7 Ocak 2020

Kaya’ya neler oluyor? kitabı çocuk onkoloji merkezlerine dağıtılacak

Kayaya NelerOluyor

Hem kanser hastası çocuklara hem de ailelerine yönelik hazırlanan ve onlara ilham olan “Kaya’ya Neler Oluyor?” kitabı, 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin ve onlara öncülük eden hocalarının projesi olarak hayata başladı. Kanserli çocukların hastane ortamından, doktorlardan, tedavi yöntemlerinden korkuları ve endişeleri sebebi ile hayata atılan projede, ağırlıklı olarak, çocuklara süreci rahat geçirmelerini sağlayacak cesaretlendirici mesajlar veriliyor.

 

Kitabın hazırlanmasına öncülük eden Acıbadem Sağlık Grubu Maslak Hastanesi Çocuk ve Genç Onkoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Funda Çorapçıoğlu projeye başlamadan önce nasıl yola çıktıklarını şöyle açıkladı; “Öğrencilerim çok gayretli çocuklardı. Hep birlikte biz bu hastalara nasıl faydalı olabiliriz diye düşündük. Hasta çocukların bu süreçteki en büyük sıkıntısı, hastane girişimlerinden, hastane ortamından hatta beyaz önlük giymiş çalışanlardan bile korkmaları. Başlarına ne geleceklerini bilemedikleri için çoğunlukla anksiyete yaşıyorlar. Biz de şöyle düşündük; çocuklar için öyle bir bilgilendirme kitapçığı hazırlayalım ki, bu bir resimli öykü kitabı gibi olsun. Hatta boyama sayfaları olsun. Okuma-yazma bilen çocukların anlayabileceği dilde olsun, okuma-yazma bilmeyen çocuklara da anne-babaları okusun. Ve en nihayetinde çocuğun hastaneye adım attığı ilk günden itibaren bir çocuk onkoloji kliniğinde neler yaşayacağını, başına neler geleceğini, buradaki girişimlerden korkulmaması gerektiğini, bütün olabilecek komplikasyonları, tedavi ile ilgili gidişatları anlatan bir öykü kitabı ortaya çıktı.”

Prof Dr Funda Corapcıoğlu_105917350

“Burada amaç bilimsel bir anlatım değil, sadece çocuğu psikolojik olarak kliniğe hazırlamak ve korkmasını engellemek.”

Çocukların yaşadıkları psikolojik süreçleri kitapta ele alan Prof. Dr. Funda Çorapçıoğlu; “Kitabı o tarihte bitirdikten hemen sonra kendi imkânlarımızla fotokopi kâğıtlarına basıp, zımbalayarak çocuklara dağıttık. Bu kitapta amaç bilimsel bir anlatım değil, sadece çocuğu psikolojik olarak kliniğe hazırlamak ve korkmasını engellemekle beraber umut olmaktı. Kitapta, öykünün kahramanı hastaneye gelir, başından pek çok şey geçer ama tüm bunların yapılması gerektiğini bildiği için bunlara dayanır ve sonuç da sevindirici olur. Bu hikâyede mutlu son var. Çocuğa verilmek istenen başka bir mesaj da bu hastalığın geçeceği ve çocuğun iyileşeceği… Sadece çocuklar için değil anne-babalar için de çok motive edici bir öykü kitabı” dedi.

 

Kitabı daha fazla hasta çocuklara ve ailelerine ulaştırmayı amaçlayan Prof. Dr. Funda Çorapçıoğlu, “Ekipçe bu öykü kitabını kısıtlı imkanlarla ortaya çıkarmıştık. Bir süre fotokopi formatında, yeni tanı alan hastalara dağıtıldı. O günlerde Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Yönetim Kurulu’na seçildim. Derneğimizin Yönetim Kurulu’na projeyi sundum. Dernek yönetimince Türkiye’nin bütün Çocuk Onkoloji Merkezleri’ne bu öykü kitabının dağıtımına karar alındı” diye konuştu.

 

Kitabın profesyonel hale geliş sürecinde hasta çocuklar için önemli detaylara dikkat edildiğine vurgu yapan Çorapçıoğlu, “Fotokopi şeklinde dağıtmak yerine kitap haline getirilmesi ve kitabı hasta çocukların dikkatini çekecek cazip hale getirebilmemiz için maddi kaynağa ihtiyacımız vardı. Kanserli çocukların dokunacağı bir kitap olacağından her aşamasında özen gösterildi. Örneğin; kullanılacak kâğıdın bütün güvenlik testlerinden geçmiş olması gerekiyordu. Kitap içindeki renkli boyaların sağlığa zararlı olmadığına dair de alınan onayların sonrasında kitap basım sürecine girdi. Öykünün profesyonel anlamda kitap haline gelmesi için Nestlé Health Science firması koşulsuz destek verdi, bu destekleri için firmaya çok teşekkür ediyorum. Sağladıkları çeşitli katkılarla birlikte uzman bir psikolog tarafından da öykünün gözden geçirilmesine verdikleri destek ile kitap bugünkü profesyonel halini aldı. Kaya’ya Neler Oluyor kitabımız bu ay itibariyle Türkiye’de bütün çocuk onkoloji merkezlerine dağıtılacak.”

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It