18 Nisan 2017

EXPOMED EURASIA 2017

MEHMET ALI OZKAN1

Mehmet Ali ÖZKAN yazdı…

 

30 Mart – 2 Nisan 2017 tarihlerinde sağlık sektörü 24. Expomed Eurasia fuarını İstanbul Tüyap fuar kompleksinde gerçekleştirdi. Fuarın katılımcı profiline batığımızda rahatlıkla sağlık sektörünün tüm dinamikleri burada buluştu denilebilir. Tıbbi cihaz üreticileri, ithalatçılar, bakanlığa bağlı kamu hastaneleri, özel hastaneler, kamu özel ortaklığı ile hizmet vermeye başlayan şehir hastaneleri, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleriyle fuarda yer alması fuara ayrı bir hava kattı. Dört gün fuarda sağlık sektörü konuşuldu.

Sektör & Sağlık Bakanlığı işbirliği

Sektör & Sağlık Bakanlığı iş birliğinin uyumlu çalışmalarının sonucu olarak fuar süresince yapılan toplantılar, çalıştaylar çok faydalı oluyor. Bu yıl ilk defa bu fuarda yer alan MÜSİAD ayrıca fuara renk kattı. Sağlıkta kalite konusu ile düzenlediği panel katılımcıların ilgisini bir hayli çekti. Önümüzdeki yıl MÜSİAD ve üyeleri daha organize olarak fuara katılırsa MÜSİAD’ın fuara desteği daha çok olacaktır.

Bu yıl Expomed Eurasia fuarının branşlar bazında planlanarak yerleşimin ona göre gerçekleşmesi daha iyi olmuş görünüyor. Ziyaretçiler neyi nerede bulacağını daha iyi anlamış oluyor bu şekilde. Bu yerleşim şekli önümüzdeki yıl daha oturmuş olacaktır. Ziyaretçilerde bu duruma alışacaklardır.

Dış heyetlerin katılımı

Dış ülkelerden gelen bakanlar, yüksek seviyedeki alım heyetlerinin katılımları özellikle yerli tıbbi cihaz üreticiler açısından çok olumlu idi. Dış heyetlerin daha çok fuara katılımı sağlanmalı. Bu konuda özel sektör, Sağlık Bakanlığı ve Tüyap daha organize olmalı ve ortak çalışmalar yapmalılar. Özellikle bu konuda MÜSİAD’ın gücü ve imkânlarından yararlanılmalıdır.

Fuarda eksikliğini gördüğüm en önemli durum bana göre fuarın açılışının bakanlık seviyesinde yapılmamış olması bir burukluk yarattı. Bu konuda gerekli girişimlerin hassasiyetle takip edilip önümüzdeki yıllarda açılışların mutlaka bakanlıklar seviyesinde yapılması gerekir. Bu şekilde basının burada olması sağlanabilir. Ulusal basının katılımı sağlanmalı ve Türkiye bu fuardan haberdar edilmelidir.

TÜMDEF ve SEİS faktörü

Her zaman olduğu gibi başta Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olmak üzere sektörün muhatabı durumundaki Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum temsilcilerinin fuarda bulunmaları özellikle tıbbi cihaz sektörünün güncel sorunları ve yapılan çalışmalar konusunda sektörü birinci ağızdan bilgilendirmeleri çok önemli ve takdir edilecek bir durum. Bu konuda emeği ve katkısı olanlara teşekkür etmek lazım. Bu konuda TÜMDEF ve SEİS faktörünü de ortaya koymak lazım. Hakikaten bakanlık & sektör uyumu takdire şayan bir görüntü ve çalışma ortaya koyuyor.

Devlet desteği

Sağlık sektörü ve Tüyap fuarın büyümesi için koordineli ve planlı şekilde bakanlığın da desteğini en üst seviyede yanlarına alarak bu fuarı bölgenin en büyük fuarı yapma konusundaki hedefine kısa sürede ulaşmaktırmak için çok çalışmalılar. Bunun için devlet desteklerinin de fuarın tanıtımına bir şekilde dahil edilmesi gerekir. Gelecek yıllarda daha büyük Expomed Eurasia fuarlarında buluşmak üzere tüm sağlık sektörüne sağlıklar diliyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It