4 Nisan 2020

Maske üreticileri ecza depolarına ve özel hastanelere maske, dezenfektan satamıyor

maske.

Son günlerde küresel anlamda ortaya çıkan ve insan sağlığını olumsuz etkileyen Korona Virüs salgını maske sıkıntısını gündeme getirdi.

Halkın şu anda en rahat ulaşabileceği yerler olan eczanelerde maske sıkıntısı baş göstermeye başladı.

Depolarda maske bulamayan eczaneler vatandaşlarla karşı karşıya kalıyor. Görüştüğümüz maske üreticileri şu anda ecza depolarına ve özel hastanelere maske, dezenfektan, eldiven çıkışı yapamadıklarını Medikal bayilere de bu ürünlerin yanında ilaveten tulum çıkışı da yapamadıklarını belirtiyorlar.

 

Bu sıkıntıdan dolayı eczaneler vatandaşa satacak maske bulamazken, depoların elindeki maskeleri yüksek fiyattan alan eczaneler çok az bir kâr koyarak şu anda bunları satmaktalar. Ecza depolarının elindeki stoklar bitince maske sıkıntısının daha çok baş göstereceği belirtiliyor.

Son alınan tedbirlerle birlikte maskesiz dışarı çıkılmazken, halkın maskelere rahatlıkla ulaşabilmesinin önünün açılması gerektiğini belirten vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’ndan maskelerin ecza depoları ve medikal bayiler aracılığıyla eczanelere ulaştırılmasını istiyorlar. Şu anda tek alıcı Sağlık Bakanlığı’na bağlı USHAŞ Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş.

 

ÜTS ve UBB’ye kayıtlı yasal firmaların Ecza depolarına ve özel hastanelere maske satamadıkları bir ortamda merdiven altı firmalara gün doğmuş durumda. Hiçbir kayıtları olmayan, TSE belgesi olmayan merdivenaltı firmalar ürettikleri maskeleri eczanelere, özel hastanelere ve vatandaşlara faturasız satmaya çalışıyorlar.

TSE belgeli maske üreten üreticilerin USHAŞ kontrolünde özel hastanelere, ecza depolarına ve medikal firmalara maske, eldiven, dezenfektan ve tutum satmalarının önünün açılması isteniyor. Şu anda tek alıcı USHAŞ’ın tüm Türkiye’deki eczanelere ve hastanelere maske ve diğer malzemeleri tek başına ulaştıramayacağı belirtilirken, özel hastaneler de bu ürünleri firmalardan direkt almak istiyorlar.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It