28 Temmuz 2020

JNJ Yetenek Gelişim Akademisiyle Genç Yetenekleri Buluşturuyor!

YGA

Johnson & Johnson Türkiye, 4 farklı sektörde (İlaç, Medikal, Göz Sağlığı ve Tüketici grubu) 500 çalışanıyla faaliyet göstermekte. Şirketin İnsan Kaynakları organizasyonu, OneHR (tüm faaliyet gösterdiği sektörleri için “Tek İK” modeli) yapısıyla tüm sektörlerdeki çalışanlarına 4 ana odakta eşit deneyim sağlıyor: Yetenek, Inovasyon ve Gelişim, Kültür ve İK Operasyonları Mükemmeliyeti. Önceliği her zaman için ilk günden son güne kadar etkili bir “Çalışan Deneyimi” sağlamak olan İnsan Kaynakları organizasyonu, bu doğrultuda yaptığı tüm etkinliklerin çalışanların Johnson & Johnson’da geçirdiği yaşam döngüsünü en faydalı şekilde tamamlamasına yönelik olmasına önem veriyor.

 

Yetenek Gelişim Akademisi (YGA) tüm odakları bir arada bulunduran, hem çalışanlara hem de şirkete en büyük katkıyı sağlayan çalışmalardan biri. YGA, Johnson & Johnson Türkiye’nin barındırdığı yüksek potansiyel vadeden gelecek yetenekleri dahil ettiği gelişim programı. Oldukça titiz bir seçme sürecinden geçen adaylar yaklaşık 1 yıl süren gelişim programına dahil oluyorlar ve program süresince önce kişisel farkındalıklarını arttırıyor daha sonra ise Johnson &Johnson’ın bünyesindeki farklı sektörlerdeki iş arkadaşlarıyla bir araya gelip bir proje oluşturarak projelerini ilgili sektörün Liderlik Ekiplerine sunumlarını gerçekleştiriyorlar. Sürece dahil olan çalışanların birbirlerinden öğrenebildikleri, kendi potansiyellerinin farkına vararak kendilerini geliştirdikleri, teorik bilgileri pratiğe aktarmanın sorumluluğunu alarak fark yarattıkları bir platform olarak her yıl daha fazla ilgi topluyor. 4 farklı sektörde faaliyet gösteren bir şirket olarak, x-sektör ek sorumluluklar ile tüm çalışanlarına sektörlerinin, departmanlarının ve pozisyonlarının ötesini görme imkanı sağlıyor. Bu sayede çalışanlarının gelişimlerine katkı sağlarken, bir şirket olarak da farklı bakış açılarına dokunabilme fırsatını elde ediyor. YGA’ya verdiği önem nedeniyle Covid-19’dan ötürü 2020-2021 döneminin sekteye uğramaması için yeni adayların belirlenebilmesi adına tüm mülakat, sunum, sınav ve değerlendirme merkezi gibi YGA’nın seçim sürecindeki farklı aşama çalışmalarını da dijitale geçirmiş oldu ve Eylül 2020’de yeni katılımcılarıyla “start” vermeye hazırlandı.

 

Yetenek Gelişim Akademisi dışında “yetenek ve gelişim” mottosuyla devam ettirdiği farklı projeleri de mevcut. Tüm çalışanlarının derinlemesine gelişimi sağlamak için başlattığı “Mentorluk Programı”, yöneticilerin kendilerini geliştirmeye devam etmeleri ve Johnson & Johnson standardı olarak belirlenmiş olan Liderlik Gereklilikleri’ni, süreç verimi gibi noktaları da daha ileriye taşımalarını sağlamak adına düzenledikleri Yönetici Oryantasyonu ve Koçluk Eğitimleri; bunun yanı sıra her yıl çalışanlarının geri bildirimiyle güncellediği yıllık eğitim kataloğu ve çalışanlarının yoğun günlerinin arasında profesyonel ve kişisel gelişimlerini desteklemek adına paylaştıkları çeşitli, öğretici makaleleri mevcut. Bu eğitimlerin yanı sıra, Johnson & Johnson Türkiye İşe Alım Partneri tarafından şirket içi Mülakat Teknikleri, Geri Bildirim Yöntemleri gibi çeşitli eğitimler düzenleniyor. COVID-19 dönemi boyunca içinden geçtiğimiz dijitalleşme sürecinde HR Sahada’yı HR Zoom’da da olduğu gibi diğer birçok farklı İnsan Kaynakları uygulamasını da online platformlara adapte ederek hız kesmeden sürdürmekteler. Kısacası, kendini geliştirmenin Johnson & Johnson için her zaman için en stratejik eylem olduğunu aldıkları tüm aksiyonlarla kanıtlamaya devam ediyorlar.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It