersek yanılmış olmayız. Yönetimin geçen iki yıl içinde yaptığı çalışmalarını gördüğümüzde çok gururlandık. MASSİAD’ın sektörde yaşanan her türlü gelişmeden üyelerini sürekli bilgilendirmesi ve kamu ile yapılan sektör çalışmalarına direk olarak katılması, TÜMDEF çalışmalarına yüksek katılımla destek olması çok değerli. MASSİAD’ın bu takdire şayan çalışmalarının artarak devam etmesi sektörün geleceğine dair projeksiyonlar geliştirmesi beklentiler arasında. Güzide derneğimiz MASSİAD’a yeni unvanıyla beraber nice olağan kongreler yaşamasını diliyoruz. Eski yönetim kuruluna başarılı çalışmaları için teşekkür eder, Başkan F. A. Tolga Sözen nezdinde yeni yönetim kurulunu tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Bu güzide derneğimizi kuranlardan aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, sağ olanlara şükranlarımı sunuyorum. Emeği desteği olanlara teşekkürler.

Kongrede üyelerin ortaklaşa dile getirdikleri ve zaman olsa saatlerce üzerinde konuşmak istedikleri konu sektörü kaosa sokmuş olan “Sağlık market” konusu. Konu üzerinde birçok rivayet var. Bakanlık tarafından üzerinde çalışmaların yapıldığı belirtilen taslak hakkında sektör temsilcileri olan TÜMDEF ve SEİS ile paylaşım yapılmaması sektördeki endişeleri arttırmış durumda. Sektör bu konuda bir oldu bitti ile karşılaşmak istemiyor. Sektör her konuda olduğu gibi sektörü ilgilendiren her konunun uygulamaya konmadan önce konu en geniş şekilde sektörle tartışılsın, müzakere edilsin ondan sonra yürürlüğe konsun demektedir.

Bu istek çok modern, çok demokratik ve çok akılcı bir istek. Sektörel sermayeyi, firmaların geleceğini, yabancı yatırımcıyı, sektör çalışanlarını ve onların aileleri olarak yaklaşık beş yüz bin kişiyi direk ilgilendirecek bir konuyu sektör temsilcileriyle paylaşmadan Sağlık Bakanı ve bürokratların kısa beyanatları sektörü infial duruma sokmuş durumda.

Bakanlık ne yapmak istiyor? Bu kaos bilinçli mi yaratılmak isteniyor? Amaç sektöre ölümü gösterip sıtmaya razı etmek midir? Sektör, kamu ödemeleri konusunda zaten kriz içerisinde.

Sektör, Hükümetten başta üniversite hastanelerinin kangren olmuş tıbbi cihaz firmalarına olan borçlarına çözüm bulmayı beklerken Bakanlığın “Sağlık Market” gibi bir konuyu gündeme almış olması sektör tarafından hayretle ve endişeyle karşılamakta. Hükümet bir taraftan tıbbi cihaz üretimi konusunda AR-GE yapılmasını isterken, yerli üretimin artması için teşvikler verirken “Sağlık Market” konusu hangi aklın projesidir? Yapılmak istenen ve üzerinde çalışıldığı belirtilen neyse bu konu sektörle ivedilikle paylaşılmalıdır. Sektörün strese ve kaosa sokulması hiç kimsenin yararına bir durum değildir. Bakanlık “sağlık market” konusunda sektörün fuarı EKSPOMED fuarında bu konuya açıklık getirirse çok iyi yapmış olur. Sağlık Bakanından beklenen EKSPOMED fuarını bizzat açması, sektöre biz yanınızdayız, sorunlarınız nedir? Neden daha çok üretemiyorsunuz? Sizin için neler yapmamızı istersiniz? diye sorması ve fuarda sektör temsilcileriyle beraber bir yemek yemesi sektöre moral verecektir.

Ne dersiniz sayın bakanın bu konuda zamanı ve bu konuyu sayın bakana hatırlatacak tıbbi cihaz sektörünü bilen danışmanı var mıdır? Eğer sağlık bakanı, Sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olsaydı EKSPOMED fuarı bizzat kendileri tarafından açılır ve sektör buluşması fuarda en yüksek şekilde sağlanırdı. Neden olmasın? Belki de Sayın Sağlık Bakanı EKSPOMED fuarının açılış kurdelesini sektör temsilcileriyle beraber keserler, sektörde infial yaratan “sağlık market” konusuna ve ödemeler konusunda sektörü rahatlatan açıklamalarda bulunurlar. Bu açılış ve açıklamalar gerçekleşirse sektör kazanır, millet kazanır, ülkemiz kazanır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It