1 Mart 2017

GÜNDEM!

 MEHMET ALI OZKAN1

Mehmet Ali ÖZKAN

Türkiye jeopolitik konumundan mıdır? Yönetme ve yönetilme şeklinden midir? Sebebini bilemediğim bir şekilde her an gündemi yoğun olan bir ülke. Dünyada ne sorun varsa hemen satın alıyor, oraya dikkat kesiliyoruz. Bu da halkımızı çok fazla yoruyor. Duyarlı insan olarak dünyada nelerin olup bittiğini bilmek güzel de, dünyada olan bitenlerden sadece kötü gelişmelere odaklanmak ve onları satın alarak hayatımızın içine katmak mutsuzluğumuzun temelini oluşturuyor. Bu yaklaşım, aynı anda ekonomimize, günlük hayata, siyasete anında yansıyor. Türk halkı mutsuz, bıkkın, gelecekten ümidini kesen bir topluma doğru sürükleniyor. Toplum olarak sen ben, bizler onlar çekişmesinden beslenir olduk adeta. Sen ben çekişmesinden kaynaklı olarak en ufak bir spor müsabakasında dahi kitle halinde kavga eden toplum olduk. Ülkede her platformda bu çekişmeler görülmekte. Birbirimize tahammül edemez olduk. TV. Söyleşi programları, Gazete sütunları, meclisteki kavgalar hepimizin gördüğü itişme ve kakışma örnekleri. Yeni anayasa paketi referandumdan geçerse gençlerimize eğitim öğrenim yaşı bitmeden, kendilerine bir kariyer planlaması dahi belirlemeden on sekiz yaşında seçme ve seçilme hakkı verilmiş olacak. Bu durumda gençlerimiz hem okullu hem de siyasetçi olabilecekler. Ufukta üniversite sıralarında oturan milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız olacak. Milletin çıkmazı olan itişme kakışma döngüsünün içine gençlerimizi de bu yaşta çekmiş olacağız. Bu ne kadar doğru bilemedim. Benim düşüncem gençlerin üniversite eğitimleri bitmeden siyasetin içinde yer almaları gençlerin eğitim süreçlerine zarar vereceği endişeni taşıyorum. Eğitimi bırakıp futbolu seçen gençlerin futbolda başarılı olamamaları sonucunda veya spor yapamayacak seviyede sakatlık yaşayan gençlerin mesleksiz kalmaları gibi bir durumu teşvik etmiş oluyoruz. Sağlıklı bir nesil için önce eğitim ve kariyer sonra siyaset olmalı bence.

Varlık Fonu Anonim Şirketi

Hükümet çok isabetli bir projeyi yürürlüğe koyarak Varlık Fonu Anonim Şirketi’ni hayata geçirdi. Fon gittikçe mali bakımdan güçlenecek. Fona Ziraat Bankası, THY, Halkbank, Botaş, TPAO, PTT, Borsa İstanbul, TÜRKSAT, Telekom gibi kuruluşların hazine payları fona devroldu. Fonun denetimi meclisin denetimi dışında bırakılarak çok özgür bir yönetim ve denetim sisteminde olacak. Dilerim amacına uygun bir yönetim ve denetim sergileyerek kuruluş ilkesi ve amacına uygun, ülkenin geleceği için stratejik olan projelere imza atar. Geçmiş yıllarda birilerinin çiftliği haline gelmiş olan birçok kamu kurumu gibi skandallarla anılmadan ülkenin kaynaklarını ülke insanın hizmetine sunan, millet olarak gurur duyacağımız bir kurum olur.

Cazibe merkezleri

Doğu ve Güneydoğu illerinde Devletin özel teşvik ve desteklerini içinde barındıran cazibe merkezleri hayata geçirildi. Konunun çok içeriğine girmeden genel durumuna baktığımızda Türkiye tarihinde sanırım ilk defa bu kapsamda bir teşvik paketi çıkartıldı bölge için. Hükümeti bu çalışması için kutlamak gerekir. Bu paket bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Teşvik paketi ve belirlenen cazibe merkezlerindeki yatırımlar mutlaka başarıya ulaştırılmalı. Aksi takdirde doğu ve güneydoğu için geçmiş dönemlerle verilen teşviklerin bölge halkına tam olarak yansıtılamaması devlet desteklerinin o bölgelerdeki birilerinin menfaatine aktarıldığı şeklindeki bölge insanının anlayışını destekler hale geleceğinden bölge için büyük sıkıntıları beraberinde getirir. Halkın devlete olan güveni sarsılır, halkın özverili vergileriyle olan kaynaklar heba olur, batıya olan göç artmaya devam eder. Kısacası iyi niyetle bölgenin kalkınması ve bölgedeki huzurun sağlanması, bölge halkına istihdam yaratmak için çıkartılmış olan mükemmel proje heba olur gider. Bu bağlamda sektörel sivil toplum kuruluşları, sanayi ve ticaret odalarının görüş ve düşüncelerine bakılarak proje sağlıklı ve doğru şekillendirilmelidir.

Referandum

Referanduma sunulan anayasa değişikliğinde sonuç ne olursa olsun, milletimizin çoğunluğunun takdirine saygı duyulması gerekir. Halkı fazla germenin, kutuplaştırmanın anlamı yok. Siyasetçiler aynı madde için birisi beyaz, diğeri siyah diyor. Bunlardan birisi yanlış söylüyor. Ya beyazdır, ya da siyah. Halkımız siyasetçilerin dediğine bakmadan referanduma sunulan anayasa teklifini okuması, sorgulaması, mevcut durumla ilgili maddeleri kıyaslaması gerekir. Anlamadığı konularda inandığı uzmanlardan bilgi alarak sandıkta oyunu bilinçle kullanmalıdır. Kendisine değer verilerek görüşüne sunulmuş olan bu önemli referanduma bilinçli karar vererek görevini yapmalıdır. Benim inancım her zaman olduğu gibi halkımız doğru olan ne ise onu sandığa yansıtacaktır. Hayat devam ediyor, çok fazla germenin ve gerilmenin anlamı yok. Ülke olarak çok sıkıntılar çektik ve çekmekteyiz. Biraz da huzur lütfen!!!

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It