20 Mart 2017

İNOVASYON YÖNETİMİ ve LİDERLİK SERTİFİKA PROGRAMI’NIN KAZANANLARI AÇIKLANDI

1490002806_G__rsel__1_

SIEMENS HEALTHINEERS VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ İNOVASYON YÖNETİMİ ve LİDERLİK SERTİFİKA PROGRAMI’NIN KAZANANLARI AÇIKLANDI!

 

Siemens Healthineers ve Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı’nın kazananları 17 Mart tarihinde açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreninde birinciliği “Hasta Yönlendirme Sistemleri Projesi” kazandı. Başkent ve Erciyes Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekibin gerçekleştirdiği bu proje, Eylül 2017’de Erlangen-Almanya’da düzenlenecek Innovation Research Lab Exhibition’a da katılmaya hak kazandı.

 

Siemens Healthineers ile Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle hazırlanıp hayata geçirilen İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı başarıyla tamamlandı. Program sonucunda ekiplerden biri projesini somut bir ürüne dönüştürdü ve iki ayrı patent başvurusu yaptı. Her bölümden üniversite öğrencilerine açık olan ve bu yıl 26 farklı üniversiteden 262 öğrencinin katıldığı programda 49 kişi finale kalarak sertifika almaya hak kazandı. Finalistlerin projeleri jüri tarafından değerlendirildikten sonra, 17 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde açıklandı. Birinciliği “Hasta Yönlendirme Sistemleri Projesi” alırken, “Hot Box Projesi” ikinci, “Temizlik-Takip Projesi” de üçüncü oldu. Programı birincilikle tamamlayan ekip, Eylül 2017’de Siemens Healthineers Innovation Think Tank’in Erlangen-Almanya’daki merkezi ile birlikte FAU Erlangen-Nürnberg’de düzenlenecek Innovation Research Lab Exhibition’a da katılmaya hak kazandı.

Özellikle sağlık teknolojilerine odaklanarak sağlık dünyasında inovasyonu teşvik eden İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı’na farklı şehir ve üniversitelerden çok sayıda öğrenci katıldı. Bu yıl finalde Bahçeşehir Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yakındoğu Üniversitesi (KKTC), Yeditepe Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 49 öğrencinin oluşturduğu toplam 9 ekip yarıştı.

 

Kazanan Projeler

Program sonucunda jüri, Berk Yıldız (Başkent Üniversitesi), Özgün Can Özsoy (Başkent Üniversitesi), Ebru Aydemir (Erciyes Üniversitesi) ve Aysema Koskos’tan (Başkent Üniversitesi) oluşan ekibin “Hasta Yönlendirme Sistemleri Projesi”ni birinciliğe layık gördü. Hastaların hastanede aradıkları birimi bulma konusunda yaşadıkları zorlukları azaltmayı hedefleyen proje, bu sayede hem hastalar ve hasta yakınları hem de hastane çalışanları açısından zaman tasarrufu sağlamayı amaçlıyor.

 

Hatice Esra Kocapınar (Yeni Yüzyıl Üniversitesi), Nazlı Eser Kaya (Boğaziçi Üniversitesi), İsmail Küçüker (Yeni Yüzyıl Üniversitesi), Sertan Tek (Boğaziçi Üniversitesi) ve Ahmet Sakal’dan (Boğaziçi Üniversitesi) oluşan ve ikinciliği kazanan ekibin “Hot Box Projesi”, nükleer tıp teknisyenlerinin sıcak odada maruz kaldığı radyasyonu azaltmak üzere tam otomatize bir radyonüklid hazırlama sistemi kurmaya odaklanıyor.

 

Değerlendirme kapsamında üçüncü olan ekibin geliştirdiği “Temizlik-Takip Sistemi Projesi” hastanelerdeki kişi sayısını ve kirliliği azaltmak adına tasarlanan sistemleri ele alıyor.

Ekip ise Aybala Coşkun (Boğaziçi Üniversitesi), Gazel Öner (Boğaziçi Üniversitesi), Oğuz Kayhan (Boğaziçi Üniversitesi), Sergen Haydın (Boğaziçi Üniversitesi), Umut Karadeniz (Yeditepe Üniversitesi) ve Esma Ece Uluğ’dan (Boğaziçi Üniversitesi) oluşuyor.

