10 Mayıs 2020

İzole mendil ile minimum temas, maksimum hijyen

İzole Mendil Akıllı Paket (2) 

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi girişimcilerinden Selma Şahin’in geliştirdiği ‘İzole Mendil Akıllı Paket’; medikal, kozmetik ve kimyasal sıvılardaki israfın önüne geçecek.

 

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) Mucit Girişimci programında yer alan Selma Şahin, geliştirdiği ‘İzole Mendil Akıllı Paket’ sistemiyle medikal, kozmetik ve kimyasal sıvıların hijyenik ve kolay bir şekilde, israf edilmeden kullanılmasını sağlıyor. Teması minimuma indiren İzole Mendil projesini anlatan Selma Şahin, “Projemiz 3.5 yıllık bir çalışma sonucunda oluştu. Bu süre içerisinde birçok firmanın Ar-Ge merkezlerini ziyaret etme şansımız oldu. Ortak akıl ve fikirler ile harmanladığımız İzole Mendil’in, sanayiye de uygulanabilir prototipi tamamlandı. Ürüne ait faydalı model belgemizi aldık. Medikal sıvı ürünlerinin kullanımından meydana gelen israfı fark ettiğim günden bu yana yakın çevremi ve diğer kullanıcıları gözlemledim. Özellikle reçete ile alınan kremler, pomatlar ve benzeri sıvı medikal ürünlerin aslında tam olarak kullanılmadan çöpe atıldığına şahit oldum. Bütün bunların yanı sıra bu tür sıvı ürünler ile kullanılan yan ürünlerin karmaşasını, doğru kullanılmayan malzemeleri ve su tüketimini fark ettim. Üstelik kullanılan yan ürünlerin doğru şekilde uygulanamadığını gördüm. Bu da iyileşmeyen yaralara, sürekli doktor ziyaretlerine, tekrar reçete edilen ilaçlara, mutsuz hastalara ve hasta yakınlarına neden oluyordu. Aslında bu süreçte ülke ekonomisine ne kadar zarar verildiğinin farkına vardım. Kullanıcılar olarak doğru şekilde yara bakım ve tedavisini uygulayabilirsek ülke ekonomisine büyük katkıda bulunabiliriz. Tüm bu unsurlar da İzole Mendil Akıllı Paket’in ortaya çıkmasına neden oldu” dedi.

 

Ölçülü dolum

 

Şahin İzole Mendil’in avantajları ile ilgili şunları söyledi: “ İzole Mendil Akıllı Paket ile medikal, kozmetik, kimyasal sıvıları ölçülü dolumu ile sıvıların kontrollü kullanımını hedefliyoruz. Bu sayede tüketicilerin bu tür sıvılar için kullanmış oldukları yan ürünleri (pamuk, fırça, eldiven, gazlı bez vb.) kullanımı büyük ölçüde azaltılmış olacak. Bu uygulamalar esnasında kullanıcının su tüketimini, elini veya fırçasını su ile yıkamasını ortadan kaldıracağız ve sudan da tasarruf edilmesine yardımcı olacağız. Öte yandan bu ürün ile kullanıcıların zamanını en etkili ve hızlı kullanabilmesine olanak sağlayacağız. Projemizin hijyen kurallarından ödün vermeden, en doğru bir biçimde uygulanabilir olmasına önem veriyoruz. Taşımada, saklamada ve uygulamada hem yenilik hem de kolaylık sağlayan İzole Mendil Akıllı Paket ile tek kullanımlık yeni bir ürün elde etmiş olacağız. Kozmetik, medikal, kimyasal temizlik ürünleri kullanan bireysel kullanıcılar da hedef kitlemiz arasında.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It