13 Şubat 2018

“Gönül verdiğimiz sağlık sektöründe güçlü markamızla yeni projelere kalıcı imzalar atıyoruz”

MIXTA 4

Mixta A.Ş. Kurucu Ortakları Yılmaz Salık ve Murat Cantekin ile çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik:

Mixta ne zaman kuruldu? Çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

2007 yılında kurulan Mixta, sağlık sektöründe 15 yılı aşan bir deneyimin ürünüdür. Merkezi sterilizasyon üniteleri paslanmaz çelik ekipmanları, Ameliyathane paslanmaz çelik ekipmanları, Genel hastane paslanmaz çelik ekipmanları. Morg, anatomi ünitelerinin modernizasyonu, tasarımı ve üretimi konularında ulusal ve uluslararası standartlarla kalitesi belgelendirilmiş çalışmalar yapmaktadır. Bugün yurt içinde ve yurt dışında birçok sağlık kurumunda Mixta ürünleri güvenle ve beğeniyle kullanılmaktadır. Mixta; maksimum çevre güvenliği, modern üretim teknikleri, zamanında ürün temini ve etkili servis hizmetleri demektir. Çevremizdeki her şeyde bir değişim ve yenilenme var. İnsana ve çevreye verilen değer her geçen gün biraz daha artıyor. Sağlık, yaşam kalitesi her gün biraz daha önem kazanıyor. Biz; sağlık hizmetlerinin verildiği her kuruma demirbaşlar üreten bir markayız. Üretimini yaptığımız her ürün inovatif perspektifle insan ve çevre sağlığına azami hassasiyet göstermektedir. Mixta olarak bu bilinçle yeni ürünler üretmekteyiz. Mutlak müşteri memnuniyetini temel varoluş felsefesi kabul ederek, sürekli artan kalitemizden ödün vermeden, eğitimli personel ve sosyal sorumluluklarımız çerçevesinde sağlık sektörüne en doğru hizmeti verme gayretindeyiz.

Üretimini yaptığınız ürünler neler?

Paslanmaz çelik ekipmanlarında geniş ürün grubumuz bulunmaktadır. Özellikle sağlık sektöründeki her ölçekteki kurumlara hizmet vermekteyiz. Biraz önce de söylediğimiz gibi üretimimizi dört ana başlık altında toplamayı uygun görüyoruz. Bu da bizi üretimimiz konusunda daha disiplinli ve ölçülü davranmaya ulaştırıyor. En çok bilinen bazı ürünlerimizi sayabilirim: Kapaklı ameliyathane dolabı, ilaç anestezi arabası, morg ünitesi ve özel lift sistemleri, ayaktan kumandalı cerrahi tabureler, tıbbi atık toplama arabası, steril ürün transfer arabası, cenaze taşıma arabası, “sterilizasyon ünitelerinin göz bebeği” iş istasyonları, ultrasonik yıkayıcılı ön yıkama bankosu, paketleme masası, malzeme yıkama evyeleri, acil müdahale arabası, alçı hazırlık masası, engelli tutamağı, katlanır engelli taburesi, kurutmalı endoskop dolabı, kateter dolabı, kurşun önlük askısı, yıkama ve sterilizasyon sepetleri, kontrollü geçiş kapısı, göz yıkama evyesi, sıvı atık boşaltma evyesi, çöp kovaları, narkotik dolabı, numune alma penceresi, narkotik dolabı, bebek yıkama masası vs. Toplamda dört ana başlık altında üç yüz elliye yakın temel ürün ve dört bine yakın bunların yarı mamul ve tam mamul yedek parçalarını üretiyoruz.

Merkezi Sterilizasyon Ünitesi Paslanmaz Çelik Ekipmanlarınız ile ilgili neler söylersiniz?

