7 Eylül 2015

İdrar kaçırma sorunu olanlara seyahate çıkma rehberi

sahin_kabay

“Aşırı aktif mesane sendromu (AAMS)” genellikle mesane kontrolünün kaybı olarak tanımlanıyor, her 5 kadından ve her 7 erkekten birinde görülüyor. İdrar kaçırmanın risk faktörleri arasında obezite, sigara, vasküler (dolaşım) hastalıklar, genetik yatkınlık, menopoz, böbrek hastalığı ve diyabet bulunuyor. Sıkışma hissi, sık sık idrara çıkma, tuvalete yetişememe ve altına kaçırma korkuları ile kendini gösteriyor. Çoğunlukla kadınları etkilemekle birlikte, erkekleri de ilgilendiren sorun, cinsel, fiziksel, psikolojik, sosyal, mesleki açıdan yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

AAMS, pek çok kişiyi dışarı çıkamadıkları, sosyalleşemedikleri, tuvalete erişemeyecekleri mekanlara gitmedikleri, sıvı tüketimini sınırlandırdıkları, erken yaştan itibaren ped kullanmaya başladıkları, seyahat ve tatilden uzaklaştıkları depresif bir hayata sürüklüyor. İdrar kaçırma sorunu yaşayanlar tatil yolculuğuna çıkmak istemiyor. Yolculuğun kabusa dönüşmesini istemeyen hastalar tatil fikrinden ve dolayısıyla sosyal yaşamdan uzaklaşıyor. Ancak alınacak önlemler ve koruyucu tedavi yöntemleriyle bu sorundan kurtulmak mümkün.

Aşırı aktif mesane, tatil yolculuğu ve seyahatler için özellikle toplu taşıma araçları ile yapıldığında zorlayıcı bir durum olabileceğini söyleyen Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Kabay, “Tuvalet imkanı olmadığında veya molaların arası uzadığında hastalar idrar kaçırmakta ve bu hem sosyal hem de ruhsal açıdan hastayı zor duruma düşürmektedir. Eğer imkanları varsa uzun yolculuklarda kendi araçlarıyla seyahat etmeleri daha uygun olacaktır. Ama en önemlisi hastalığın tedavisinin yapılmasıdır. Çünkü birçok hasta uzman hekimlere başvurduğunda bu sorunları başarı ile tedavi edilebilmektedir” dedi.

Tedavide birinci basamağın aşırı aktif mesane’ye neden olabilecek kafeinli, asitli, baharatlı ve alkollü içeceklerin kısıtlanması olduğunu söylen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Şahin Kabay, “Sıvı alımının dengelenmesi, işemeyi belli saatlerde yapma ve pelvis taban egzersizleri idrar kaçırmaya karşı alınacak önler arasında sayılabilir, seyahat etmeyi kolaylaştırabilir” dedi.

Peki tatil yapmak isteyen aşırı aktif mesane sendromu yaşayan hastalar yolculuk esnasında idrar kaçırmamak için neler yapabilir?

Pelvis taban egzersizleri yapın: Pelvis taban egzersizleri, doğru kasların düzenli bir şekilde kasılması hekim tarafından hastaya öğretilirse kontrolsüz kasılmaların ortadan kaldırılmasında sıklıkla başarılı sonuçlar vermektedir.

Sigara içmeyin: Eğer sigara içiyorsanız bırakmak için yardım alın.

Daha çok lif tüketin: Beslenmenize daha çok lifli gıda eklemek ya da lif takviyeleri kullanmak,  idrar tutamama için bir risk faktörü olan kabızlığın önlenmesinde yardımcı olabilir. Doktorunuz, bir önlem olarak, mesane sorununuza bağlı olmak üzere, daha az ya da daha fazla su içmenizi önerebilir.

Tedavi olun: İdrar torbası içine Botulinum Toksin A uygulaması son yıllarda iyi sonuçların alındığı önemli bir tedavi yöntemidir. Botulinum Toksin A idrar torbasındaki sinirler üzerine etki ederek idrar torbası kasında gevşemeye neden olur, idrar torbasının depolama kapasitesi artar ve hastaların idrar kaçırmaları tedavi edilmiş olur.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It