9 Mart 2017

Haymana suyundan gelen güzellik

Prof.Dr.Zeki Karagülle_Haymana Bld.Başk Özdemir Turgut

Cilde faydalı özellikleriyle dünyadaki en iyi termal sularından Haymana termal suyun tanıtımı için Fenix İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi. Sunuculuğunu Ayşenur Yazıcı’nın yaptığı toplantıda konuşan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Haymana’nın köklü bir tarihi geçmişe sahip olduğunu belirterek, kaplıcaların hak ettiği değerinin ulusal ve uluslararası platformda tanıtılması, bilinirliliğinin artırılması böylece kaplıca termal turizminin güçlenerek ekonomik bir katma değer yaratması amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Haymana turizmini, ‘Haymana’ya Hoş geldin’ kampanyası ile en kısa sürede canlandıracakları sözünü verdiklerini hatırlatan Turgut, Haymana’nın şifalı sularının önemini anlattı. Turgut, şunları kaydetti: 

“Hem banyo kürü olarak hem de içilerek şifa veren Haymana suyunun içindeki mineraller eşsiz, sihirli bir bileşime sahip. Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşuyor. Haymana termal suları, cildi gençleştirici, yaşlılık geciktirici özelliğinin yanı sıra romatizma, kalp ve kan dolaşımı, nevralji, solunum yolu, kadın hastalıkları, sinirsel ve yorgunluğu hastalıklarına iyi geliyor. Aynı zamanda içildiği takdirde mide, karaciğer, safra kesesi ve pankreas üzerinde olumlu etki yapıyor.”

İlçede 3’ü belediyeye 10’u özel sektöre ait 13 tesisleri bulunduklarını ifade eden Turgut, “Bugün dünyada çok önemli bir turizm faaliyeti haline gelen kaplıca termal konusunda çok önemli bir yere sahip olan Haymana, özellikle son yıllarda cilt gençleştirici özelliğinin daha da yayılmasıyla kadınlardan daha çok talep görmeye başladı. Amacımız, dünyanın en iyi kaplıca suyu olan Haymana şifalı sularımızı dünyaya tanıtmak” diye konuştu.

 - Haymana suyu şifa dağıtıyor

İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle de, Haymana termal suyun kalitesini bilimsel verilerle açıkladı. Karagülle, Haymana Kaplıcaları suyunun içeriğindeki karbonat, florür, krom, bakır, çinko, kalsiyum ve magnezyumun cilt için en ideal bileşme sahip olduğuna dikkati çekerek, “Haymana Termal Suları cildi besleyen, gençleştiren özelliği ile dünyanın en iyi ve birinci suyu” dedi. 

Karagülle, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde de şifasından faydalanılan Haymana termal sularının romatizmal hastalıklardan metabolizma hızlandırmaya kadar birçok sorunun çözümünde faydalı olduğunu vurguladı. Karagülle, “Haymana termal suları cilde bir ışıltı kazandırmakla kalmayıp uzun süreli güzellik ve anti-aging özelliği ile de ön plana çıkıyor. Haymana suyundaki çinko, krom ve bakır değerleri ile cilt fonksiyonu desteklenir. Cilde en iyi dengeyi sağlayan ve birbirini destekleyen mineraller kalsiyum ve magnezyum minerallerindeki orandır” ifadelerini kullandı. 

Toplantıda Karagülle tarafından, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’a,  İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı tarafından hazırlanan uluslararası geçerliliği olan “Dünyanın en iyi Suyu Tescil” belgesi takdim edildi. 


– Haymana suyunun faydaları

Uluslararası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi’nin 30 ülkeyi kapsayan çalışmasına göre dünyanın en kaliteli termal suyu olan Haymana termal suları, pek çok faydasının yanı sıra ciltte yaşlanmayı geciktirme özelliği ile dikkati çekiyor. Haymana suyundan gelen mucizevi güzellik dünyanın en kaliteli suyu olarak gösterilen Haymana Kaplıcaları, pek çok hastalığa iyi gelmesinin yanı sıra cilt gençleştirici özelliğiyle dikkat çekiyor. 

Haymana termal suları bu özelliği ile uzmanlar tarafından doğanın bir armağanı olarak görülüyor. En önemli geliri termal sularına gelen turizm olan Haymana’da 2 bin kişilik termal yatak kapasitesi bulunuyor. Ayrıca fizik tedavi merkezleri de bulunan ilçe bugünlerde anti-aging-wellness turizmi için de ilgi odağı haline geldi.

Haymana termal suları, araştırmalara göre tarih boyunca bölgeye yerleşenlerin suyunun şifasından yararlandığı ve bulgulara göre MÖ 25 yıllarında Romalıların şifa ve güzellik merkezi olarak kullanılmış.

Hem içilerek hem de banyo kürü ile şifa veren Haymana suyunun bileşimi; bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşuyor. Haymana termal suları; cildi gençleştirici, yaşlılık geciktirici özelliğinin yanı sıra romatizma, kalp ve kan dolaşımı, nevralji, solunum yolu, kadın hastalıkları, sinirsel ve kas yorgunluğu hastalıklarına iyi geliyor. İçildiği takdirde mide, karaciğer, safrakesesi ve pankreas üzerinde olumlu etki yapıyor. İlçede belediyeye ait Medrese ve Seyran kaplıcaları ile Cimcime Sultan Termal tesisleri olmak üzere 3 adet şifalı kaplıca bulunuyor.

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It