 

Siemens Healthineers Innovation Think Tank Kurucusu-Global Direktörü ve IMLEAP Program Direktörü Sultan Haider ile Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve IMLEAP Akademik Direktörü Doç. Dr. Burak Acar tarafından verilen derslerin ardından, ekipler gözlem amacıyla Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Acıbadem Fulya Hastanesi’ni ziyaret etti. Böylece ekipler ameliyathane, laboratuvar, radyoloji, acil servis, hastane kaynakları gibi pek çok birimde yaptıkları gözlemler doğrultusunda yaratıcı çözümler üretmek üzere harekete geçti. Bu aşamadan sonra program, mentor desteğiyle devam etti. Her ekibe Siemens Healthineers Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi’nden birer mentor atandı. Böylece katılımcılar bir yandan mentorların uzmanlığından yararlanırken, diğer yandan da üniversite-endüstri işbirliğinin faydalarına doğrudan tanıklık etme imkanı buldular.

  

Sağlık teknolojilerinde inovasyon için önemli bir adım

Proje sergisine ve ödül törenine Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ile Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Şevket On katıldı. Ödül töreninin açılışında bir konuşma yapan Prof. Dr. Özkan, İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı’nın akademi ile iş dünyasının başarılı bir işbirliği olarak önemini vurguladı. Prof. Dr. Özkan, şunları ifade etti: “İki yıldır gerçekleştirdiğimiz İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı’nın kapanış töreninde sizlere seslenme fırsatı bulmaktan mutluluk duyuyorum. Başarı, sadece fikir üretmek değil, bu fikirleri uygulanabilir inovasyonlara dönüştürmektir. Programa katılan, inovasyonlara imza atan ve projelerini burada başarıyla sunan tüm gençlerimizi kutluyorum.”

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis de yaptığı konuşmada tüm katılımcıları kutladı. Programın Türkiye’de inovasyon açısından önemli bir çalışma olduğunu belirten Hüseyin Gelis, “Bu yolculuğa bizlerle birlikte çıktığınız için teşekkür ederiz,” dedi. Program kapsamında eğitim veren Sultan Haider’e ve Doç. Dr. Burak Acar’a, ayrıca gençlere yol gösteren tüm mentorlara da teşekkür eden Gelis, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeniliği aramak için gereken enerji gençlerimizde var. Latince ‘novitas’ sözcüğü sıra dışı yenilikler için kullanılıyor. Siz de bu programda sıra dışı yeniliklere imza attınız. Siemens olarak biz de 161 yıldır Türkiye’de pek çok inovasyona imza atıyor, çeşitlilikten ve farklı kültürlerden beslenerek sizler gibi yeninin peşinde koşuyoruz. Yolumuz inovasyonda kesişiyor.”

 

Innovation Think Tank ile inovasyon yönetimi

İlki geçtiğimiz yıl “İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı” adıyla düzenlenen etkinlik, Siemens Healthineers’ın katılımcılara yüksek düzeyde disiplinler arası bir ortamda inovasyon yaratma imkanı sunma amacıyla kurduğu Innovation Think Tank (ITT) kapsamındaki en önemli projelerden biri. 2016’da yine Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ile işbirliği içinde gerçekleştirilen İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı, Erlangen-Almanya’da gerçekleşen Innovation Research Lab Exhibitions 2016 ödül töreninde Siemens Healthineers Türkiye’ye “En İnovatif ITT (Innovation Think Tank) Ekibi” ödülünü kazandırmıştı.

Siemens Healthineers çatısı altında inovatif düşünceleri gerçekliğe dönüştüren ITT platformu, bugüne dek 500’den fazla icada ve patente imza atmış olan Sultan Haider tarafından kuruldu. Haider, halen 5500’den fazla üyesi bulunan global ITT’nin başkanlığını da yürütüyor. Dünya genelinde 10 inovasyon laboratuvarı bulunan ITT Almanya, Çin, ABD, İngiltere ve Hindistan’ın yanı sıra Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

“İcat fırsatı” ve “Sağlığın Geleceği” gibi inovasyon kampları ve yarışmaları düzenleyerek inovasyon kavramını yaygınlaştıran ITT, Türkiye’de de disiplinler arası bir yaklaşımla inovatif düşünceleri gerçekliğe dönüştürüyor. Bu platformda katılımcılar, İstanbul Teknopark’taki Siemens Ar-Ge mühendislerinin görev yaptığı ITT’de bir araya gelerek disiplinler arası proje takımlarında mühendislik, ürün tasarımı, deney, hızlı prototip üretim, test gibi alanlarda çalışabiliyor. Çeşitli ITT Laboratuvarları arasında işgücü değişim programları, çeşitli üniversiteler aracılığıyla dünyanın en güçlü eğitim kurumlarıyla sürekli iletişim ve inovasyon yönetimi sertifikasyon etkinlikleri sayesinde ITT benzersiz bir global inovasyon ekosistemi oluşturuyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It