13 Nisan 2015

Girişimsel Radyolojide Malzeme Sıkıntısı Yaşanıyor

Prof. Dr. Halil Öztürk, “SGK’nın bazı malzemelerin fiyatlandırmasında yapmış olduğu değişiklikler nedeniyle birçok işlemimiz pratik olarak yapılamayacak hale geldi” dedi.

 

Türk Girişimsel Radyoloji Derneği (TGRD) tarafından düzenlenen 10. Girişimsel Radyoloji Yıllık Toplantısı, Antalya’da gerçekleştirildi. Girişimsel radyolojideki son bilimsel gelişmelerin, güncel uygulamaların sunulduğu Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında, girişimsel radyoloji alanına giren birçok önemli hastalığın tedavisi ile ilgili gelişmeler ve güncel sorunlar paylaşıldı. Kongre çerçevesinde düzenlenen basın toplantısına; TGRD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk, Medstar Antalya Hastanesi Radyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saim Yılmaz, TGRD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Oğuzkurt, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Civan Işlak ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füruzan Numan katıldı. TGRD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk, girişimsel radyolojinin en önemli sorunu olarak halen resmi olarak yan dal kabul edilmemesi, yani bağımsız ayrı bir bilim dalı olmamasından yakındı. Prof. Dr. Öztürk, “Bu sorun nedeniyle hastalar doğrudan birçok merkeze ulaşamıyor. Hastalar ancak diğer klinik branş hekimleri tarafından yönlendirildiğinde merkezlerle iletişim kurabiliyor. Resmi makamlar, bazı merkezlerde bu soruna geçici tedbirlerle çözüm getirse de birçok yerde ve durumda bu çözümler yeterli olmuyor. Girişimsel radyolojinin resmi olarak yan dal kabul edilmesi halinde konuya ilgi duyan hekimler daha kolay ve çok sayıda yetişebilecek” dedi.

 

Malzeme sıkıntısı

Prof. Dr. Öztürk ayrıca, girişimsel radyolojinin hem kullandığı görüntüleme cihazları, hem de işlemlerde kullandığı malzemeler itibariyle ileri teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı bir branş olduğunu aktardı. Prof. Dr. Öztürk, “Son dönemlerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu malzemelerin fiyatlandırmasında yapmış olduğu değişiklikler nedeniyle birçok işlemimiz pratik olarak yapılamayacak hale gelmiş durumdadır. Çünkü hemen her işlemimizin en az 1 kritik malzemesi yeni fiyatlandırma nedeniyle temin edilememe riski altındadır” dedi.

Bu nedenle onkoloji, damar hastalıkları gibi önemli hastalıkları olan hastaların zaman zaman mağdur olduğunu kaydeden Prof. Dr. Öztürk, son tebliğde bir kısım malzemelerin fiyatlarının da kendi içinde çelişkiler içerdiğini belirtti. Prof. Dr. Öztürk, “Bazı kalemlerde, aynı sınıftaki daha düşük teknolojili bir ürün, daha ileri teknolojili bir ürünle aynı şekilde veya daha fazla olacak şekilde fiyatlandırılmıştır” diye konuştu. Tıbbi malzeme fiyatlarında bu sıklıkla değişiklik yapılması ve istikrarın olmaması, bunları üreten, temin eden firmaların Türkiye’deki faaliyetlerini kısıtlama ya da sonlandırmaya neden olabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Öztürk, “Bu durumda, birçok tıbbi malzemenin artık bulunamaz hale gelmesi sağlık arayan her vatandaşımızı zora sokacaktır” uyarısında bulundu.

 

Beyindeki baloncuklar

Prof. Dr. Civan Işlak da konuşmasında, damarın zayıf noktasında baloncuk oluşumu olan anevrizmanın beyin damarlarında olduğunda patlayarak beyin kanamasına neden olabildiğini söyledi. Baloncuk patladığında oluşan beyin kanamasının yüksek oranda ölüm veya felçle sonuçlandığını aktaran Prof. Dr. Işlak, “Damar zayıflaması nedeni olarak kalıtım söz konusu olabileceği gibi sigara kullanımı da damar duvarını zayıflatan sık ve önemli bir faktördür. Anevrizması olan kişilerde hipertansiyon kanamayı kolaylaştıran bir faktördür. Ağrı kesicilerle geçmeyen sürekli baş ağrılarının nedeni bazen beyin damar baloncukları olabilir” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It