19 Kasım 2018

Johnson & Johnson Medikal Cihazlar Türkiye Pazar Erişim Ekibi ISPOR’a katıldı

Panel1

 

Sağlık Ekonomisi alanında dünyanın önde gelen organizasyonlarından ISPOR (International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research)’un bu seneki Avrupa Bölge Toplantısı, 10 -14 Kasım 2018 Tarihleri arasında İspanya/Barselona’da gerçekleşti.

 

Johnson & Johnson Medikal Cihazlar Türkiye Pazar Erişim Ekibi; Ferda Bayşu, Görkey Turgut ve Mesut Kocaman’ın destekleri ile organizasyona bir panel oturumu ve 4 farklı araştırma posteri ile katkı sağladı.

 

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından ve aynı zamanda Uluslararası Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Birliği (HTAi) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Rabia Kahveci ile beraber liderliğini üstlendikleri panelde; Tıbbi Cihazların hastane ve ulusal düzeyde Sağlık Teknolojileri Değerlendirme ve satınalma süreçlerinde değerinin belirlenmesinde yaşanan paradigma değişimi ve bu noktada hastalar, kamu ödeyicisi, politika belirleyiciler, hizmet sağlayıcılar, araştırmacılar ve üreticilerin beklentileri üzerine odaklanıldı.

 

Medikal cihaz ve ilaç sektörü temsilcileri, kamu yöneticileri, akademisyenler, hekimler ve araştırmacıların yoğun ilgi gösterdiği panel, sağlık ekonomisi alanında dünyanın en önde gelen akademisyenlerinden York Üniversitesi’nden Professor Dr. Michael Drummond tarafından yönetilmiş olmuş, panelist olarak Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Teknoloji Değerlendirme Birim başkanı ve şu an Ukrayna’da Management Science for Health kurumunda Kıdemli Teknik Danışman olarak görev yapan Doç Dr Rabia Kahveci, Norveç Kamu Sağlığı Kurumu Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Direktörü Dr Oyvind Melien ve MedTech Avrupa Pazar Erişim ve Ekonomik Politikalar Direktörü Yves Verboven konuya ilişkin sunumlar yaparak akademi, kamu ve endüstrinin konuya bakış açılarını yansıttılar. Paneldeki tartışma konuları ana hatlarıyla; medikal cihazların değerlendirilmesinde öne çıkan metodolojiler ve yenilikçi yaklaşımlar; farklı paydaşların beklentileri ve pratikte karşılaşılan bariyerler ve potansiyel çözüm önerileri oldu.

 

Kongrede Johnson & Johnson Türkiye Medikal Cihazlar Pazar Erişim ekibi olarak sunulan 4 araştırma posterinden ikisi, atriyal fibrilasyon hastalarının uzun dönemli kalp ritmi tedavisinde ve diz ve kalça artoplasti operasyonu geçiren hastalarda görülebilen ameliyat yeri enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılan teknolojilerin klinik ve ekonomik faydasını Sosyal Güvenlik Kurumu perspektifi gözünden hazırladıkları araştırma posterleridir.

Diğer iki araştırma posterinde ise ekip, Doç. Dr. Rabia Kahveci ile birlikte, sağlık teknolojisi değerlendirmesinde Türkiye’de medikal cihazların satınalma süreçlerinde dikkate alınan kriterleri analiz eden ve bunun kaliteyi içerecek şekilde transforme olması yönünde çözüm önerileri sunan bir çalışmayı ve Çok-Kriterli Karar Analizi (MCDA) metodunun uygulanabilirliğini çalışmış ve çalışmaları başarı ile sundular

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It