Hastanelerin Merkezi Sterilizasyon Ünitelerinin vazgeçilmezi olan “Paslanmaz Çelik Ekipmanlar” fabrikamızda ihtiyaçlara en doğru cevapları verecek şekilde tasarlanıp üretilmektedir. Birinci kalite paslanmaz çelikle imal edilen ürünlerimiz, hastane gibi steril olması gereken tüm mekânlarda gönül rahatlığı ile yıllardır kullanılmaktadır. Temizlik ve hijyenin çok önemli olduğu bu ortamlarda paslanmaz çelik ürünlerin sorunsuz sterilizasyon kabiliyeti sayesinde mikropsuz ve temiz sağlık ortamları hazırlayabiliriz. Merkezi sterilizasyon ünitelerinde kullanılan paslanmaz çelik emtialar sağlık çalışanlarına da kolay kullanımlı ürünler sunar. Örneğin tüm işini bir kol mesafesi kadar uzaklıkta çözebilen bir sağlık çalışanını da çok yormamış olursunuz. Bu size mutlu, huzurlu ve verimli iş gücü demektir.

Kamu Özel Ortaklığı ile yapılan Şehir Hastanelerinde de ürünleriniz bulunmakta. Hangi hastaneler ile çalıştınız şu ana kadar?

Çok isim vermeden söylemek gerekirse bilinen tüm büyük projelerde Mixta markalı ürünler daima tercih ediliyor. Adana, Yozgat, Mersin’de bitmek üzere olan işlerimiz var. Ürün yelpazemizde kullanılmayan ürün yok gibi! Ama zaten biz biliyoruz hangi ürünün nerede kullanıldığını… Sanıyorum biz kendimizi iyi anlatmasını biliyoruz. Türkiye’nin büyük sağlık hareketinde mixta tasarımlarının ve mixta hassasiyetinin kullanılmasının altında çok önemli değerler var. Geçen yıl tasarımını bitirip kullanıma arz ettiğimiz bir ürünümüzde “Mixta alışkanlıkları tasarlar” demiştik. Sağlık çalışanın çalıştığı yeri görmeniz ve onun ihtiyaçlarını düşünmeniz gerekir. Onun alışkanlıklarını bilmeniz çok önemlidir. Ayrıca yapılan işin doğru ve mikroplardan kurtulmak gibi keskin ve değişmez kuralları içerdiğini de bilmelisiniz. Sonuçta üretimini yaptığınız ürünler öyle bir amaca hizmet etmeli ki; bu amacınız insan hayatına değer katsın.

2018 yılındaki hastane projelerinizden biraz bahseder misiniz?

2018 yılı çok bereketli başladı. Arapça konuşan ülkelerde yaptığımız yatırımlar ses getirmeye başladı. 2018 yılında yurt dışı hastane projelerimizde hatırı sayılır bir artış var. Yurt içindeki sorumluluklarımız tüm hızıyla devam etmekte. Yine bu yıl dekoratif bazı etkileri daha çok gündeme getirmek istiyoruz. Tasarımları devam eden 17 yeni ürün ya da aksesuar malzemesi var. Paslanmaz mantığı ile sesle veya dokunmatik kumanda edilebilen özel ürünler tasarlıyoruz. Düşünsenize tüm kontrolleri bir tablet bilgisayardan yaptığınız iş istasyonlarınızın ya da sterilizasyon ünitelerinde çalıştığınızı… Örneğin özel sablajlı paslanmaz çelik ve ahşabın kullanıldığı gerçekten çok gösterişli muayene odaları tasarlıyoruz. Bu tasarımları bir görmeniz gerek o zaman mixta’nın vizyonunu daha iyi anlatmış olacağız.

İç piyasadaki konumunuzdan bahseder misiniz?

Yurt dışı projelerimiz ve çalışmalarımız oldukça yoğun ama iç piyasamızda bizim için çok önemli. İç piyasada bilinen ve yakından takip edilen bir markayız. Marka bilinirliliğimiz her geçen zaman daha da artıyor. Örneğin kataloglarımız dikkatle takip ediliyor. Kataloglarımız dışında yaptığımız birçok reklam enstrümanımız var. Bu işler çok takip ediliyor. Hatta yurt dışında bir üretici firmada bizim kataloğu görünce çok şaşırmıştık. Stoklarımız ve devam eden üretimimizle yurt içi pazarda önemli bir paya sahibiz. Fiyatlandırmanın ve rekabetin çok keskin oldu böyle bir sektör sanırım yoktur. Türkiye pazarlama grubumuzun en önem verdiği hassasiyetimiz bu. Kaliteli ve zamanda iş üretip en hesaplı fiyatlarla yurdum insanına hizmet edebilmek. Artık izin verirseniz bununla öğünelim birazcıkJ)

Kalitenize güvenen bir firmasınız. Bu konudaki çalışmalarınız neler?

