3 Şubat 2021

KORONA KORKUSUYLA KANSER TARAMALARINI İHMAL ETMEYİN

PHOTO-2021-02-03-15-13-07  

Dünyayı saran koronavirüs salgını gündeminin gölgesinde kalan kanser, çağımızın en önemli hastalığı olmaya devam ediyor. Dünyada her yıl 10 milyona yakın can alan kansere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla belirlenen 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak uyarıda bulundu: “Korona korkusuyla kanser taramalarını ihmal etmeyin!” 

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından her yıl Dünya Kanser Günü olan 4 Şubat’ta kansere dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için çalışmalar yapılıyor.UICC tarafından 2019-2021 arası Dünya Kanser Günü teması “Kararlıyım ve Yapacağım” olarak belirlenmişti.

İlk kez 2005 yılında UICC tarafından düzenlenen Dünya Kanser Günü, aynı yıl ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından başlatıldı. Her yıl 4 Şubat’ta kanser bilinçlendirme etkinlikleri düzenlenerek, eğitimler verilerek, milyonlarca ölümün önüne geçilebileceği anlatılıyor. Ülkelerin yönetimleri ve bireyler kansere için harekete geçmeye davet ediliyor.

KORONANIN GÖLGESİNDE KALDI

Çağımızın en önemli hastalığı olan kanserin, koronavirüs pandemisi nedeniyle son dönemde ihmal edildiğine dikkat çeken Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, 4 Şubat Kanser Günü sayesinde bu konunun yeniden gündeme gelmesinin ve farkındalık oluşmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Düzenli yapılan erken tanı amaçlı kanser taramalarının, kanserden korunma ve erken tanının en önemli parçası olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, “Ancak tüm dünyanın 2020 yılından bu yana pandemi ile mücadele etmesi, kanser taramalarının da düzenli yapılmasını olumsuz etkiledi” dedi.

TARAMA ORANLARI DÜŞTÜ

Yapılan araştırmaların da kanser taramalarının düştüğünü, bunun da erken teşhis imkanını azalttığını belirten Prof. Dr. Kavak şu bilgileri verdi: “Kanser eskiden ‘amansız’ ya da ‘çaresiz’ hastalık olarak bilinirdi. Ama artık bu hastalığın tedavi edilebildiği, en önemlisi de önlenebilir olduğu yönünde toplumda ciddi bir farkındalık oluştu. Ancak bu henüz yeterli değil, gidilecek çok yolumuz var. Özellikle pandemide bu noktada bir gerileme yaşadık. Pek çok kişi hastaneye gitmekten korktuğu için hayat kurtaran kanser taramalarını ihmal etti. Bu da önümüzdeki dönemde çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle Dünya Kanser Günü’nde bu konunun yeniden toplumun gündemine girmesi kansere karşı bilinçlenmede ciddi katkı sağlayacaktır.”

 

HASTANE FOBİNİZİ YENİN

Pandemide hastaneye gitmekten korkanlara çağrıda bulunan Prof. Dr. Neşe Kavak, “Covid-19 açısından önlemlerini titizlikle uygulayan, bazı katlarını korona hastaları için ayırarak diğer hastalar ile temasını önleyen güvenli hastaneleri araştırın. Bu hastanelere gitmekten korkmayın. Kanser açısından özellikle risk grubunda bulunanlar, şüphe çeken şikayetleri olanlar mutlaka gerekli tarama testlerini yaptırsınlar. Koronayı fobi haline getiren hastalar, bu fobilerinden kurtulmaya çalışsınlar, doktorlarına gitsinler ve kanserde erken teşhisin hayat kurtaracağını unutmasınlar” diye konuştu.

KANSERDE BU 10BELİRTİYE KARŞI UYANIK OLUN!

  1. Aniden başlayan iştahsızlık ve nedensiz kilo kaybı
  2. Meme veya başka yerde sertlik,
  3. Hazımsızlık veya yutma güçlüğü,
  4. Bağırsak ve mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler,
  5. İyileşmeyen yaralar,
  6. Zamansız kanama ve akıntı,
  7. Benler veya bir siğilin belirgin değişikliği,
  8. Hırıltılı öksürük veya ses kısıklığı,
  9. Artan nedensiz yorgunluk şikâyeti,
  10. İnatçı yüksek ateş.

KADINLARDA EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ

Meme Kanseri

Rahim ağzı kanseri

Rahim Kanseri

Yumurtalık Kanseri

  

HANGİ YAŞTA HANGİ

KONTROLLER YAPILMALI?

 

YAŞ 20-39 (3 yılda bir kontrol): Kadınlarda; ağız boşluğu, tiroit bezi, lenf bezleri ve yumurtalıklar başta olmak üzere, muayene ve ayrıca memelerin her ay kendi kendine kontrolü ve PAP testi. Erkeklerde; ağız boşluğu, tiroit bezi, lenf bezleri, testisler ve prostat önde gelmek üzene genel muayene.

YAŞ 40-50(Yılda bir kez kontrol): Kadınlar için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile muayene ve memelerin doktor kontrolü, 1-2 yıl arayla mamografi, ayrıca menopoz döneminde rahim kontrolü. Erkekler için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile prostat muayenesi.

YAŞ 50 VE ÜZERİ (3-5 yıl arayla kontrol): Kadınlarda yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, kalın barsak endoskopisi ve mamografi. Erkeklerde yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, gerekirse kalın barsak endoskopisi.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It