Üretimini yaptığımız her ürünün ve hizmetin “Kalite Kontrol” konularında yurt içi ve yurt dışı tüm prensiplere ve kanunlara koşulsuz uymayı varoluş sebebi olarak kabul etmekteyiz. Üretimlerimizin her aşamasında tüketicinin tam beğenisini kazanma ve ekonomik üretim yaparak artı değer katmaya odaklanmaktayız. Firma olarak; ürün çeşitliliği, özellikleri ve miktarları, alıcının istekleri, üretim araçları, işçi sağlığı ve çevre yönetimiyle kalite sertifikasyonunda kontrollü ve disiplinli bir vizyona sahibiz. Özellikle üretimdeki kalite yönetimi konusunda gerekli kontrol mekanizmasını kurarak, ölçülebilir standartlarda kayıt altına almışızdır. Böylece sektöre kaliteli mal imalatı ve sevki otomatik olarak süreklilik kazanmıştır. Tüm bu tedbirlerle; Ürünlerin kalitesi kontrol altına alınarak, kullanışlılığı ve kullanma süresi arttırılmıştır. Verim artışı sağlanarak maliyetlerde düşüş tüketiciye ekonomi olarak geri dönmüştür. Artan ürün kalitesiyle mal ve hizmetlerin daha iyi pazarlanabilmesi sağlanmıştır. Kalite yönetimiyle Mixta; çeşitli alternatifler arasında bir tercih değil, her zaman gönül rahatlığıyla alınabilen vazgeçilmez bir “Marka” olmuştur. Hatasız ürünler imal etmek, müşteri isteklerini zamanında ve doğru olarak cevaplayabilmek hem şirket hem de kalite politikamızı oluşturmaktadır. Şu kalite belgelerimiz bulunmaktadır: ISO 9001: 2008 Seri Kalite Yönetim Belgesi, ISO 14001: 2004 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 13485: 2003 Medikal Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, TSEK 428 Çalışma Tezgâhları Belgesi, TSEK Paslanmaz Çelikten Mamul Taşıma Arabaları Belgesi, TSEK Paslanmaz Çelikten Mamul Dolaplar Belgesi, TSEK Doktor El Yıkama Ünitesi Belgesi, CE Uygunluk Sertifikası.

Kaç ülkeye ihracat yapmaktasınız?

Bugün dünyanın 44 ülkesinde ürünlerimiz keyifle ve gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Ürünlerimizi sattığımız uzak-yakın birçok ülkeden onlarca dost ve müşteri kazandık. Hepsi de bizim kalitemizden, fiyatlarımızdan ve hizmetlerimizden memnunlar. Müşterilerimizi tanıyarak ihtiyaçlara uygun ürün ve hizmet sunuyoruz.

Mixta Konsept Ürünler arasında yer alan tam otomatik Kurutmalı Endoskop Dolabı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Ürünün amacı; temiz oda, nemli skopların kurutulması, dezenfekte edilmiş skopların temiz ortamda saklanmasıdır. Bu ürünümüz 2016 yılında sağlık sektörünün kullanımına sunuldu. Ürün, uzun ve hassas çalışmalardan sonra Mixta proje sorumlularının özverili çalışmalarıyla ortaya çıkarılmıştır. Ekip çalışması ve entelektüel proje yönetiminin en başarılı konsept ürünlerinden biri olan kurutmalı endoskop dolabı yoğun ilgi ve istekle karşılanmıştır. Katıldığımız yurt dışı fuarlarda bu ürün ile ilgili siparişler aldık ve ihracatını birçok yabancı ülkeye gerçekleştirdik. Sağlık çalışanlarının rahat ve hızlı çalışmasını, verimli sonuçlar almasını sağlamak; bu üründe de olduğu gibi tasarımını ve üretimini yaptığımız tüm ürünlerin amaçlarındandır. Merkezi sterilizasyon üniteleri paslanmaz çelik ekipmanları başlığı altında “kurutmalı endoskop dolabı” hastanelerin gastroenteroloji kliniklerinde, endoskopi, kolonoskopi ve bronoskopi gibi tıbbi incelemelerin yapıldığı alanlarda, kullanılan skopların yıkandıktan sonra kurutulup, bir sonraki işleme kadar steril ve emniyetli bir şekilde saklanması amacı ile dizayn edilmiştir. Kullanımı kolay ve hızlıdır. Kullanıcı dostu teknolojilere sahiptir.

Ürünlerinizi tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Mixta akıllı ürünleri tasarlarken; Zamanı tasarlar. Ürünün ne kadar sürede istenilen hizmeti verebileceğini kurgular. Zamanın yönetimi ve akılcı kullanımı için tüm verileri buna göre planlar ve disipline eder. Çalışanın iş gücünü tasarlar. Ürünün kullanımı ve çözüme ulaşması için gereken kişisel enerjiyi bilerek ürünü bu konseptte tasarlar. Sağlık çalışanı en az eforla işini görebilmesini sağlar. Bilgi kullanımını tasarlar. Kullanıcının beynini ne kadar zorladığını ve işlemin ne kadar akıl hızlılığı gerektiğini hesaplar. Amaç basit kullanımlı ürünler tasarlamaktır. Ekonomiyi tasarlar. Ürünün ne kadar bir maliyetle üretildiğinden ne kadar bir maliyetle hizmet vereceğine kadar tüm adımları hesaplar. Az para harcayarak aynı işi yapabileceğinizi kanıtlar ve giderlerin en aza indirilmesi için çalışır. Alışkanlıkları tasarlar. Sağlık çalışanının ürünü kullanımı sırasında yıllardır alıştığı ve hayatının bir parçası olan iş disiplini ve vizyonunu nasıl kullanacağını tasarlar ve buna yapıcı çözümler getirir. Huzursuz ortamlarda çalışan insanlardan nasıl fayda beklersiniz… Ya da çalışanın boy uzunluğu düşünülmemiş bir endoskop dolabının insana eziyetini düşünebiliyor musunuz? Çalışanın boyu kısa ise hemen önünde kullanımı kolay efektif bir basamak ne iyi olurdu. Mixta üretimini yaptığı ve tasarladığı ürünlerin tamamında insan faktörünü ve onun isteklerini, ihtiyaçlarını daima ön planda tutar. Kolay, hızlı ve doğru kullanım için gereken tüm koşulları yerine getirir. Bunun için güncel teknolojiyi yakından takip eder. Teknolojik yenileştirmeleri ve buluşları ürünlerinin modernizasyonunda mutlaka kullanır. Ürünlerin kullanımını dener ve faydalarını test eder. Bu testlerden geçen ürünleri ancak satışa sunar. Günümüzde her ürünün mixta etiketini alabilmesi kolay değildir. Kalite kontrol ve ürün danışmanları üstün bir çaba ile çalışarak öncelikle en doğru ürünü oluştururlar. Sistemlerinde kullandığı akıllı teknolojilerle öncelikle çalışanın rahat çalışmasını ve kullandığı ürünün uzun yıllar yüksek performansla hizmet vermesini sağlar.

Son olarak çevre ile ilgili görüşlerinizi almak istiyoruz.

Mixta; üretimi sırasında oluşan atıkların öncelikli olarak kaynağında azaltılmasını ve ayrıştırılmasını, geri dönüşüme kazandırılmasını ve en uygun yöntemlerle bertaraf edilmesini çevre politikasının temeli kabul eder. Çalışanlarını ve tedarikçilerini çevrenin korunması konusunda bilinçlendirmek amacıyla eğitim faaliyetleri düzenlemeyi, çevre üzerindeki olası etkileri kontrol altında tutmayı ve en aza indirmek için uygun teknoloji kullanır. Çevresel kirliliği önlemek amacıyla; üretiminin her aşamasında ve yürüttüğü tüm faaliyetlerde sürekli iyileştirmeyi, doğal kaynakların bilinçli kullanımını ve bu konudaki tüm yasalara koşulsuz uymayı taahhüt eder. Çünkü çevre kirliğinin doğadaki ve insanlar üzerindeki yok ediş gücü her geçen gün biraz daha önem kazanmaktadır. Doğruluğu kanıtlanmış kalıcı çevre politikaları ile geleceğe merhaba…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It